SIKERSZTORIK
A Rovatból

Cigány származása miatt rúgták ki első munkahelyéről, ma az ENSZ-ben küzd a kisebbségek jogaiért

Láng Dávid - szmo.hu
2019. november 02.


Link másolása

– A 2010-es választások után viszont egy időre hazaköltöztél.

– Igen, úgy gondoltak rám a kormányban, hogy közvetlenül senkivel nem álltam kapcsolatban közülük. Járóka Lívia (cigány származású fideszes EP-képviselő – a szerk.) ajánlott be, akit már régóta ismertem, gyakornok is voltam nála Brüsszelben. Balog Zoltán hívott fel telefonon, hogy el tudnék-e menni hozzá beszélgetni. Bevallom, addig nem sokat tudtam róla, de kocsiba ültem, és a képviselői irodaházban találkoztunk.

Elárulta, hogy emberi jogokkal foglalkozó szakértőt keres, és két pozíciót ajánlott fel: egy helyettes államtitkárit és egy kabinetfőnökit.

Nagyon imponált, hogy teljesen ismeretlenül, politikai hátszél nélkül – egy tévészerelő és egy óvónő gyerekeként – ilyen bizalmi állásokban számítana rám.

Több emberrel beszéltem a döntés előtt, és mindannyian azt mondták, hogy a helyettes államtitkárság inkább politikai kinevezés, a kabinetfőnök viszont sokkal szakmaibb munkát végez, ezért ezt választottam. A társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárságra kerültem, én feleltem a magyar EU-elnökség alatt az európai roma keretstratégiáért, amit sikerült is elfogadtatni – ez lett az egész elnökségünk egyik legnagyobb eredménye.

2018-ban Rita elnökölte az ENSZ Kisebbségi Fórumát, amelynek szakmai vezetését egyébként 2011-2017 között ő látta el

Rita Kisebbségügyi Különleges Jelentéstevőként az iraki külügyminiszterrel tárgyal 2016-ban Bagdadban

– Meddig voltál kabinetfőnök?

– Pont az EU-elnökség vége felé felhívtak más kisebbségi aktivisták, hogy meg fog ürülni egy special rapporteur (különleges jelentéstevő) pozíció kisebbségi ügyekben az ENSZ-ben és szerintük alkalmas jelölt lennék, bátorítottak, hogy jelentkezzek. Viszont az is kiderült, hogy ez összeférhetetlen a kormánytagsággal, tehát ha elvállalom, ki kell lépnem.

Végül hosszas gondolkodás után bevállaltam a rizikót és kiléptem a kormányból, egyben elvállaltam a budapesti Tom Lantos intézet vezetését is, aminek én voltam az első igazgatója a megalakulás után.

Időközben azonban megszületett az első gyerekem, és beláttam, hogy nem lehet a special rapporteurséggel járó állandó utazás és a család mellett egy ilyen felelősségteljes munkát is hatékonyan betölteni. Ezért aztán innen kiléptem.

– A férjeddel hogy ismerkedtél meg?

– Még az ERRC-ben dolgoztam nagyjából 15 éve, amikor egy vacsora alkalmával egymás mellé ültünk. Aztán kapcsolatban maradtunk, ő Genfben élt, én pedig Budapesten, de persze rengeteget kellett utaznom Japántól Irakon, Kamerunon át Costa Ricáig. Egy hónapból legalább két-három hetet biztosan úton voltam, a lányainkat pedig az első hónapokban mindenhová vittem magammal. Végül a kisebbik megszületése után, öt éve határoztuk el, hogy kiköltözünk Dakarba, ahonnan a férjem származik. Azóta innen ingázok, főleg az ENSZ-ülésszakok idején Genfbe és New Yorkba.

– Milyen volt a beilleszkedés?

– A francia nyelvismeret hiánya miatt nagyon nehéz, igazából még most se beszélek rendesen, pedig már öt éve itt élek. A költözés előtt naivan azt gondoltam, hogy hiába frankofón ország, azért csak el lehet boldogulni angolul is, de hamar rájöttem, hogy nagyon nincs így.

Az emberek nagy része még alapszinten sem beszéli, például egy boltban, vagy taxiban esélytelen megértetned magad, ha nem tudsz franciául. Nagyon jellemző az a fajta büszke identitás, hogy „te jöttél ide, tanuld meg a nyelvünket!”

New York, 2015: Rita es az ENSZ különleges jelentéstevőinek megválasztott koordinációs testülete Ban Ki Munnal tárgyal

Kamerun, 2013: Rita egy pasztoralista Mbororo közösség tagjait hallgatja meg mindennapi nehézségeikről Bamenda térségében

– A házasságodban mik a legfőbb kihívások, amelyek az eltérő kultúrából adódnak?

– A legnehezebb az volt, hogy mivel a férjemnek itt él a családja, nekem meg nem, a vitás kérdésekben mindig ő kerekedik felül, hiszen nyilván hozzá hasonló álláspontot képviselnek, az én érveim mellett pedig nem tud kiállni senki.

Alapvető dolog mondjuk az, hogy itt szeretik a gyerekeket otthon tartani. Én tipikus „kulcsos gyerekként” nőttem fel, egyedül vagy hasonlókorú gyerekekkel jöttünk-mentünk az iskolába, tanítás után pedig a játszótérre, ameddig anyukánk le nem kiabált a panel ablakából, hogy kész a vacsora. Ehhez képest ebben a kultúrában biztonságosabbnak gondolják, ha inkább nem mászkálnak el otthonról a gyerekek. Én szívem szerint állandóan mennék velük, játszótérre, előadásra, vinném őket táborba, különórákra, folyamatosan nézem a programokat, a férjem pedig nem érti, mire jó ez. Persze próbálom neki elmagyarázni, hogy nálunk ez a normális, de mivel soha nem élt Magyarországon, elég nehéz meggyőzni. Neki ez a természetes.

– Mi a helyzet a vallási különbségekkel?

– Rögtön a házasságkötésünkkor volt egy elég erős élmény: Franciaországban adtak össze bennünket, én előtte nem is néztem utána a szenegáli családjognak. Valamiért azt gondoltam, hogy biztos ugyanúgy megy minden, mint otthon, hiszen polgári esküvő.

Aztán egyszer csak feltettek egy kérdést a férjemnek, hogy monogámiában vagy poligámiában szeretne élni, én meg csak néztem, hogy ez mi.

Mint kiderült, minden muszlim férfi szabadon dönthet erről az esküvőjekor, és utána örökre ez a választás lesz kötelező rá nézve. Szerencsére a monogámiát választotta, pedig már fontolgattam magamban, hogy ellenkező esetben felállok és hazáig futok... (nevet)

– A gyerekeket milyen vallás szerint nevelitek?

– A nagyobbik meg van keresztelve, de őt is arra biztatom, hogy tanuljon az iszlámról, mert azzal csak nyerhet. Szombatonként mindketten Korán-iskolába járnak, vasárnap pedig templomba megyek velük. Remélem, hogy ha így nőnek fel, ez a nyitottság lesz a természetes nekik, aztán felnőttként majd eldönthetik, melyik vallás áll hozzájuk közelebb.

Rita Dakarban 2019-ben

– Mi hiányzik a legjobban Magyarországról?

– Olyan apróságok, mint mondjuk a séta: itt egyáltalán nem tudsz gyalog menni, mert legtöbbször még járda sincs. A tömegközlekedés is teljesen kaotikus, nem lehet csak úgy felugrani egy buszra. Ha a férjem elviszi a kocsit, marad a taxizás, és az itt nem egy élmény...

Az évszakok váltakozása is hiányzik, meg persze az olyan ételek, mint a lángos, a méz, vagy a túró rudi. Bár Szenegálban ma már szinte mindent meg lehet kapni, az európai import iszonyú drága. Például amióta itt élünk, nem eszünk joghurtot, mert átszámítva 4000 forintba kerül négy kis doboz.

Múltkor néztem egy gombapörkölt-receptet egy magyar weboldalon, és oda volt írva, hogy az elkészítési költség kb. 1000 forint. Na, én csak a gombát 10 ezerért tudom megvenni.

– Ha tehetnéd, mert mondjuk a férjed is beleegyezne, visszaköltöznél velük?

– Legszívesebben ingáznék, például a nyarakat otthon tölteném, és akkor jönnék vissza, amikor ott hideg van. De egy dologban biztosan jobb Szenegál, mint Magyarország: félig afrikai gyerekeket sokkal egészségesebb itt nevelni az identitásuk szempontjából. Nem keltenek feltűnést, például nem fogdossák meg a hajukat, a bőrüket, nem rohanják le őket azzal, ki az apukájuk, hogyhogy ilyen jól beszélnek magyarul, és még sorolhatnám. Ebben nem feltétlenül van negatív él, de otthon akkor is szinte folyamatosan éreztetik velük, hogy ők mások.

Meg aztán az külön áldás, hogy a gyerekeim mar most franciául, angolul és magyarul is folyékonyan beszélnek. Talán otthon, egy sokkal homogénebb nyelvi környezetben ezt nehezebb lenne elérni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Vett egy egyeurós házat nagyszülei szicíliai szülőfalujában, ma már százmilliót ér az álomotthona
Az amerikai nőnek azért kellett költenie a közművek nélküli kis lakra, de behozza a ráfordítást.

Link másolása

Több mint százmillió forint értékű álomházat varázsolt egy nő abból az egyeurós lakból, amelyet nagyszülei olasz falujában vásárolt - számolt be róla a Wales Online.

Meredith Tabbone értesült arról, hogy Szicíliában elhagyott házakat árvereznek el egy eurós induló árról annak érdekében, hogy felpezsdítsék az elnéptelenedett falu életét. A 43 éves chicagói pénzügyi tanácsadó kiszemelt Sambucában egy 1600-as években épült lakatlan házat, amely mindössze egyetlen helyiségből és pincéből állt, áram és vezetékes víz nélkül.

Egy euró volt a kikiáltási ár, de ő hasraütésszerűen felajánlott majdnem kétmillió forintnyi összeget, és hónapokkal később értesítették, hogy ő nyert.

Ezután megvette a szomszédos üres házat is, és mintegy 90 millió forintnyi összegből 46 hónap alatt kialakíttatott egy háromszáz négyzetméteres, négy hálószobás álomlakot. A tetőre külön költött, hogy az azbesztet környezetbarát módon távolíttassa el róla.

A pénzügyi tanácsadó úgy számol, hogy

a mintegy 100 millió forint értékű befektetés idén őszre, mire minden felújítás befejeződik, 130-170 millió forintot ér majd.

Meredith eleinte csak annyit tudott, hogy az apja egyik őse Szicíliából származott, majd miután beleásta magát abba, hogy hogyan szerezhetne olasz állampolgárságot, felfedezte, hogy dédapja az aprócska olasz faluban, Sambucában született. Ezután kezdte figyelni a faluról szóló híreket, és ma már az olasz állampolgársága is megvan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre több a tiny house itthon – bejött a Cápák között 2021-es évadában bemutatott ötlet
A Balaton északi partján is egyre több van a tiny house-okból, amik jogilag járművek, még rendszámuk is van, így Izer Norbert szerint az építési hatóság sem köthet bele a telepítésükbe.

Link másolása

Lakatos István ajánlotta fel a legtöbbet a Cápák között 2021-es évadában a Pop Tiny House tulajdonosának, Izer Norbertnek, aki azóta 40 millió forinttal növelte befektetését, és a cég megannyi boldog háztulajdonost tudhat maga mögött. Norberttel beszélgettünk, hogyan alakult a műsor óta az üzlet.

- Két évvel ezelőtt robbantak be a Cápák között című műsorban a tiny house-okkal, azóta sikerült mozgalmat csinálni az apró házakból?

- Már nagyjából mindenki tiny house mozgalomnak hívja ezt az egészet, de Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár. Inkább egy életérzés, és most tartunk ott, hogy akiket érdekelt ez a lakhatási forma, most kapják meg az első házaikat, tehát igazából majd pár év múlva lehetnek majd annyian, hogy érdemes a mozgalom kifejezést használni.

- Hol tartanak akkor a saját cégükkel?

- Én elkezdtem magamnak építeni, utána elkezdtem másoknak. A műsor óta megnyitottuk az üzemünket először Budapesten, majd Vácon. Itt 12 kollégával gyártjuk folyamatosan a házakat, egyszerre négy tiny house-on tudunk dolgozni, és most jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden hónapban ki tudunk tolni egy házat. Ha nagyon megtoljuk, akkor kettőt is, és mindenki elégedett. Gyakorlatilag el tudjuk mondani, hogy elindítottuk a gyártást, és egyedüli cégként gyártunk tiny house-okat. Vannak próbálkozások, például mobil házasok próbáltak csinálni egy tiny house-t, de az még sem lett olyan, mint az igazi.

- Most eléggé magasan vannak az ingatlanárak, egy fiatal család gondolkodhat ebben esetleg alternatívaként?

- Akár azt is lehet, de ne gondoljuk, hogy 10 millió forintból kijöhet egy. Most például egy fiatal párnak csinálunk egy dupla házat. Ők majd két gyerekkel képzelik el benne az életüket, Győr mellett egy kis településen lesz majd, nem volt 100 milliójuk, de elköltenek telekre, meg tiny house-ra 50 milliót, és lesz egy 50 négyzetméter alapterületű házuk, egy pár 10 négyzetméteres galériával.

- Az alternatív építményeket nem igazán szeretik az önkormányzatok, például azzal érvelnek, hogy nem illik bele a településképbe. A modulházakat emiatt nem engedik sok helyen, mi a helyzet a tiny house-okkkal?

- Az a jó, hogy ez egy jármű, rendszáma van. Sok építési hatósággal szoktunk ezen vitatkozni. Nem igazán tudnak vele mit csinálni, mert jogilag jármű. Én mindig azt a példát szoktam ilyenkor hozni, hogyha egy sima Suzukival beállok a saját udvaromba és benne alszok, az oké? Mert a tiny house-nak is van rendszáma, biztosítása stb., így ha benne alszok, akkor mi a helyzet? Nem igazán korlátozhatják, mert akkor ennyi erővel senki sem állhatna be a saját udvarába a saját autójával. A Balaton északi partján például 33 település tartozik az északi régióhoz, ott már rakhatjuk le a házainkat, mert megértette az önkormányzat, hogy nem tudnak vele mit kezdeni.

- Mennyi idő alatt gyártanak le egy tiny house-t?

- A megrendeléstől számítva 6-9 hónap kell, ha egyedit szeretnének. Ha típusházat, akkor még rövidebb idő alatt készül el. Most két gyártási sorunk van. Az egyikben egyedieket gyártunk, a másikban típusházakat. Két típusunk van, egy 6,6 és egy 7,7 méteres. Különböző méretben és különböző elrendezésben. Ezeket nagyjából három hónap alatt tudjuk legyártani.

- Ha már jármű a tiny house, van, aki kifejezetten utazni szeretne vele?

- Senki nem keresett meg még ezzel, inkább úgy keresik, hogy van egy telkük, és szeretnének rá valami lakható építményt. Például Vácon 40 millió forint egy építési telek, lehet venni viszont 8 millióért mezőgazdasági területet, ki kell vonatni művelési ágból, és még nagyobb is, több hely van, mint egy építési telken. Ha valaki tiny house-t szeretne rá, gyakorlatilag lesz egy teljesen új építésű háza. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, a szigetelőanyagok, az ablakok, mind-mind prémium minőségűek. Nem rakunk be például 10 ezer forintos, barkácsáruházban vásárolható WC-csészét. Itthon azért nem szeretnének utazni vele, mert nincs autójuk, amivel elhúzzák, nincsen jogosítványuk, mert ehhez E-kategória kell, és nincs rutinjuk, hogy egy ekkora szerelvénnyel elinduljanak.

- Ha valami elromlik, az ügyfél fordulhat Önökhöz szervizelést kérve?

- Természetesen. Rengeteg vendégház is gurult már ki például tőlünk, ezeknek az üzemeltetését és karbantartását is ők végzik. Viszont ha például elromlik a WC, akkor azt egy sima szerelő is meg tudja javítani. Ha komposzt WC van, és nem angol, ott csak egy tartály van, azt csak kimosni kell. De olyan WC is van, ami gázlánggal égeti el a végterméket, azt csak mi tudjuk szerelni, mert annyira speciális.

- Mennyiből jön ki egy tiny house?

- A mostani házaink ára 21 millió forint plusz áfától kezdődik. Vagyis ez az alternatíva nem a lakhatási válságot oldja meg, hanem azoknak lehet segítség, akik egy kisebb lakás helyett egy élhető, nagyobb méretű megoldásra vágynak ennyiért. Például Csepelen a szülők egy fiatal lánynak szeretnének külön lakrészt, de nem tudják a saját házukat tovább bővíteni, úgyhogy tiny house-zal oldják meg. Ez egy 20 négyzetméteres, valamint plusz 10-10 négyzetméteres kislakás, indulásnak tökéletes.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A Yale-en fog továbbtanulni a 17 éves magyar fiú, akit több amerikai elitegyetemre is felvettek
A Princetont és a Columbiát kosarazta ki Szepesi Mór a New Haven-i egyetem kedvéért.

Link másolása

A Yale-t választotta Szepesi Mór, akit több amerikai topegyetemre, köztük a Columbiára és a Princetonra is felvettek, írja a Telex.

A Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola végzős diákjának május elsejéig kellett döntenie. A magyar diák a lapnak azt mondta, hogy végül egy megérzés miatt döntött a Yale mellett a Princeton kárára.

„A Yale-en nagyon jó lehetőség van arra, hogy aki alapképzésen tanul, az is akár Nobel-díjas professzorokkal tudjon személyesen konzultálni. A Columbián meg más nagyobb egyetemeken erre nincs feltétlen lehetőség, csak azoknak, akik már nem alapképzést végeznek. Másodszor, azt is néztem, hogy milyen külföldi program lehetőségek vannak, mert fél évet szeretnék eltölteni Ázsiában. A Yale-en van a legtöbb lehetőség különféle országokban, például Szingapúrban közgazdaságtant tanulni”

- indokolta döntését Szepesi Mór, aki úgy tudja, remek a közösségi élet a kampuszon.

„Amikor jelenlegi diákokkal beszéltem, egyértelművé vált, hogy ott a tanuláson kívül is rengeteg lehetőség van, amik miatt élvezetes lehet az elkövetkezendő négy év.”

A magyar fiatal már óvodás kora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban és évekig volt a diáktanács elnöke. A 17 éves Szepesi Mórnak meggyőződése, hogy a vitakultúrát fejleszteni kell hazánkban. Célja, hogy a külföldön megszerzett tudást hazahozza Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre népszerűbbek a kenderből épült házak, sőt, Veszprém mellett egy ovi is kenderből készült
Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Nyárády István pedig egy kenderjurtát tervezett. Mindketten hisznek a természetes építőanyagban, amely a bolygónak is jót tesz.
Belicza Bea - szmo.hu
2023. május 08.


Link másolása

A 93 éves szabolcsi édesanyám jól emlékszik arra az időre, amikor Magyarország kendernagyhatalom volt. Rengeteget dolgozott a növénnyel, örömmel mesélte, hogyan nyűtték vagyis gyűjtötték be, hogyan áztatták, szárították, tilolták vagyis törték, majd szőtték a kendert. Nagyon fiatal volt, de minden lépést imádott végezni. Ódákat zeng a végeredményről is, milyen tökéletes konyharuhák készültek, amit könnyű volt fehéríteni.

A kenderből születhetnek ruhák, cipők, kötelek, hálók, de tea, olaj, szappan és liszt is. Sőt ház is. Ez utóbbi a szívügye lett Nyárády Istvánnak, aki jurtát szeretne építeni kenderből.

Az ipari kender és a marihuána nem keverendő. Előbbi nem okoz bódultságot, egész más célra termelik, csak az utóbbi a pszichoaktív változat. Magyarország az első három helyen volt kender felhasználásában évtizedekkel ezelőtt, de a műanyag kiszorította. István szerint azonban most megkezdődött a kender reneszánsza. Azt mondja, a klímaválság miatt is jó az irány, mert gyógyítja a környezetét.

„A kender – termesztése alatt – a fáknál is több szén-dioxidot köt meg. Jó a talaj regenerálására is ott, ahol valami szennyező tevékenység, ipar volt.”

A kender magja, levele és a szára is hasznosítható. „Egyszer használatos evőeszközöktől a bioüzemanyagon keresztül a kötélig mindenre jó. Ruháknál tizedannyi víz kell hozzá, mint a pamut előállításához. Pár éve az autóipar is felfedezte, a BMW elektromos modelljeit kenderrel szigetelik” – sorolja.

István három évvel ezelőtt találkozott Horesnyi Bélával.

„Ő a kenderépítészet magyarországi apostola. Három éve találkoztunk egy természetes építőanyagokról szóló workshopon. Valahogy mindketten azonnal éreztük, hogy mi együtt fogunk dolgozni, együtt fogunk kenderjurtákat építeni” – meséli.

Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Körülbelül 5o létrejöttéhez volt köze, igaz volt, ahol csak betanította a kivitelezőket. Az egy- és kétszintes családi házakon kívül egy Veszprém melletti óvoda is kenderből készült.

Ahol él, Domaszéken építette az első két házat.

„Vettem egy építési telket, ahol lakom, direkt kenderházat terveztettünk oda, és úgy kerestünk rá vevőt, amikor már elkezdődött az építés. Találtunk is mindkettőre” – idézi Béla az indulást.

Tapasztalatok a második kenderházról

Olaszországban tanulta a kenderbeton készítés alapjait. Megvizsgált több természetes építőanyagot, de ez a növény lobbanta fel a szerelmet. Béla azt emeli ki, hogy ez a fajta ház tisztítja a levegőt.

„A kenderbeton egy karbonnegatív építőanyag, tehát sokkal több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit előállításakor elhasznál. Kizárólag természetes anyagok vannak benne. A felhasznált mész ráadásul vírus- és baktériumölő.

Egyetlen negatívuma van, hogy hosszú a száradása. Egy 10 centis falnak egy hónap kell, ami azt jelenti, hogy 50 centinél 5-6 hónappal kell számolni” – magyarázza Béla.

István szerint alapvetően mérgek között élünk.

„A beteg ház szindróma arról szól, hogy az építőipar manapság olyan anyagokat is használ, amelyektől sokan allergiásak lehetnek, megbetegszenek. A kenderbetonból készült ház viszont természetes. Ráadásul az ökológiai lábnyom is mellette szól” – magyarázza.

Nyárády István

Rengeteg időt fordított a kenderjurták megtervezésére, de szükség van még segítőkre. Nem is riad vissza, hogy megszólítson bárkit. Legutóbb az Egyesült Arab Emírségek emírjének írt és

nevezett a világ legkomolyabb szén-dioxid-csökkentő versenyére (XPRIZE Carbon Removal), amelyet Elon Musk indított.

„Ehhez fel kellene építeni őszig egy 90 négyzetméteres kenderházat. Ez inspirálna másokat is, hogy akár önállóan vagy együttműködésben termesszenek és építsenek. Ehhez kellene egy mecénás vagy több kisebb támogató. Megvan a terv, itt van Horesnyi Béla, és van egy lelkes ácsunk is.”

Az építést így foglalta össze:

„Kell egy stabil alap, rá egy faszerkezet, ami LEGO-szerűen összeállítható, utána jöhet a kenderezés. Egy zsaluzatot kell összerakni, abba kell tölteni a kendermasszát, és tömöríteni egy fakalapács-szerű eszközzel. A kenderbeton a szár belsejének az aprítéka, a törek egy meszes adalékkal és vízzel keverve. Idővel, szén-dioxid megkötésével szilárdul betonkeménnyé."

Béla szerint hét éve jóval drágább volt a kender. Az építkezéshez kénytelenek voltak engedni a nyereségből.  Időközben azonban a kender egyre olcsóbbnak számít.

„Ahogy a Covid után drasztikusan emelkedett minden más építőanyag ára, a kenderé nem annyira, így most olcsóbban lehet építeni, mint egy téglaházat. Mi 600 ezer forintot kérünk egy négyzetméterért, de téglaháznál ez 750-800 ezer forint is lehet.”

– mondja Béla.

Az István által megálmodott, kilencven négyzetméteres jurtához körülbelül 50 millió forint kellene.

Béla az alapanyag nagyüzemű termesztését és feldolgozását is fontolgatja. „50-100 hektáron kellene indulnia. Ez körülbelül 300 millió forintba kerülne. Aztán lehetne ehhez egy részvénytársaság. A befektetőknek három-négy év alatt térülne meg a befizetett összeg."

Szerinte

200 hektáron lehetne 100 családi háznak az alapanyagát előállítani.

Aztán a kender egyéb részeit kötelekhez, ruhákhoz és hőszigetelő paplanhoz is használhatnák.

„Így vissza lehetne hozni Magyarországra a kendert, a gazdáknak teljesen mindegy mit termelnek. Ők azt mondták, azzal foglalkoznak, ami megéri" - mondja Béla.

István nemcsak az alapanyaghoz ragaszkodik, hanem jurtája esetében a kör formához is. Azt mondja, ennek oka van: az összefogást szimbolizálja.

„Összeomlott a világ körülöttem. A feleségem azt kérte, költözzünk külön, mert kiüresedett a házasságunk. Munkában is törés volt, egy angol cégnek vállalt megbízatásom véget ért, és egyébként is nagyon untam már az informatikát. Esztergomban egy zen templom apátjához mentem be tanácsot kérni” – meséli István.

A templom volt ezután az otthona négy évig. Azt mondja, az ott tanult belső munkának hála, békében, de külön nevelik gyermeküket.

„A kör nekem az összefogást jelenti. Arra számítok, hogy valamilyen formában együtt összehozzuk ezt a projektet. Részletek és fotók a honlapomon vannak. A jurta nekem a családi kört is jelenti. Azt szeretném, ha 8 éves fiamnak mielőbb megteremthetnék egy olyan otthont, ahol családban élhet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk