JÖVŐ
A Rovatból

Másfél millió forintot spórol évente a szemétcsökkentő élettel Tóth Andi

Hét éve vágott bele, könyve is megjelent a témában, és volt, hogy heti nyolc előadást tartott. Aztán jött a Covid, az energiaválság, az infláció, szinte munka nélkül maradt, de mára ismét teljes gőzzel hirdeti: a Földért muszáj személyesen is tenni.

Link másolása

Tóth Andiék gödöllői családi házában már minden úgy van kialakítva, hogy a lehető legkevesebb szemét kerüljön a kukába, például zöld hulladék sem, mert komposztálnak. Nyaralásukon az első feladata volt, hogy találjon helyet a zöldség, gyümölcs maradékának, ami enni már nem jó, de a talajt táplálja. Balatonfenyvesen, a társas üdülőtelepen nincs központi komposztgyűjtő, a zöldhulladék rohad a többi szemét között a nagy melegben. Erről a szagok is árulkodnak. Andi a Facebookon kért segítséget és a legegyszerűbb ötletet valósította meg, becsöngetett egy házba, ahol látott kerti komposztálót. Két hétig oda hordhatta, amit kár lett volna kidobni.

Andi szeret szembe menni a fősodorral.

Lánya születésekor mosni kezdte a kakis pelust. Évtizedekkel ezelőtt még mindenki így tett, 2008-ban viszont csak a különcök.

Ő egy Németországban élő, környezettudatos barátnője hatására választotta ezt az utat. Noha az eldobható pelenka kényelmesebb, gyorsabb, a Földnek és a gyereknek nem jó.

„Nem akartuk naponta megtölteni a szemetesünket műanyaggal, és a baba bőrének is sokkal egészségesebb a textil” – magyarázza.

Akkoriban még beszerezni is nehéz volt a mosható pelenkát. Két-három webáruházon kívül csak külföldről lehetett rendelni. Andi emiatt forgalmazó is lett egy időre. Annak azonban vége már, mert árulni nem szeretne többet. Az évek alatt egyértelművé vált, hogy a

szemétkérdésben a legnagyobb hibánk, hogy túl sokat fogyasztunk, túl sokat vásárolunk.

„Nagyon-nagyon jó dolognak kell lenni, hogy eladással foglalkozzak. A zero waste gondolkodásmódnak sarkalatos része, hogy nem veszünk semmit, ami nem fontos. Nekem ellentmondásos lenne arra biztatni másokat, hogy vegyenek tőlem valamit.”

Kislánya már 8 éves volt, amikor nagyon komoly változásokba fogtak. Ahogy meséli, épp csehül állt a család, meg kellett húzni a nadrágszíjat.

„Először lemondtunk a palackos italokról, sem üdítőt, sem vizet nem vettünk többet."

„A férjem nem tudott lemondani a szénsavasról, így aztán üveges szódát vettünk egy házhoz szállító bácsitól. Nekem a kóláról kellett lemondanom. Ha pizzát sütöttem, akkor mindig azt ittam, de már anélkül is lecsúszik a tészta.”

Amikor a spórolási lehetőségeken gondolkodott, épp Bea Johnson könyvét olvasta a szemét nélküli életről. Ekkor már nemcsak a költségeket, hanem a kidobandó dolgok mennyiségét is csökkenteni akarta. Kiborította a kukát, és megnézte, miről lehetne lemondani. Először tusfürdőket kezdett kevergetni otthon, hogy ne kelljen annyi flakont kidobni. Macerás volt, és rájöttek, hogy a szappan is tökéletes, nem jár pluszmunkával, nem kell hozzá flakon, és olcsó is.

Sokat spóroltak azzal, hogy papírzsebkendő, szalvéta és konyhai papírtörlő helyett is textilt használnak. Sőt, Andi

még a vécépapírt is száműzte öt éve.

„Amikor először hallottam, azt mondtam, ekkora marhaságot! De elkezdett foglalkoztatni, és egyre többet olvastam róla. Egy régi törölközőből kis kendőket varrtam és teszteltem. Tökéletes volt. Persze van bidénk, csak így oldható meg. Tartunk otthon pár guriga vécépapírt is a vendégeknek.”

Andi a női betéteket is mossa már évek óta. Ez is rengeteg szeméttől óvja a Földet, és nem is olyan bonyolult tisztán tartani, mint sokan gondolják. Olyan anyagból van, ami benntartja a nedvességet, és hideg vízzel, mosószappannal minden folt eltüntethető.

A takarításhoz sem vesz már százféle terméket. Csatos üvegben tárolja a házi nedves törlőkendőt. Ecetben, teafaolajban áztatott pamut kendővel törli át a fürdőszobát.

Még a pelenkák mosása idején talált rá az akkor még csak Angliában árult mosótojásra, az Ecoeggre. Ők is árulták ezt egy ideig.

„Gyakorlatilag mosószóda van a tojásban, és legalább 60 alkalommal lehet használni.”

Fél éve átszokott a mosólapkára, amit nálunk is gyártanak már. Nem kellenek nagy dobozok, tartályok, a néhány pici felolvadó kártyának egy boríték is elég.

Elmesélte, hogy a borotvahabról az ő feledékenysége miatt mondott le a férje és két nagy fia.

„Nem vettem észre, hogy elfogyott, és én a lábamra csak szappant használtam. Mondtam nekik, hogy próbálják ki ők is. Azt mondták, hogy tulajdonképpen pont ugyanolyan jól működik, nem is kell többé hab."

A család önként követi Andit, de nem mindenben. A fogkréméhez mindenki ragaszkodik.

„Sokfélét kipróbáltam, gyártottam otthon szódabikarbónásat, meg másféléket, de nem tudták megszokni a többiek. Én végül rátaláltam a fogszappanra, ami olyan mint egy stift. Imádom, de senki másnak nem jött be.”

A Tóth család arra is figyel, hogy ne pazaroljanak. Fogkrémből sosem nyomnak két centit, csak épp egy borsónyit, Andi meg csak összemaszatolja kicsit a kefét. Ha egy csésze teát isznak, ahhoz nem melegítenek egy liter vizet, csupán egy pohárnyit. Kevesebb idő, kevesebb energia.

Andiék nem használnak koncentrátumokat, és nem is ajánlja.

„Különösen környezetszennyezőek, mert feleslegesen használnak az emberek többet. Ugyannyit öntenek a sűrítményből, mint a normál változatból.”

Ezt a férje marketinges barátjának kelet-európai felmérése is megerősítette évekkel ezelőtt.

A mosogatáshoz maga termeli a szükséges luffatököt, kiszárítja, és kész is. Amikor elhasználódik, akkor csak a komposztba dobja. A kefe sem műanyag, hanem fa és lószőr, vagy növényi sörte.

A fűszerek jórészét otthon termeszti. A petrezselymet, tárkonyt, oregánót és a babérlevelet kiszárítva tárolja üvegekben. Amit boltban kell vennie, abból újrahasználható csomagolásút választ.

Bevásárolni textiltáskával és kosárral megy, és mindig van nála sok kis otthon készült zsák, és pár üveg vagy doboz, hogy ne kelljen zacskókat hazavinnie.

A környezettudatosság része, hogy a kutya is nyerskosztot kap. Nincs alutasak vagy konzervdoboz, a húst és a zöldséget is saját edényekben, textilekben veszik.

„Én a tojáshéjat is feldolgozom. Megszárítom, ledarálom, teszek a kutya ételébe, és a növényeim is kapnak a kálciumban gazdag hulladékból.”

Tej helyett Andi szívesen iszik leturmixolt magokat, de a család többi tagja nem kedveli, ezért házi üveges tejet vesz a helyi kosárközösségtől. Sokan lemondanak a húsról is a Föld érdekében, de szerinte nem ez a jó irány.

„Én nem gondolom, hogy a vegánság váltja meg a világot, hanem itt is az aranyközépút lenne az ideális. Nem kell fekete-fehérben, szélsőségekben gondolkodni. Most a legfontosabb szembemenni a fogyasztói társadalommal, nem vásárolni semmi olyat, amire nincs szükségünk.”

Aki ezt jól csinálja, annak a kukája mutatja a sikert.

„Nálunk hetente telt meg egy 120 literes kommunális és egy ugyanekkora szelektív is hét évvel ezelőtt. Most vegyes szemétből egy év alatt jön össze ennyi, a válogatott 3-4 havonta.”

Ez azt jelenti, hogy nagyjából 90 százalékkal kevesebb a szemét Andiéknál.

"Öt éve úgy számoltam, hogy évi egymillió forinttal kevesebbet költünk, ez a mostani árakkal számolva másfél millió.”

A szemétcsökkentésből még könyv is született, pedig sosem gondolta Andi, hogy írni fog. Eleinte egy blogban próbálta terjeszteni, miket próbál ki. Lett aztán egy Facebook-csoportja, Háztartásom hulladék nélkül címmel. Itt környezetvédelmi témákat beszélnek meg. Egyszer behívták egy reggeli rádióműsorba, és akkor a 3 ezer tag megsokszorozódott, és azóta is folyamatosan emelkedik a számuk. Most 29 ezren vannak. Egyre több helyre hívták interjúra, és mindig kérdezték a könyvről, amit ő ugyan nem tervezett, de végül beadta a derekát, és élete nagy sikerének tartja.

„Amikor már azt hittem, kész a kézirat és megmutattam a kiadó vezetőjének, akkor kezdődött az igazi munka. Rémán Izabella utóbb mondta el, hogy amit leadtam, az messze volt a könyvtől. Fél évet dolgoztunk rajta még közösen, hogy megfelelő formába kerüljön.”

A kötet 2018 őszén jelent meg, Dobd ki a szemetest címmel.

„Több mint 7000 darab fogyott el mindenféle marketing nélkül. Ez egy hatalmas nagy dicsőség nekem, visszaigazolás, hogy jó, amit csinálok. Ez hatalmas motiváció.”

A gratulációk mellett azért akadt bírálója is. Többen kérdezték, miért nyomtatott formában jelent meg, miért nem adott ki e-könyvet? A következő kiadásnál megpróbálkozott az e-könyvvel, de alig érdekelt valakit. Nem könnyű környezettudatosan osztani a jó példákat.

Andi 2020-ban feladta korábbi munkáját is, annyi dolga lett a szemétcsökkentéssel.

A családi kupaktanács úgy döntött, koncentráljon inkább egy dologra.

„Rendszeresen tartottam előadásokat, volt olyan, hogy heti nyolcat. Reggel Székesfehérváron voltam, délután meg mentem Nyíregyházára.”

És akkor jött a Covid, meg az energiaválság, a háború és az infláció. Gyakorlatilag ott állt munka nélkül. Az üres kuka sem motiválta.

Nehéz időszak jött. Lassan próbált átállni az online felületekre, és új ötletekkel megtalálni a közönségét. Sokáig menekült a TikToktól, de végül ott is bemutatkozott, és 13 ezer követőjével nagyon elégedett, noha tudja, itt a nagyok táborát milliókban mérik. Nem jó arra gondolni, hogy milliók épp azt nézik, mire lehetne költeni feleslegesen, de Andi örül, hogy akad, aki az ő példáira kíváncsi.

Előadásokra is folyamatosan jár, egyéni tanácsadást is vállal, de ez még nem indult be igazán.

„Sok időm van benne, hogy tapasztalatokat szerezzek, próbálkozzak újabb és újabb megoldásokkal. Ebben a rohanó világban nekem is csak úgy van időm sok mindent elolvasni, tesztelni, hogy ez a fő munkám már. Arra is figyelni kell, honnan jönnek az információk. Ma már bárki megoszthat bármit és bizony sok butaság van a neten.”

A személyre szabott tanácsadásnál kizárólag a családra, a háztartásukra koncentrál, és a lehető legjobb és leghatékonyabb megoldásokat keresi. Azt reméli, lassan rájönnek az emberek, hogy az ezért kifizetett összeg jót tesz a családi kasszának, és teli kukákból is kevesebb lesz. Sőt, szerint időnk is több lesz, ha pazaroljuk vásárlásra.

Andi régen olyan lelkes volt, hogy úton-útfélen megszólított idegeneket, ha például feleslegesen tettek mindent zacskóba.

„Rájöttem, hogy ez kontraproduktív. Sokszor talán elég, ha látványosan mellettük pakolok a textilzsákjaimba. Azt gyanítom, sokan egyszerűen nem tudnak a környezetszennyező problémákról.”

A kioktató stílus nem segít. Emberséggel, tisztelettel kezelve sokakhoz el lehet érni - vallja.

„Én is sokat pazaroltam és sokáig nem láttam a bajokat. Mindannyian fejlődünk. Én is, amíg élek” – mondja Andi, akinek elkötelezettsége a környezetvédelem mellett nem kérdés, hiszen a nyaralásán sem mondott le arról, hogy a zöld hulladék a kukákban végezze. Időt szánt rá, és nem kap érte semmit, látni sem igen fogja, milyen növények fejlődnek majd a tőle kapott tápanyagtól. Andi mégis örül, hogy nem termelt szemetet és visszaadta a természetnek, amit tőle kölcsönvett.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
New York a saját súlya miatt is süllyed, mert a rajta lévő felhőkarcolók annyira nehezek
Manhattan süllyed, körülötte a vízszint emelkedik, ez nem a legszerencsésebb kombináció. Mintha a jégkorszak következményei és a klímaváltozás nem volna elég baj.

Link másolása

A New York-i épületek súlya is hozzájárulhat a metropolisz süllyedéséhez, állítják kutatók. Ugyanakkor ennek más okai is lehetnek, például a bolygón végbemenő változások, és az utolsó, mintegy tízezer évvel ezelőtti jégkorszak következményei.

Ha sikerül megérteni, hogy a New Yorkhoz hasonló területek miért kerülnek egyre alacsonyabbra, az segíthet felbecsülni, hogy a jövőben mekkora ezeken az áradás kockázata a klímaváltozás miatt.

Az Atlanti-óceán észak-amerikai partvidékén a vízszint a globális átlagnál máris három-négyszer gyorsabban emelkedik.

„A tengerszint-emelkedés hamarosan áradási problémákat fog okozni New Yorkban és világszerte” – figyelmeztet a tanulmány vezető szerzője, Tom Parsons geofizikus.

A jégkorszak érdekes utóhatása

GPS-adatok szerint a város déli része, Lower Manhattan évente nagyjából 2,1 milliméterrel kerül lejjebb.

Ennek egyrészt természetes oka van. Az utolsó jégkorszak leghidegebb időszakában a bolygó nagy részét vastag jégtakaró fedte. A jégtáblák alatt lévő talaj süllyedni kezdett, ez azt jelentette, hogy a földtömegek szélei magasabbra kerültek. Miután a jég elolvadt, egy idő után ez utóbbi területek indultak süllyedésnek.

Egy korábbi kutatás szerint a keleti part mentén ez a jelenség 2100-ra akár 48-150 centiméteres süppedést is okozhat.

A süllyedésnek emellett a természetes oka mellett Parsons és csapata meg akarta vizsgálni a mesterséges okok, például az ember alkotta épületek lehetséges hatását is.

Parsonsnak akkor ugrott be az ötlet, amikor meglátogatta felesége családját Belgiumban 2019-ben.

„Az antwerpeni katedrális mellett volt a szállásunk, figyeltem az épület alapzatának hatalmas köveit, és azon töprengtem, hogy hogyan hozhatták ide ezeket nagy távolságokból, majd hogyan rakták őket össze, mint egy kis hegyet. Kíváncsi lettem arra, hogy ez milyen hatással lehet a kövek alatt húzódó talajra” – idézte fel az ötlet kipattanásának körülményeit.

A baj az, ha összeadódik

A megépítés után minden épület besüllyed egy kicsit a födbe, még azok is, amelyeket keményebb kövekre építenek. Azok, amelyeket puhább talajra emelnek, természetesen jobban.

A tudósok becslése szerint New York City öt kerületének több mint egymillió (pontosan 1.084.954) épülete összesen 762 milliárd kilogramm súlyú, és egy 778 négyzetkilométeres területen helyezkedik el.

Ezután számítógépes modellt fejlesztettek ki annak megállapítására, hogy ez a súly különféle talajviszonyok esetén miképpen süllyed.

Műholdfelvételekből az derült ki, hogy a város átlagosan évente 1-2 milliméterrel kerül lejjebb. Ez megegyezett azzal az adattal, amit a számítógépes modell jelzett a jégkorszak utáni természetes mozgás következményeként.

Bizonyos városrészek azonban az adatok szerint sokkal gyorsabban süppednek, mint mások. Ez feltehetően az épületek súlya miatt van, de nem zártak ki más lehetséges indokokat sem, amelyek egyelőre még ismeretlenek.

New York tehát átlagosan csupán egy picikét süllyed évente. Parsons ugyanakkor rámutatott, hogy eközben New York körül a tengerszint emelkedés évente 1-2 milliméteres, így aztán minden milliméternyi süppedés plusz egy évet jelent a tengerszintnél.

(Forrás: Live Science, Earth's Future)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
A földi élethez nélkülözhetetlen nyolc határértékből hetet már átlépett az emberiség
Veszélyes zónában van a földi élet. Már csak a légszennyezettség esetében nem léptük át a kritikus értéket.

Link másolása

Nyolc olyan határértéket tartanak számon a tudósok, melyek nélkülözhetetlenek az élet fenntartásához, ám ezek közül már hét esetében az emberiség átlépte a határt, írja a Nature. A több mint 40 szakértőből álló Az Earth Commission nemzetközi tudóscsoport által megállapított értékek azt mutatják, mennyire biztonságosak és méltányosak a földi élet feltételei.

A határértékek az éghajlatot, a légszennyezést, a műtrágyák túlzott használata miatti eredő foszfor- és nitrogénszennyezést, a felszín alatti vízkészleteket, a felszíni édesvizeket, a beépítetlen természetet, illetve a természetes és az ember építette környezetet vizsgálja. Ezek közül egyedül a légszennyezettség az, ahol még nem léptük át az egész bolygót figyelembe véve a küszöbértéket. Egyes területeken azonban már a levegő minőségének megítélése is a káros tartományba esik.

A tanulmányban kitérnek arra, hogy amennyiben a Föld évente orvosi vizsgálaton venne részt, a doktor most azt mondaná, hogy a bolygó annyira beteg, ami már a földlakók életét is érinti.

A tudósok túlnyomó többsége egyetért abban, hogy az éghajlatváltozás az ember hibája, mely elsősorban a bolygó erőforrásainak hatalmas mértékű fogyasztása miatt következett be. Több mint 88 ezer klímaváltozásról szóló tanulmány vizsgálata során arra jutottak, hogy ezek 99,9 százaléka az emberiséget teszi felelősség a globális felmelegedés miatt.

A tudóscsoport szerint „ugrásszerű fejlődésre lenne szükség annak megértésében, hogy a jog, a gazdaság, a technológia és a globális együttműködés” hogyan tudna együttesen egy biztonságosabb és boldogabb jövőt eredményezni. Az Earth Commission tagjai szerint a helyzet megmentése érdekében létfontosságú lenne a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fokra való korlátozása és a világ ökoszisztémáinak védelme.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Megölte emberi kezelőjét a mesterséges intelligencia vezérelte drón egy szimulációs gyakorlatban
A drón feladata az volt, hogy semmisítse meg az ellenség légvédelmi rendszerét, és mindenkit támadjon meg, aki akadályozni próbálja a misszió végrehajtásában.

Link másolása

Az amerikai hadsereg egyik szimulációs gyakorlata során a légierő mesterséges intelligencia által vezérelt drónja meggyilkolta az irányítóját, mert csak ezzel tudta biztosítani a misszió végrehajtását.

Az erről szóló információt Tucker ‘Cinco’ Hamilton ezredes, az amerikai légierő AI-tesztelésért és bevetésért felelős vezetője osztotta még májusban egy londoni szakmai konferencián.

Hamilton elmondása szerint a drón feladata az volt, hogy semmisítse meg az ellenség légvédelmi rendszerét, és támadjon meg bárkit, aki ezt megpróbálná megakadályozni.

A rendszert eredetileg úgy alakították ki, hogy az emberi kezelőé volt a döntő szó, a megerősítéses tanulás során a mesterséges intelligencia a megerősítést jelentő pontokat az ellenséges célpontok megsemmisítéséért kapta, amit az emberi kezelő többször is megakadályozott.

A drón ennek megfelelően végül arra a következtetésre jutott, hogy a kommunikációs torony ellen kell fordulnia, ahonnan a kezelője kommunikált vele.

Hamilton az eset ismertetésével arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy nem szabad túlzottan az MI-re bízni a gépeket a légierőnél.

(via 444, Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
Egy évig élnek egy iszapból nyomtatott 3D-s házban, hogy teszteljék, milyen lesz a Mars-expedíció
Gőzerővel folynak a holdutazáshoz és a Mars meghódításához szükséges NASA kísérletek, amelynek eredményei a Földön is hasznosak lehetnek.

Link másolása

A tervezett újabb holdutazások és a Mars felfedezése olyan területen is találkoznak, amelyre ma még kevesen gondolnak: az építkezés. Ha megvalósul az a ma még álomnak tűnő elképzelés, hogy településeket hozzunk létre bolygónkon kívül, akkor rendelkezni kell a helyszínen a szükséges anyagokkal. Nyilvánvalóan fel sem merül az a megoldás, hogy ezeket az anyagokat a Földről szállítsák a hozzánk univerzális méretekben „közeli”, de valójában mégis távoli bolygókra. Éppen ezért már megindult az utat lerövidítő, egyben költségkímélő módszerek tanulmányozása.

Az egyik lehetséges megoldásnak a 3D-s nyomtatású olvasztott regolit látszik – írja a WIRED.

A következő napokban egy négy fős csapat érkezik a NASA houstoni Johnson űrközpontjának hangárjába, ahol egy évet töltenek el egy 3D-s nyomtatású épületben. A Mars Dune Alpha nevet viselő, 157 m2 alapterületű épület iszapból készült, színe mint a Mars talaja, a lakóterén túl még orvosi szolgálat és konyhakert is van benne. A Big-Bjarke Ingels Group építette, a 3D-s nyomtatást pedig az Icon Technology végezte.

A benne folyó kísérletek középpontjában azok a fizikai és viselkedési-egészségügyi kihívások állnak, amelyekkel az embereknek szembe kell nézniük a hosszú távú űrtartózkodás során. Egyben ez az első olyan struktúra, amelyet a NASA Holdra és Marsra szánt autonóm építési technológia-projektjéhez (MMPACT) építettek.

Amikor az ember visszatér a Holdra az Artemis-program keretében, az űrhajósok kezdetben keringő űrállomásokon, holdkompokon, vagy pedig felfújható felszíni épületekben laknak. Az MMPACT csapata azonban hosszú távon fenntartható struktúrák építésére készül.

Hogy elkerüljék a Földről való anyagszállítást, amelyhez hatalmas rakéták és óriási mennyiségű üzemanyag kellene, a Holdon található regolitot előbb masszává alakítanák, amelyet 3D-vel vékony rétegeket vagy különböző alakzatokat nyomtatnának.

Az első ilyen Földön kívüli projektet 2027-re tervezik. A küldetés során egy markolóval felszerelt robotkart kapcsolnak majd egy holdkomp oldalára, ezzel az eszközzel bányásszák ki és halmozzák fel a regolitot. A későbbi missziók félautomata exkavátorokat és más gépeket használnak majd lakóházak, utak, üvegházak, erőművek és olyan robbanástól védő pajzsok építésére, amelyek körülveszik a rakétakilövőket.

A Holdon történő 3D-s nyomtatáshoz vezető első lépés lesz, hogy lézerekkel vagy mikrohullámokkal megolvasztják a regolitot – árulta el Jennifer Edmundson, az MMPACT-csapat vezetője. Aztán lehűtik, hogy a gázok elillanhassanak, különben az anyag tele lesz lyukakkal, mint a szivacs. Ezután már ki lehet nyomtatni a kívánt formákra. Azt még nem dolgozták ki, hogy miként lehet ezeket a darabokat összeállítani. Edmundson szerint a lehető legjobban automatizálni akarják az építkezést, de nem zárható ki az emberi beavatkozás a jövőben sem a karbantartásoknál és a javításoknál.

A csapat egyik nagy feladata, hogy miként változtassa a Hold regolitját olyan erős és tartós építőanyaggá, amely képes megvédeni az emberi életet. Gondot jelenthet például, hogy a regolit jeget tartalmaz, mivel az Artemis-missziók a Hold déli pólusának közelébe indulnak.

Ráadásul a NASA-nak nem állnak rendelkezésre nagy mennyiségben holdkőzetek, hogy kísérletezzenek velük, csupán az Apollo 16 által hozott mintákkal dolgozhatnak. Tehát az MMPACT-csapatnak saját szintetikus verzióikat kell elkészítenie.

Corky Clinton, a kutatás egyik irányítója felhívja a figyelmet arra, hogy nehéz építeni a regolit geokémiai tulajdonságaira és egyberakni az apró részeket, mert meteoritokkal és más égitestekkel való ütközésekből jöttek létre több mint 4 milliárd évvel ezelőtt.

Vannak más bizonytalansági tényezők is. A Holdon sokkal kisebb a gravitáció, akár 45 percig tartó holdrengések is elképzelhetők, a déli póluson napsütésben elérheti az 54 C fokot, éjszaka viszont lehet akár mínusz 240 C fok is.

A holdpor beivódhat a gépek illeszkedéseibe és leállíthatja a hardvereket. Az Apolló-missziók idején a regolit megrongálta az űrruhákat és a belélegzett portól az űrhajósoknál szénanátha-szerű tünetek jelentkeztek.

Ugyancsak kétségeket kelthet a Mars Dune Alpha esetében, hogy az ember még soha nem hozott Mars-talajmintát a Földre, így az Iconnak szimulálnia kellett ezt az anyagot, feltételezésekre hagyatkozva, például arra, hogy bazaltban gazdag.

A struktúra 3D-s nyomtatása egy hónapot vett igénybe. Ehhez egy óriási nyomtatókart használnak, amelyen egy fúvócső vonja ki egyenletesen a lávakrétát. A struktúra alaprajzának körvonalazásával kezdik, majd jönnek a rétegek és úgy építik felfelé, mint egy agyagedényt.

A Mars Dune Alpha az Icon által épített első olyan struktúra, amelyre 3D-s nyomtatott tetőt tettek. A tető oldalai úgy találkoznak az építmény tetején, mint két hullám az óceánban. A paneleket külön nyomtatták ki, majd hozzáadták a tetőszerkezethez.

Az Icon, amelynek 57,2 millió dolláros szerződése van a NASÁ-val a holdépítkezésekkel kapcsolatos kutatásokra és fejlesztésekre, olyan épületterveket rendelt, amelyek megvédhetnek egy négy fős csapatot a meteoritoktól, holdrengésektől, sugárzásoktól és a gyors hőmérséklet-változásoktól.

Közben vákuumkamrákban folynak a kísérletek a regolit megolvasztásával. Ezek a kamrák a Hold levegő nélküli körülményeit szimulálják, és egyben lehetőséget biztosítanak a kutatóknak, hogy teszteljék az extrém hőmérsékleteket. Ballard szerint láthatóan működnek a nagyobb mechanikai rendszerek és most megpróbálják egyensúlyba hozni az anyag erejét és merevségét.

Tesztelik az olvasztáshoz használt lézerek erejét, a hűtés időtartamát és a regolit geokémiai összetételét, amely változhat lelőhelyétől függően, mert a különböző alkotóelemeinek más és más az olvadási hőfoka. Jelenleg az MMPACT-csapat külön teszteli a lézeres és a mikrohullámos olvasztást, a tervek szerint idővel megkísérlik e két technológiát együtt alkalmazni.

A vákuumkamrában a 3D-s nyomtatással is kísérleteznek, először egy leszállópálya darabjaival. Ennél az infraktruktúránál fontos szempont, hogy az űrhajó által felkavart por ne tegyen kárt olyan fontos építményekben, mint a sugárzástól védő pajzsok, garázsok, utak, és hogy a porfelhő ne zavarja a leszállási körülményeket.

A Holdra és a Marsra szánt építkezési tervek hasznosak lehet a Földön is, például alternatívákat adhatnak a betonra, amelynek egyik alkotóeleme, a cement gyártása súlyosan környezetszennyező, a globális karbonlábnyom 8%-át jelenti.

Ugyanígy haszos lehet a földi építkezéseken az a tapasztalat, amit a 3D nyomtatások során megszereznek.

A kutatók olyan építőanyagon is dolgoznak, amelyben a holdbéli regolitot vegyítenék szarvasmarha-proteinnel, mert ennek súlya a beton tizede. Az anyagot tavaly nyáron a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tesztelték először.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk