KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Kivarrtuk a miniszterelnököt! – közösségi falvédőhímzés a Design Héten

Szabó Eszter Ágnes kezén kilométernyi cérna futott át az évek alatt, a legnagyobb durranás mégis a 'Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowie-val' című alkotása volt.
Melis Dóra írása - szmo.hu
2017. október 19.


Link másolása

Sosem voltam nagy kuponnap-fanatikus, de amióta egy heves leányzó majdnem kiszúrta a szemem egy szempillaspirállal, határozottan kerülöm a hasonló eseményeket. Így történt ez idén is, és a fecnik beváltása meg a cicaharc helyett egy teljesen más programot választottam: elmentem egy közösségi falvédőhímzésre. A rendezvény szülőanyja Szabó Eszter Ágnes volt, akinek a kultikus „Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowie-val” című műremeket is köszönhetjük.

A hímzőcérnával való ismerkedésemre egy impozáns helyen, a Budai Várnegyed FianKoncept nevű designboltjában került sor. Az egy-egyórás turnusok során öten ültünk körbe egy vásznat, így garantáltan mindenkinek jutott hímezni való porcika.

Nem is akárminek estünk neki a fonallal, a szöveten a békésen sütögető, sörözgető Orbán Viktor, Vlagyimir Putyin és a Ridley Scott-féle Alien szkeccsei sejlettek fel.

A tervező szerint a kép különböző, általunk ismert létformákról szól, olyan földi lényekről, akiknek sok mindenre szükség van az életfunkciók fenntartásához. Ezek a szükségletek az egész világon eltérőek és mi, emberek ezen még mindig képesek vagyunk csodálkozni.

designhet-3308designhet-3310designhet-3314

„Nagyon sok irodalmi mű és film, képregény, opera, stb. foglalkozik azzal a jelenséggel, amikor keveredik a jó és a rossz fogalma, a szereplők tépelődnek, hogy mi helyes, és mi nem, de megjelenik az objektíven szükségszerű, vagy életvitelszerűen, egyszerűen más értékek mentén való gondolkodás, a színtiszta létfenntartás is. Vannak teremtő és pusztító létformák, amiknek egymás mellett kell élnie. Egy ilyen workshopról szól ez a kép, ahol a másként gondolkodók, akik egymás előtt sem fedik fel titkaikat, egy kicsit lazítanak, és nem kell magyarázkodniuk, hogy mit miért tesznek.”

A falvédő grafitvonalait apránként kezdte benőni az Eszter védjegyének számító kék cérna. A technika nem bonyolult, egyszerű száröltésekkel haladtunk szépen Putyinék arcán: „egy öltés fent, majd alulról egy ugyanoda.” Tejfölösszájúként nem mertem bevállalni a politikai nagyvadakat, inkább csendesen elszórakoztam a barátságos Aliennel. Az egész esemény és közeg olyan volt, mint valami neofonóban, csak mi nem énekelünk, hanem csacsogunk mindenről és mindenkiről, miközben szorgosan járt a kezünk.

Eszter kezén kilométernyi cérna futott át az évek alatt, a legnagyobb durranást mégis a már említett „Nagymamám, Zalai Imréné találkozása David Bowie-val” című alkotás váltotta ki. Az eredetileg a tanárai bosszantására készült falvédő megjárt egy bécsi és New York-i galériát, népszerű internetes mémmé vált, kiállították a Ludwig Múzeumban, jelenleg pedig egy magángyűjtő házaspár tulajdonában van.

A képzőművész nemcsak falvédőkben utazik, a workshop helyszínén szemezhettem többek között a tányérba festett Gulyás Mártonnal vagy a „Kerékbilincs miatt síró budapesti lányt vigasztaló Antony Kiedisszel” is.

Az apró galéria talán legértékesebb tárgya a „3,2 milliárdot érő” Ugrótorony, mely a hírhedt, 2 milliárdot kóstáló úszó vb-s monstrumnak állít emléket. designhet-3315designhet-3321

A mindennapi, már-már banális használati tárgynak számító tányérok merész témaválasztásukkal pattintják ki a csipát a látogató szeméből, és olyan kérdéseket feszegetnek, mint a társadalmi egyenlőségek, a menekültkérdés vagy éppen a politikai kizsákmányolás.

A közel másfél óra alatt nem sokat haladtam az Alienemmel, mert éreztem, hogy nagyon messze vagyok még a vállalható színvonaltól: az öltéseim lötyögősek voltak és nem is álltak olyan katonás sorrendben egymás mögött, mint társaimé. Azért jó érzés, hogy a mafla hurkáim ellenére egy picit hozzárakhattam az egész projekthez, ráadásul már van egy kis fogalmam arról, mi fán terem a hímzés. A tervek szerint az elkészült művet árverésre bocsátják, és a befolyt összeget jótékony célokra ajánlják fel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
Szívszorító dallal búcsúzott Lang Györgyitől Falusi Mariann
Az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.

Link másolása

Megírtuk mi is tegnap, hogy hosszú, méltósággal viselt betegség után, otthonában, barátai és családja körében, 66 éves korában, álmában elhunyt Lang Györgyi. A közösségi oldalakon sokan emlékeztek meg a színésznő-énekesnőről.

A Pa-dö-dő másik tagja, Falusi Mariann, az énekesnő Dés László és Bereményi Géza Ez a hely című szerzeményt osztotta meg, ahol ketten énekelnek Lang Györgyivel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KÖZÖSSÉG
„Egy-két évig bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet” – Erőss Zsolt özvegye tíz éve már átélte azt, amit Suhajda Szilárd családja most
Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok című film.

Link másolása

Szinte napra pontosan 10 évvel Suhajda Szilárd halála előtt hunyt el Erőss Zsolt és Kiss Péter. Erőss özvegye, Sterczer Hilda akkor ugyanazt élte át, amit az elmúlt egy hétben Suhajda Szilárd feleségének kellett: szerelme soha többé nem tért vissza a hegyről. Hilda gyászáról mozifilm készült Magasságok és mélységek címmel.

Tíz év telt el Erőss Zsolt halála óta, halálának körülményeit, az itthon maradottak vívódásait, küzdelmeit a Magasságok és mélységek című film mutatja be, ami Erőss Zsolt özvegyének visszaemlékezései alapján készült.

Egy hete egy másik feleség és kisfiú gyászol, újabb magyar hegymászó, Suhajda Szilárd vesztette életét a Himalája havas hegycsúcsai között. 3 nap eltéréssel 10 évvel később, mint Erőss Zsolt.

"Az ember azzal szembesül egy ilyen halálkor, vagy akár egy nagyobb balesetkor, hogy ezek szerint nem vagyunk sérthetetlenek. Én biztos voltam benne, hogy ha van ember, aki jól tud nyolcezrest mászni és nem fog vele soha, semmi történni, az Zsolt. És ha vele történhet egy ilyen baleset, akkor bárkivel"

– mondta Sterczer Hilda, Erőss Zsolt felesége még évekkel korábban a Fókusznak.

Hozzátette, miután a férje meghalt, „egy-két évig ez bennem volt, hogy meg kéne nézni azt a hegyet, ami Zsoltnak az utolsó mászása volt, hogy milyen is az a hegy, ami elvette tőlem Zsoltot.”

„Én biztos voltam benne, hogy Zsolttal soha semmi nem fog történni” – Sterczer Hilda gyászát dolgozza fel a vasárnap este az RTL-en látható Mélységek és magasságok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Nagy vitát váltott ki a közösségi oldalakon Suhajda Szilárd halála
Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.

Link másolása

Sokan támadják a Mount Everesten eltűnt hegymászót, amiért családapaként ekkora kockázatnak tette ki magát és családját. Az RTL híradójának nyilatkozó pszichológus szerint a Suhajda Szilárdhoz hasonló emberekben rendkívül erős a motiváció a nagy erőfeszítéssel járó kihívásokra. Szerinte inkább a szélsőséges reakciókkal van gond.

Közben rengetegen emlékeznek meg a hegymászóról. Szülővárosában, Békéscsabán vasárnap több százan rótták le kegyeletüket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÖZÖSSÉG
Ezzel a szívhez szóló gesztussal tisztelgett Suhajda Szilárd emléke előtt egy parasportoló
Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó a Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap az elhunyt hegymászó tiszteletére.

Link másolása

A Mount Everest magasságával megegyező távot, 8850 métert úszott le vasárnap Patkás Tamás nyílt vízi paraúszó, hogy ezzel tisztelegjen Suhajda Szilárd emléke előtt.

„Ma egy rendhagyó edzésem volt az Ikrényi tavon, melyen Suhajda Szilárd emlékére leúsztam a Mount Everest magasság távját a 8850 métert. A FINA szabályzata szerint megállás és kapaszkodás nélkül 4 órát voltam a vízben. Sport baráti tiszteletből szeretném ezt az úszást ajánlani, egyben részvétem a családnak!”

– írta Facebook-oldalán a sportoló.

Patkás Tamás 1994-ben egy üzemi baleset következtében vesztette el mindkét lábát a MÁV győri rendező pályaudvarán. A rehabilitációt követően elképesztő akaraterőről tanúságot téve megtanult művégtagokkal járni és autót vezetni is. Később az ország egyetlen nyílt vízi paraúszójává vált.

Suhajda Szilárdról szombat délután derült ki, hogy nem találta meg az értő küldött mentőcsapat, így lényegében semmilyen esély nem maradt arra, hogy életben van a békéscsabai hegymászó.

(via Index)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk