KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Csúcson a közösséget teremtő kultúra – a Highlights of Hungary díjkiosztóján jártunk

Tegyük jobbá a világot, keressük meg a hétköznapok hőseit, mondjunk pozitív híreket!

Link másolása

A Super Channel által az idén hatodik alkalommal meghirdetett versenyben, amelynek záróakkordja szerdán este a Katona József Színházban zajlott le, ezúttal is a kurátorok által kiválasztott 55 projektet, ember-, környezet- és állatbarát, valamint kulturális jellegű kezdeményezést ismerhettünk meg.

Tegyük jobbá a világot, keressük meg a hétköznapok hőseit, mondjunk pozitív híreket – így vezette be alig akcentusos magyarsággal Andrew Hefler a Highlights of Hungary idei díjkiosztóját.

A díjkiosztó, amelynek háziasszonyi teendőit ezúttal is Juhász Anna látta el a kurátorrá előlépett, negyedszázada Magyarországon élő amerikai színésszel, a maga két és fél órájával kissé hosszadalmasnak tűnt, és az estet végig kísérő folyamatos dobolás már-már a genfi konvenció határait feszegette. Mindezt feledtette, hogy láthattuk: mennyi jó szándékú és nem profit- vagy hírnévorientált kreatív ember él az országban, olyanok, akiknek munkája sokszor jóval nagyobb figyelmet vagy tiszteletet érdemelne. Az internetes közönségszavazás első tíz helyezettje pedig arról tanúskodott, hogy milyen igény van napjainkban a közösségteremtésre.

A csúcson az idén a kulturális projektek taroltak. Az első helyet a Sztalker Csoport által elindított Poket Zsebkönyvek sorozat szerezte meg. A Budapest forgalmas csomópontjain felállított automaták az olvasás örömét akarják visszaadni a fiataloknak azzal, hogy a tömegközlekedés idején okostelefon méretű könyvekkel tölthessék az időt.

„A Sztalker Csoportnak két célja van: az egyik, hogy hassunk, a másik, hogy segítsünk. Ez a társadalmi része, a magánemberi része pedig, hogy minden reggel úgy keljünk fel, hogy történjen valami. És mit azt látjuk, hogy az okostelefon-függőség mindenből elvesz egy kicsit. Szeretnénk többet a másik szemébe nézni, többet adni a láthatatlanból. A Poket könyvnek néz ki, de igazából egy közösség akar lenni, egy olyan közösség, amely nem szégyelli magát a másik előtt” – e szavakkal köszönte meg a díjat Vécsei H. Miklós, a projekt vezetője.

A Sztalker munkájának elismerését jelzi, hogy a Vécsei „Hasi” és ifj. Vidnyánszky Attila által létrehozott színházi kollektíva lett a szavazás bronzérmese. Kedvcsinálóként (?) videó-ajánlót láthattunk Woyzeck-előadásból, amely ennek alapján szó szerint brutális élményt kínál.

Közéjük ékelődött be egy értékmentő dokumentumfilm, a Bp. Underground Hip Hop, amely Koltay Anna és Turán Eszter szubkultúra-kutató sorozatának második része, amely a 90-es évek egyik fontos, ma már kevesek által ismert, életformát is jelentő zenei közegét mutatja be.

A Kárpát-medence kiemelkedő tehetségeinek felkarolásáért került be a Top 10-be az 5. helyre a Mathias Corvinus Collegium. A 6. helyezett Köbli Norbert forgatókönyvírót, akinek Apró mesék című filmjét márciusban mutatják be, úgy vezették fel, mintha ő lenne a filmesek Paul Scholes-ja, aki a 90-es évek Manchester United-jének az esze volt, miközben mindenki David Beckhamről beszélt.

A Kockacsoki (7.) családi manufaktúraként indult, eredetileg azzal a céllal, hogy autista gyermeküket foglalkoztassák. Innen léptek tovább hasonló problémával küzdő fiatalok bevonásához, akiknek nemcsak munkát adnak, hanem olyan programokat szerveznek nekik, amelyek segítik őket a későbbi elhelyezkedésben, a társadalomba való beilleszkedésben.

Furcsa módon nem került be az első 10-be, ám két különdíjat (Kreatív, KPMG) is megkapott a Gloveye egy valóban szenzációs találmánnyal: egy olyan, mesterséges intelligenciával készült kesztyűről van szó, amellyel vakok és gyengénlátók úgy tudnak olvasni bármilyen nyomtatott szöveget, mintha az Braille-írás lenne.

A Miniszterelnökség különdíjat kapta meg az Egyszülős Központ, a Coca Cola a sérült embereket alkalmazó Nagy Lépés Futárszolgálatot tüntette ki, míg a kurátorok Kovács Gyulát jutalmazták a Tündérkertek elindításáért: ez a zalai erdész az ősi, kihalófélben lévő magyar gyümölcsfa-fajták megmentésére indított mozgalmat, és ma már több mint száz ilyen „tündérkert” virágzik a Kárpát-medencében.

Kétszer is színpadra szólították Arany-Michels Tímea református lelkészt, mert a 8. helyezés mellé megkapta még a Marie-Claire különdíját is. Tímea, aki 10 éve epilepsziában szenved és a díjkiosztóra is segítő kutyájával érkezett, saját tapasztalatából is tudja, hogy „a szánalom nem segít, viszont az odafigyelés, a szeretet, egy ölelés, egy mosoly annál többre képes. Nem hangos szóval, hanem halk, szelíd hangon lehet eljutni a másik lelkéhez.”

És ha már kutyát említettünk, ne feledkezzünk el a MFÖEK-csoportról (Mindenki fogadjon örökbe egy kiskutyát), akik önkéntesként, szabadidejükben végzik az állatmentést. Az állatokkal való növekvő együttérzést jelzi, hogy a MFÖEK a 4. helyen végzett.

A környezettudatosság, „nulla hulladék”, a fenntartható vásárlás egyre fontosabbá váló elvein nyugszik a Sipos Melinda alapította Ligeti Bolt (9.) és a toplistát Priger Inez és Baji Bernadett Add tovább! programja zárja. Ők intézeti gyermekek karácsonyát próbálják szebbé tenni, figyelembe véve kívánságaikat.

Közhely, de igaz, hogy egy ilyen vetélkedésben csak győztesek vannak, hiszen minden jobbító gondolat, ha testet ölt, önmagában alkotás, és bárki hozzájuk tehet, szélesítheti, gazdagíthatja azt. Ha csak erre tanít meg bennünket a Highlights of Hungary, már ez sem kevés.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk