KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Feljegyzések a fák siralomházából – a devecseri kastélypark pusztulása 8 évvel a vörösiszap-katasztrófa után

Semmihez sem fogható érzés egy gyönyörű erdőben, vagy egy százéves fákkal teli parkban sétálni. És az is nehezen szavakba önthető, ha egy ilyen édenkertet pusztulni látunk.

Link másolása

Tizenhat évvel ezelőtt jártam először a devecseri Esterházy-kastély parkjában. Jövendőbelim, aki e városban született, kalauzolt el ide, tudta, hogy mennyire szeretem a fenséges erejű, nemes szépségű, befogadó méltóságú fákat. Együtt szívtuk be ősenergiájukat egy varázslatos platánkör közepén. Ezeket a fákat, tölgyekkel, kőrisekkel, nyírfákkal együtt még 1890 körül telepíttette a Kastélypark, vagy ahogy a helyiek nevezik, a Várkert, megálmodója, gróf Esterházy Ferenc. A következő években is többször jártunk itt gyönyörködni és feltöltődni. Ősszel különösen elbűvölő volt a zöld és az ezerszínű avar vegyülő illatával, madárdalaival.

Aztán jött 2010. október 4., a vörösiszap pusztítása, amelynek sebei azóta sem gyógyultak be a devecseriek és a többi érintett lelkében.

Attól a naptól kezdve nemcsak a város, hanem a Kastélypark is a túlélésért kezdett küzdeni.

Több mint másfél évvel később, egy júniusi estén léptünk be szorongó szívvel a parkba. Bár sok fa törzsén még mindig ott volt embermagasságig az égető-vöröslő fájdalom, a platánkör fái ott álltak rendületlenül, és ha nem is olyan elemi erővel, mint azelőtt, most is éreztük áramlásukat.

Nyolc év telt el a katasztrófa óta, és néhány nappal ezelőtt láttam a Facebook-on egy devecseri bejegyzést, mely szerint haldokolnak és sorra dőlnek ki a fák a Kastélyparkban.

Leutaztunk ismét, hogy saját szemünkkel győződjünk meg a szörnyű hírről.

Platánjaink állnak, mintegy végső reményként. De park immár olyan, mint fák siralomháza.

A katasztrófa után e területen is nagyarányú talajcserét, humuszolást hajtottak végre, a kidőlt vagy kényszerűségből kivágott fák helyére – egy parkbeli tábla tanúsága szerint - több mint 100 ezer cserjét ültettek. Mindez azonban nem tudta megállítani a pusztulást.

Érzi ezt a természet is, hiszen nincsenek a levegőben az ősz illatai, madáréneket csak elvétve lehet hallani, és amire az Élet idején nem volt példa a dúsnövényzet miatt, most könnyedén átláthatunk a park egyik végéből a másikba.

A vörös foltok letörölhetetlenül ott vannak egyes fákon, másokon világos felmaródás látható, sőt, sokakra már ki is mondták a halálos ítéletet, piros számokkal megjelölve őket.

De több olyannal találkoztunk, amelyek még nem kapták meg a „sorszámukat”, de az élettelenül csüngő ágak, a beteg dőlésszögek, a korhadó kérgek mindennél árulkodóbbak.

Nem tudhatjuk, hogy lesznek-e e százévnél idősebb várkerti fák közül olyanok, amelyek képesek lesznek győzni és életben maradni, hogy feltámad-e valaha poraiból a Kastélypark, amely nemcsak Devecser éke, hanem tüdeje is volt, vagy pedig megmarad az emberi nemtörődömség jóvátehetetlen mementójának e többszörösen kifosztott és becsapott városban - előre ez nem megmondható. Azonban most, röviddel Halottak napja előtt még szomorúbb, szívfacsaróbb a haldokló Várkertet látni, sétányain járni…


Link másolása

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk