KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Magányosság ellen köszönésterápia – egy svéd városka segít kitörni az egyedüllét buborékából

Egy észak-svédországi városban, ahol egész télen alig süt a nap, egyszerű módszert talált ki a magányos lakosok összekmelegítésére – megkértek mindenkit, hogy köszönjenek egymásnak

Link másolása

A Guardian kalauzolta el olvasóit egy svéd kisvárosba, ahol eredeti ötlettel próbálják felmelegíteni a fagyos mindennapokat.

Az észak-svédországi Luleå havas partján a fürdőzők egy téglalap alakú lékben mártóznak meg a fagyos tengervízben. A nap már eltűnt, pedig alig van 2 óra. Hamarosan, egy hónap múlva már csak három óra nappali világosság lesz minden nap.

„Utána valósággal eláraszt a boldogság" – mondja Katariina Yliperttula (44), aki munka előtt megmártózik.

Nyáron alig úszik, de néhány évvel ezelőtt télen gyakran elkezdte ezt csinálni.

Bár sokuknak megvan a saját hobbija, ami segít átvészelni a hideg, sötét téli hónapokat, például jégúszás, sífutás, séta a „jeges úton” a szigetvilágba, egy dolog továbbra is probléma: a magány. Ennek ellensúlyozására a luleåi hatóságok kampányt indítottak a társadalmi elszigeteltség enyhítésére, még ha csak egy kicsit is,

arra ösztönözve az embereket, hogy köszönjenek egymásnak.

„Nagyon jó dolog, hogy az emberek köszönnek egymásnak. Ez azt is jelenti, hogy azok az emberek, akik nem ismerik egymást, találkoznak egymással, és egy kicsit boldogabbak lesznek” – mondja a 61 éves Pontus Wikström, a Kallis Luleå téli fürdőcsoport elnöke.

A Säg hej! (köszönj!) kampány célja, hogy barátságosabb várost hozzanak létre azáltal, hogy kicsi, de jelentős társadalmi interakciók felé tereljék az embereket. A buszokon hirdetések jelentek meg, és az iskolákban workshopokat tartottak a témában. A legújabb kutatások szerint a 16-29 évesek körében Luleåban az emberek 45%-a tapasztal problémákat a magány következtében. A 85 év felettiek körében ez az arány sokkal alacsonyabb volt – 39% a nők és 26% a férfiak körében.

Micael Dahlen, a Stockholm School of Economics jólléttel, jóléttel és boldogsággal foglalkozó professzora szerint

bár a magány globális probléma, különösen a fiatalok körében, a sötét, hideg telek miatt talán Svédország jobban tudatában van ennek.

Åsa Koski, aki Luleå önkormányzatának dolgozik, állt elő a kampány ötletével. Azt szeretné, ha a város, amely gyors növekedési időszakon megy keresztül, miközben több tízezer új embert próbál vonzani a „zöld” iparba és más szolgáltatásokba, ne váljon elidegenedettebbé ennek eredményeként.

„Nem csak azt akarjuk, hogy városként növekedjen Luleå; hanem azt is, hogy a város kellemes, biztonságos és barátságos hely legyen, ahol kultúra, szabadidős tevékenységek és sport is van” – mondja Koski.

Luleå belvárosában, míg a legtöbben egyetértenek abban, hogy a köszönést ösztönözni kell, sokan azt mondják, hogy minél nemzetközibbé válik a város, annál barátságosabb és nyitottabb a társadalom.

A közeli Kallax faluban élő 25 éves Seyed Mohsen Hashemi szerint a helyzet most még rosszabb. „A COVID óta az emberek jobban félnek kapcsolatba lépni idegenekkel” – mondja.

Amikor az emberek kevésbé üdvözlik egymást, elszigeteltebbé válnak, mondja Hashemi, kevesebb kapcsolatot létesítenek az emberekkel, ezáltal sebezhetővé válnak a depresszióval szemben.

„Egy hej megváltoztathatja valakinek a napját.”

Hashemi, aki Iránban született, és szülei Afganisztánból származnak, kilenc évvel ezelőtt, menekültként érkezett Luleåba. „A Közel-Keletről származom, ott az emberek köszöntek egymásnak. Udvariatlanság, ha nem köszönünk egymásnak. De itt, ha köszönsz az idegennek, azt fogják mondani rád, hogy biztos részeg vagy – mondja nevetve.

A 33 éves Ronja Melin illusztrátor, aki 2020-ban költözött Luleåba a dél-svédországi Skåne-ból, azt mondja, gyerekkora óta mindig is erős szószólója volt a köszönésnek. Szerinte ez a kampány pozitív lépés. „Elég sokat élsz a saját buborékodban” – mondja. ”Mindig fontos, hogy észrevedd a többi embert is."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk