KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Elképesztő összefogás: magyarok és amerikaiak együtt gyűjtöttek védőfelszerelést egy New York-i kórháznak

„Bevallom férfiasan, mikor az első 240 darab N95 maszk és 10 darab faceshield (arcvédő) megérkezett, kicsordult a könnyem, mert pontosan tudom, milyen fontos ez a csomag a New York-i 'Hot Zone (Halálzóna)' közepén küzdő orvosoknak, nővéreknek, technikusoknak.”

Link másolása

Korábban már írtunk Köves Krisztián Károlyról és a feleségéről, aki egy New York-i kórházban dolgozik belgyógyászati rezidensként.

Krisztián most arról ír legújabb posztjában a Facebookon, hogy magyarok és amerikaiak segítségével adományokat gyűjtöttek annak a kórháznak, ahol a felesége dolgozik.

"Besétáltunk a feleségem New York-i kórházába az egyetlen szabadnapján. Ugyanis a posztom hatására az Egyesült Államok több pontjáról - magyaroktól és amerikaiaktól egyaránt - kaptunk adományokat. Bevallom férfiasan, mikor az első 240 darab N95 maszk és 10 darab faceshield (arcvédő) megérkezett, kicsordult a könnyem, mert pontosan tudom, milyen fontos ez a csomag a New York-i “Hot Zone (Halálzóna)” közepén küzdő orvosoknak, nővéreknek, technikusoknak. Ennélfogva nyilván a feleségemnek is.

Dr. Tamás Szabónak, a South Carolina-i Ralph H. Johnson VA Medical Center aneszteziológusának szinte meg sem tudtam még köszönni telefonon a maszkokat, amikor máris szervezte a következő 240 darabot. Így aztán közel 500 orvosi beavatkozásra alkalmas védőmaszk és 10 faceshield tornyosult a nappalinkban.

Tamástól megtudtam, hogy a szállítmányt rajta kívül egy nagyon kedves barátjának köszönhetjük, aki nem más, mint a világ egyik legeredményesebb úszóbajnoknője - a többek között 8 olimpiai aranyéremmel is jutalmazott - Jenny Thompson.

Jenny a postázandó 240 db N95 maszkkal a kezében a házának a verendáján Dél-Karolinában.

Jenny a “GO Jenny GO” szervezetén keresztül, egy közösségi finanszírozó oldal segítségével (Go Fund Me), pénz és védőfelszerelés adományokat hajt fel fáradhatatlanul a frontvonalon dolgozó doktorok, nővérek számára.

Még egy nap sem telt el ezután a fantasztikus - ízig-vérig hollywoodi - történet után, amikor síszemüvegek és különböző munkavédelmi szemüvegek érkeztek két dobozban. Mint kiderült, Dorottya Mathe film producer barátunk továbbra is folyamatosan, teljes erőbedobással intézi az újabb és újabb védőfelszereléseket Linda kórházának. Ezek is rajta keresztül érkeztek, Karyn Libretto adományozásában. Karyn snowboard és síoktató New York állam hegyekkel tarkított részérén (Windham Mountain, Catskills, New York). Innen a síszemüvegek.

Ez rendben is volna, de akkor honnan a 100 darab védőszemüveg? Nos, ő egyben fizikát is oktat a Northport középiskolában, és eszébe jutott, hogy a kémiaszertárban van 100 darab unatkozó védőszemüveg, amire a doktoroknak nagyobb szükségük van, mint a tanulóknak, akiket most úgyis csak video-chaten keresztül oktathat. Jelenleg is 30 kollégájával szednek össze még 300 szemüveget az osztálytermekből, amit egy másik rászoruló kórház fog megkapni.

Már épp szerveztem az adományok szállítását, amikor berobbant még 100 darab szemüveg, a Goggles for Docs (Szemüvegek az Dokiknak) szervezésében, amit Bill Weeks küldött az Amnesty International-től. Mivel a Jacobi Medical Center intenzív osztályán csak rezidens doktorokból több mint száz dolgozik (ebbe nem tartoznak bele a szakorvosok, specialisták, nővérek, technikusok, stb.) és ezek a maszkok, védőfelszerelések a magas fertőzésveszély miatt sajnos fogyóeszközök, így életmentő minden egyes szállítmány. A Googles for Docs figyelmének ránk irányítását szintén Máthé Dorottyának köszönhetjük.

Csodával határos módon és persze végtelen kitartással sikerült elérnem az intenzíven dolgozó feleségemet telefonon, hogy egyeztessük a csomagok beszállítását a kórház irodájába. Linda nagyon fontosnak tartja, hogy minden kollégája egyenlően részesülhessen az adományokból. Ő maga sem lehet kivételezett.

Csakhogy mikor már felpakoltam a kis bevásárlókocsinkba a hatalmas dobozokat, írt egy SMS-t, hogy inkább másnap menjek. Történt ugyanis, hogy megérkezett a kórházhoz két motoros vagány, Kevin és Bryant, akiket Joya Ahmad küldött a Masks for Docs-tól, természetesen ismét a varázslatos Máthé Dorottyának köszönhetően. A srácok önkéntesként szállítanak szupersebesen védőfelszereléseket orvosoknak városszerte. Lindának maszkokat és 100 darab arcvédőt hoztak, amiket még oda se tudtak adni, amikor befékezett mellettük egy furgon, amiben 5 darab intubation cube (intubációs búra) lapult.

Kevin és Bryant a motoros arcok, akik innen már rohantak is tovább a következő célállomásukhoz.

Mivel az intubálás a vírus miatt most elképesztően veszélyes a doktorokra nézve, ezért az intubációs búrát - amit egyébként a New York Times Weiler kórházban készített videóján is látható egy pillanatra (egy korábbi posztomban) - ráhelyezik a koronavírus miatt fuldokló beteg fejére, és az orvosok a lukakon keresztül hajtják végre az intubálást, aminek köszönhetően a lélegeztetőgépre tudják csatlakoztatni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk