KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Egyedülálló magyar expedíció a Földközi-tenger körül

Az egykori Gerle 13 nyomán repüli be egy pilóta és egy fotós hazai gyártású géppel a Földközi-tengert, az utat végigdokumentálják.

Link másolása

82 évvel azután, hogy két magyar végigrepülte a Földközi-tengert, februárban egy hazai gyártású géppel egyedülálló kalandra indul Földi Zoltán pilóta és a dunaújvárosi fotóriporter, Hankusz Kálmán - írja a duol.hu.Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(03)_resize3_800x600

Napra pontosan 82 évvel később, mint amikor a Gerle 13 nevű repülőgéppel Bánhidi Antal és Bisits Tibor elindult, majd végigrepülte ezt a távot,

az „Ég és Föld között - –Fellegvándorok a világ körül” emlékexpedíció

ugyanerre vállalkozik. A magyar fejlesztésű géppel Földi Zoltán pilóta és Hankusz Kálmán fotós február 19-én vág neki a nem mindennapi túrának, miközben fentről végig fényképezik majd az utat, több tízezer felvétellel megörökítve a legszebb látnivalókat és a nagy kalandot. Hankusz Kálmán büszkeséggel mondta a Magnus Fusion repülő kecskeméti bemutatóján, ahol bejelentették indulásuk időpontját, hogy több komoly nevet sikerült megnyerniük támogatóként.Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(21)_resize3_800x600Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(07)_resize3_800x600

A National Geographic televíziós csatornája és a magazinja is felkarolta az expedíciót, ráadásul már az indulást megelőzően bizalmat szavaztak nekünk, az ő logójuk alatt repülhetünk. "Magyarországon, úgy tudom, mi vagyunk az egyetlenek, de világviszonylatban is csak kevesen mondhatják el ezt magukról" -– fogalmazott, majd megtudhattuk, az álomból miként is vált valóság.

Minden három évtizeddel ezelőtt kezdődött, a szolnoki MHSZ bázison, ahol Földi Zoltán repülni kezdett: "Szorgalmas voltam és lelkes, ezért minden évben kaptam egy könyvet, így került a kezembe a Gerle 13 útja című kötet is, amely a nagy utazás öt évtizedes jubileumára jelent meg. Ez nagyon nagy hatással volt rám, sokat tanultam belőle a célok fontosságáról, a tervezésről, a kontrollról és a kitartásról. Ekkor elhatároztam, én is teljesíteni szeretném a túrát, így tisztelegve az elődök előtt. Ám ez a nyolcvanas években volt, amikor még négyévente mehettünk csak külföldre, azaz nem a legszerencsésebb volt a csillagzat egy ilyen kalandhoz. Később pedig az élet másfelé vitt, de végül egy éve három hónapja és tizenkilenc napja minden megváltozott, ugyanis a szatymazi repülőnapon akkor találkoztam Kálmánnal."

Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(30)_resize3_800x600
Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(33)_resize3_800x600

A pilóta arra lett figyelmes, hogy van egy fotós, aki mindig ott volt, ahol nem lett volna szabad, de közben remek képeket készített. Később együtt is repültek, rövid idő alatt jó kapcsolatba kerültek, majd egyszer megkérdezte tőle, volna-e kedve végigrepülni vele a Földközi-tengert? –"Rám nézett és hosszan, legalább két másodpercig tűnődött, majd rávágta, mi az, hogy!" –- tette hozzá.

Innentől kezdve munkához láttak, eredetileg egy negyvenéves Cessnával indultak volna útnak, de Földi eltűnődött, hogy a Gerle magyar gyártású volt, messze megelőzve a korát, miért ne indulhatnának ők is hazai készítésű repülővel. Végül a támogatók, a Magnus repülőgépgyár, a média és a diplomácia részéről hatalmas összefogás eredménye az, hogy mára startra készek lettek.Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(02)_resize3_800x600

Hankusz Kálmán vallja: valósítsd meg álmaidat, még ha az elején mindenki hülyének is néz. Tőle is komoly felkészülést és szakmai munkát kíván meg az út, hiszen a levegőből való fotózás nehézségi foka igen magas. Számolnia kell például a levegő páratartalmával, a 200 kilométeres átlagsebességgel.

A tervek szerint mintegy 15-20 ezer felvételt készít, melyek közül számos viszontlátható lesz a National Geographic-ban, több kiállításon, valamint néhány ország imázsfilmjében.Zsedrovits_Eniko_Magnus_Kft_RepulU_Kecskemet_(7_of_224)_(18)_resize3_800x600

A fiúk végül elárulták: a Földközi-tenger körüli út – mondhatni – csak egy főpróba lesz,

a végső cél a Föld megkerülése!

A következő országokat érinti az út alatt az expedíció: Magyarország, Ausztria, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Marokkó, Algéria, Tunézia, Líbia, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Ciprus, Törökország és Görögország. A tervek szerint harminc nap alatt próbálják teljesíteni az 1933-as rekordot, de természetesen az időjárás ezt módosíthatja, így plusz napokat is beterveztek.

Ha tetszik a kezdeményezés, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk