A Rovatból

Fájdalommentesen is lehetsz őssejtdonor - erre hívja fel a figyelmet egy fiatal lány a Facebookon

Magyarországon jelenleg elkeserítően alacsony a donorok száma, mindössze 7000. Más országokban ez a szám sokkal nagyobb.

Link másolása

Molnár Eszter maga is megtapasztalta, hogy milyen érzés, ha egy hozzá közel álló személynek van szüksége segítségre. Az édesapjánál tavaly nyáron leukémiát diagnosztizáltak, így a család több mint egy éve minden erejével küzd a betegséggel. Szerencsére találtak megfelelő donort számára Németországban. Viszont Magyarországon is lenne esély donort találni, de Eszter szerint nálunk nem is tudnak róla az emberek, hogyan segíthetnének.

A fiatal lány nemrég a Facebookra töltött fel egy levélről készült fotót, posztjában pedig arra próbálta felhívni az emberek figyelmét, hogy ma már egyszerűbben, fájdalommentesen is segíthetnek a betegeken. Hiszen, mint írja "bizonyos hematológiai betegségek esetén csak őssejttranszplantációval érhető el a gyógyulás, amihez a betegeknek szüksége van egy őssejtdonorra."

A levél, amiről a fotó készült azt bizonyítja, hogy Eszter bekerült a Magyar Őssejtdonor Regiszterbe, "ahol számon tartják a donorokat és ahonnan a világ összes betegének keresgélik a megfelelő egyezésű őssejtet."

"Ahhoz, hogy a regiszterbe bekerülj nem kell mást tenned, mint rendelkezned egy közelmúltbéli érvényes véradással, majd szándékoddal felkeresni a legközelebbi vérellátót, és a nyilatkozat aláírása után egyetlen kémcső véred elemzése alapján felkerülsz."

- magyarázza a folyamatát Eszter, akinek az volt a célja, hogy eloszlassa a kételyt, miszerint csak a fájdalmas úton, csontvelőből lehet kinyerni az őssejteket.

"Ugyanis ma már ez megoldható előkezelés után véradással egyenértékű eljárással, amit úgy neveznek, hogy őssejtnyerés vérből."

Az előkészítés tulajdonképpen egy gyógyszeres kezelést igényel, hogy kinyerhessék az őssejteket a vérből, de ezt már csak azon a ponton, mikor az ember tudja, hogy ő mentheti meg valaki életét.

"Nem gondolnám hogy ezt bárki ne tenné meg annak tudatában, hogy rá vár egy életéért küzdő beteg"

- vallja a fiatal lány.

Ha egyszer életünk során kiválasztanak valaki számára, (aminek évente 1:10000 az esélye) akkor sem kell átesni invazív beavatkozáson, hiszen előkészítés után egy véradással egyenértékű eljárással veszik le a szükséges vért, amiből kinyerik a szükséges őssejteket. Ezt utána eljuttatják a betegnek, hogy a mi immunrendszerünkkel élhessen tovább.

Eszter elsődleges célja a tájékoztatás volt, bővebb információkat az OVSZ honlapján találhatsz!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk