KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Bezár a Vonatszálló, a Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanszállója a Nyugati Pályaudvarnál

Közel harminc éve szükségmegoldásként nyitották, a lakókat most egy modern, újbudai épületben helyezik el.

Link másolása

Harminc év után a Magyar Máltai Szeretetszolgálat bezárja a Nyugati pályaudvar külső holtvágányán működő „Vonat”-szállót, a lakókat pedig egy modern, újbudai létesítményben helyezi el – írja közleményében a szolgálat.

Az egykori katonai kórházvonat szerelvényében kialakított menedékhely a főváros egyik legnagyobb ellátó intézménye volt, ahol három évtized alatt több mint kétezer-ötszáz otthonát veszített férfi talált menedéket, és ahonnan hajnalonként a legtöbb munkát vállaló hajléktalan ember indult dolgozni éveken át.

A Vonat bezárásával a fővárosi hajléktalanellátás kezdeti erőfeszítéseit idéző, a „hőskorból itt maradt” emblematikus intézmény szűnik meg.

1993. december 6-án az akkori tervek szerint egy évre szóló szükségmegoldásként nyitott hajléktalanszállót egy külső sínpárra félreállított szerelvényben a Máltai Szeretetszolgálat, de a Vonat jelentette 110 férőhelyet mostanáig nem lehetett kivonni az ellátásból, mivel túl nagy kapacitás esett volna ki a rendszerből. A Vonat évi 180-250 lakójával a legnagyobb menedékhelyek egyikének számított.

Az átalakított vasúti szerelvény a hajléktalanellátó rendszer első lépcsőjét képviselte, napról napra megújítandó helyfoglalással, a délutáni nyitáskor érkezési sorrendben léphettek be a hajléktalan emberek, reggel pedig mindenkinek el kellett hagyni az intézményt. A lakók étkezési és tisztálkodási lehetőséget kaptak, volt háziorvosi rendelés, az ott dolgozó szociális munkások pedig igény szerinti segítették őket ügyeik intézésében.

A mindennapi élet rendkívül speciális környezetben folyt: a kilenc vagonból hatot rendeztek be ágyakkal, a továbbiakban fürdő, közösségi helyiség, raktár, illetve fogadó- és adminisztrációs helyiség működött. A szociális munka színvonalát mutatja, hogy a Vonatra huzamosabb időn át visszajáró lakók nagy hányada innen járt dolgozni, reggel hat óra előtt minden nap népes csapat hagyta el a vagonokat.

A kilencvenes évek elején a Vonat szükségmegoldást jelentett, hogy senki ne fagyjon meg az utcán, legyen hová betérni, segítséget kérni. Bár a szerelvény része maradt az ellátásnak, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalan emberekért végzett munkája alaposan átalakult az elmúlt évtizedekben. A karitatív szervezet a fővárosban a budai oldalon felel a hajléktalanellátásért, hat szállást nyújtó intézményt, hat nappali melegedőt tart fenn, nyolc utcai gondozó szolgálatot működtet, 24 órás egészségügyi centrumot, fertőtlenítő fürdető állomást tart fenn, valamint két lábadozót, ahol egészségügyi problémával élő hajléktalan emberek gyógyulhatnak.

A Máltai Szeretetszolgálat tüdőszűrő programjának köszönhetően minimálisra csökkent a hajléktalan emberek között a tuberkulózis (tbc) betegség. Az utcai gondozószolgálatok munkatársai naponta legalább 100 emberrel találkoznak, a nappali melegedők 500 embert fogadnak, a szállókon pedig 300 embert tud elhelyezni a Szeretetszolgálat. A téli krízisidőszakban férőhelyhiány miatt senkit nem küldenek el, szükség szerint ideiglenes szükségszállásokat nyitnak további épületekben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk