CÍMLAPFOTÓK

Halottak, romok, szenvedés – drámai képeken az orosz-ukrán háború elmúlt egy éve

Civil halottak, menekülő százezrek, ártatlan gyerekek és felfoghatatlan pusztítás – a modernkori történelem egyik legsúlyosabb konfliktusának első éve képekben.

Link másolása

Egy éve, 2022. február 24-én rohanta le Oroszország Ukrajnát, amivel megkezdődött az esztelen pusztulásba torkollt, immár egy éve tartó orosz-ukrán háború. Az elmúlt év legmegrázóbb képeiből válogattunk, amiken nyomon követhetőek a konfliktus legfontosabb pontjai.

A felvételeken erőszakos cselekmények, halott emberek tűnnek fel, megtekintésüket érzékenyebb olvasóink számára nem ajánljuk.

ZUMA Press, Inc – Northfoto

Az ukrán katasztrófavédelem munkatársai folytatják egy orosz rakéta által eltalált zaporizzsiai ötemeletes lakóépület körüli romok lebontását. Szakértők végzik az építési szerkezetek szétszerelését és az eltűnt állampolgárok felkutatását. A helyszínen pszichológusok is segítséget nyújtanak azoknak az embereknek, akiknek otthona az ellenséges támadás következtében megsemmisült. Az októberi légicsapás áldozatainak halálos áldozatainak száma 8 fő volt. A sérültek között gyerek is volt.

Carol Guzy, ZUMA Press Wire – Northfoto

Gyerekek egy tranzit-segélyállomáson várakoznak Zaporizzsjában. Artur és Natalia, valamint gyermekeik, Szasa, Vova és Kátya a donyecki régióbeli Sartanából menekültek.

Artur és családja 11 emberrel és kutyájukkal egy autóban utazott hat napig, hogy megmeneküljön a harcok elől. A képet a „Wartime Innocents” nevű sorozatával Pulitzer-díjat nyert, Carol Guzy, a ZUMA Press fotóriportere készítette. Az orosz ukrajnai háború miatt csak 2022-ben mintegy 4,3 millió gyermek kényszerült elhagyni otthonát, ami az ország 7,5 millióra becsült gyermekpopulációjának több mint fele az UNICEF adatai szerint. Ebből 2,5 millió gyermek Ukrajnán belül volt kénytelen elmenekülni, de eléri a több mint 1,8 milliót azok száma, akik a más országba (köztük Magyarországra) érkeztek menekültként. Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója szerint

a jelenleg is zajló konfliktus a második világháború óta az egyik leggyorsabb nagyszabású gyermekelvándorlást idézte elő.

„A háború megviseli Ukrajna gyermekeit. Ez egy komor mérföldkő, amelynek maradandó következményei lehetnek az elkövetkező generációk számára” – tette hozzá Russell. „A gyermekek biztonságát, jólétét és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférést fenyegeti a megállás nélküli szörnyű erőszak.”

Maximilian Clarke, ZUMA Press, Inc – Northfoto

Civil halottak Mariupol városában. Mariupol ostroma 2022 február 24-én kezdődött és az oroszok május 16-án aratott győzelmével ért véget. A harcokban orosz források szerint 4200, az ukránok állítása szerint ugyanakkor akár 20 ezer helyi is meghalhatott. Az oroszok katonai vesztesége minden bizonnyal eléri a többezer főt. Az Azovi-tenger partján fekvő város elfoglalása kulcsfontosságú volt az orosz erőknek, hogy összeköttetést hozzanak létre a krími és donbaszi haderejük között. Az ukrán erők emberfeletti küzdelemben, 82 napon át védték a helyi Azovsztal acélüzemet. A támadásokban megsemmisült vagy súlyosan megrongálódott a város lakóépületeinek több mint 90 százaléka. Március 16-án pedig orosz bombatalálat érte a Donecki Akadémiai Drámai Színház épületét is, annak ellenére, hogy az épületen feltüntették, hogy gyerekek is tartózkodnak benn. A támadásban körülbelül 300 ember vesztette életét.

Matthew Hatcher, ZUMA Press Inc – Northfoto

Idős férfi holtteste Bucsa egy útja mellett. Az oroszok ezen a településen hajtották végre az orosz-ukrán háború első évének legsúlyosabb háborús bűncselekménysorozatát. Az orosz offenzíva idején (ukrán források szerint) legalább 400 civilt öltek meg. Nemzetközi tudósítók szerint a legtöbb embert mindennapi tevékenysége közben érte a halál, civil jogvédő szervezetek pedig azt mondják: a jelek arra utalnak, hogy az oroszok válogatott módszerekkel, szisztematikusan végezték ki a helybéli ukránokat. A helyszínen több kínzókamrát és emberek megcsonkított tetemeit találták meg. Az eseményekről videófelvételek is készültek, amik hitelességét az oroszok megkérdőjelezték. A legtöbb ország és a nemzetközi szervezetek egyhangúan ítélték el a mészárlásokat, Ukrajna pedig egyenesen népirtásnak nevezte az eseménysorozatot.

Dominika Zarzycka, ZUMA Press, Inc – Northfoto

Ukrajnai menekült gyerekek és felnőttek. A menekültek egy ideiglenes szálláson alszanak, amelyet Lviv főpályaudvarán hoztak létre, miközben folyt az ukrajnai orosz invázió, 2022 áprilisában. Az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint Ukrajnából egy év alatt több mint 17 millió ember menekült el, ebből 9,1 millióan már visszatértek hazájukba. Jelenleg több mint 8 millió ukrán él több európai uniós országban. A legtöbben Lengyelországba utaztak, miközben magas az országon belül elvándoroltak száma is.

Jevjen Kotenko, ZUMA Press Inc – Northfoto

Orosz kamikáze drón támadásában súlyosan megrongálódott ház Kijevben. Ukrajna fővárosát az egy éve tartó háborúban az orosz erők többször, több hullámban bombázták. A támadásokban több száz épület semmisült vagy rongálódott meg súlyosan, a bombázások számos halálos áldozattal is jártak. Ugyanakkor az ukrán fővárost nem hagyta el sem Volodimir Zelenszkij elnök, sem a főpolgármester, Volodimir Klicsko. A volt bokszbajnok többször is kijelentette, hogy minden erejükkel megvédik Kijevet az orosz támadásoktól.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


CÍMLAPFOTÓK
Ezer fős tömeg, Orbán ellenes mémek, dühös fiatalok - Képek az esti diáktüntetésről
A státusztörvény bevezetése ellen és a szabad oktatásért demonstrálnak a résztvevők.

Link másolása

Budapesten és 15 vidéki városban hirdettek tüntetést június 1-re. A státusztörvény bevezetése ellen és a szabad oktatásért demonstrálnak a résztvevők. Este fél hatra megtelt a József Attila utca a fővárosban, ezernél is többen vannak a helyszínen - írta a Telex.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
CÍMLAPFOTÓK
Testközelből: képeken a pénteki diáktüntetés legdrámaibb pillanatai
Az Oktogontól a tiltakozók a Lendvay utcai Fidesz székházhoz vonultak, ahol rendőrsorfal fogadta őket. Itt aztán megint elszabadultak az indulatok.

Link másolása

Pénteken újabb diáktüntetést hirdettek a Kossuth tére, ahonnan a résztvevők átvonultak az Oktgonhoz. A hivatalos porgram itt véget is ért, azonban sokan a Hősök terére, a Lendvay utcában található Fidesz székházhoz vonultak, ahol a rendőrsök sorfala fogadta őket.

Itt aztán megint elszabadultak az indulatok, és a tiltakozók többször is dulakodni kezdtek a rendőrökkel.

Egy idő után a készenlétisek azonban több csoporra bontották a tömeget, és patthelyzet alakault ki, a tiltakozók pedig lassan kezdtek elszivárogni. A demonstráció végül békés énekléssel ért véget a Fidesz székháznál.

Fotós kollégánk ott volt az események sűrűjében, a legjobb képeiből válogattunk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

CÍMLAPFOTÓK
Megható fotók: így emlékeztek Suhajda Szilárdra Budapesten
Több százan mentek el kedd este a Szemlőhegyi-barlanghoz, hogy némán, egy szál virággal vegyenek búcsút a Mount Everesten eltűnt hegymászótól.

Link másolása

Több százan vettek részt kedden este a Szemlőhegyi-barlang felett található hegymászó emlékhelynél azon a csendes megemlékezésen, amelyet Suhajda Szilárd emlékére szerveztek.

A szervezők korábban

azt kérték a résztvevőktől, hogy ne fekete ruhát viseljenek magukon, ezzel is emlékezve Szilárd színes egyéniségére és életszeretetére.

Ezt a résztvevők tiszteletben tartották, és sokan némán helyeztek el egy-egy szál virágot és mécseseket a hegymászó portréjához.

A szervezők arra is kérték a résztvevőket, hogy ha sokan lesznek, akkor adjanak lehetőséget az újonnan érkezőknek is, hogy lerójják tiszteletüket Szilárd előtt. Tudósítónk beszámolója szerint az emlékhelyzhez szabályos sor alakult ki, sokan várakoztak a parkhoz felvezető lépcsőnél, hogy feljuthassanak.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, szombaton vált gyakorlatilag biztossá, hogy Suhajda Szilárd nem élte túl a csúcstámadást, miután a keresésére indult mentőcsapat nem találta meg az eltűnt hegymászót.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

CÍMLAPFOTÓK
A Rovatból
Rockos majális: idén is megtelt a Tabán emberekkel és jó zenével
A blues és a rock jegyében telt május 1-jén a hetvenes évek óta hagyományos Tabán Fesztivál.

Link másolása

Többek közt a Beatrice, a Deák Bill Blues Band és a Mobilmánia is fellépett az idei Tabán Fesztiválon. A Gellért-hegy és a Várhegy közötti dombos területre idén is rengetegen kilátogattak, hogy a hetvenes évek óta hagyományos, magát a „főváros legnagyobb szezonnyitó, tavaszi eseményeként” meghatározó rockkoncerten ünnepeljék a majálist.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk