BALATON

Angyalszárny szindróma alakulhat ki a hattyúknál, ha etetjük őket

Ma már 300-450 pár hattyú él Magyarországon, pedig a XIX. században majdnem teljesen eltűntek. A Balatont különösen kedvelik, de a Magyar Madártani Egyesület szóvivője szerint etetni nem lenne szabad őket.

Link másolása

Javában költenek a hattyúk, hazánk egyik legnagyobb testű röpképes madarai. Magyarországon három fajuk fordul elő, a bütykös, az énekes és a kis hattyú. A bütykös hattyú őshonos fészkelő fajnak tekinthető, természetes része a magyar madárfaunának.

Ugyan a XIX. században eltűntek Magyarországról, az 1980-es években a faj nyugat-európai megerősödésével újra megjelentek hazánkban, először a Szigetközben, a Fertő-tónál, ma pedig már országszerte előfordulnak.

A hazánkban legelterjedtebb bütykös hattyú a csőre tövében lévő bütyöknek köszönheti nevét.

A lúdalakúak rendjébe, ezen belül pedig a récefélék családjába tartozó faj nálunk előforduló példányainak tollazata hófehér, de nem minden hattyúban dominál a fehér szín. Rokona, a fekete hattyú például nevéhez híven koromfekete. Ausztráliában honos, annak nemzeti madara is egyben.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője szerint a hattyúk vadmadarak, de a Balatonon fészkelő állományuk a strandokon történő etetések miatt szelídebbnek mondható, ilyenek a Velencei tónál fészkelő társaik is. A Fertőn viszont kifejezetten vadmadárként viselkednek, nem mennek a strandok közelébe, így meggyűrűzésük is nehezebb.

Új jelenségnek mondható, hogy pár évvel ezelőtt megjelentek az Alföldön is, és kijárnak táplálkozni mezőgazdasági területekre, ott azonban szinte kizárólag repceföldeken találhatóak meg.

Kárt nem okoznak a veteményben, az enyhe teleken ezek a mezőgazdasági területek a túlélést biztosítják számukra, így az állomány egy része nem is vonul el, hanem a Kárpát-medencében telel át. Az elvonulók pedig csak a környező országok vizes élőhelyeit keresik fel, kutatások szerint főleg Horvátország és az Adriai térség vonzó számukra, de pontos útvonalaik felderítése a mai napig tart.

A legutóbbi adatok szerint a magyarországi állomány 300-450 párra tehető.

A hattyúk egy életre választanak párt, hiszen monogámok. Jellemzően fészkelőhelyükhöz is hűségesek. A fészket a tojónak kell megépítenie, amelyet sekély tavak nádasaiban tesz meg. Egyszerre 6-8 tojást rak le, amelyet egy 34-38 napos költési időszak követ. A hattyúfiókák 3-4 hónapos koruktól lesznek majd önállóak, vagyis a nyári időszak végétől.

A hímnek, vagyis a gúnárnak a tojó, a fészek, majd a fiókák védelme a feladata ebben az időszakban, így semmilyen körülmények között ne közelítsük meg, hiszen ilyenkor akár az emberre is rátámad. Kecses küllemük ellenére korántsem erőtlenek.

"A bütykös hattyú az egyik olyan állat Európában, amelyik komoly fizikai sérülést tud okozni egy felnőttnek is. A szárnyával képes lehet eltörni akár egy embernek a kezét. Ha az ember vízben találkozik mondjuk egy fiókáját védő párral, és 10-15 kg-os madarak ugrálnak a fején, a vízbe fulladás is reális kockázatot jelenthet. A hattyú nem játék"

- mondja Orbán Zoltán.

Szárnytollaikat egyszerre vedlik, ami miatt több mint egy hónapig nem röpképesek. Ebben az időszakban több pár érkezik ide Európából, hiszen a táplálkozás szempontjából ideális hely számukra a Balaton. Ráadásul a tó mélysége miatt a szárazföldi ragadozóktól is védve vannak.

Fontos azt is tudni, hogy etetésükkel hiánybetegséget okozhatunk nálunk, ami akár fejlődési rendellenességhez is vezethet. Se télen, se nyáron nem szabad őket etetni.

"Ez a hiánybetegség az angyalszárny szindróma. Görbék lesznek a tollai és a csontjai, gyengék az ízületei, röpképtelen fiókák fejlődhetnek. Ennek az az oka, hogy a fiókákat szüleik oda fogják vinni, ahol etetik őket. Így nem fognak természetes táplálékot fogyasztani, nem mennek ki a szárazföldre legelni. A viselkedést is torzítja, mivel ősszel nem vonulnak el."

Amennyiben úgy látjuk, hogy egy hattyúnak segítségre van szüksége, Orbán Zoltán szerint szóljunk a területen illetékes nemzetipark őrszolgálatának. A tavak mellett dolgozó természetvédelmi őrszolgálat tagjai, a tájvédelmi körzetek őrei fel vannak készülve ezekre a helyzetekre.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


BALATON
Jó hír a nyárra: teljesen körbeért a Balaton körüli bringaút
Immár a teljes 205 kilométeren biztonságosan lehet tekerni. Balatonrendesnél ért véget a fejlesztés, ami vasúti átvezetést is tartalmazott.

Link másolása

Immár teljes szakaszon használható a Balatoni Bringakör. A 205 kilométeres kerékpárút több mint fele pár esztendő alatt megújult, körülbelül bruttó 6,1 milliárd forint értékben. A balatoni térség szempontjából jelentős a kerékpáros turizmus, ezért is támogatja kiemelten a kormány ezeket a fejlesztéseket – közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) az MTI-vel csütörtökön.

A sajtóközleményben hangsúlyozták, hogy a hollandok és a dánok után a magyarok kerékpároznak a legtöbbet Európában az Eurobarometer statisztikája alapján, így kiemelt jelentőségű minden, közlekedést és közlekedésbiztonságot elősegítő infrastruktúrafejlesztés. Hozzátették:

ezért mérföldkő, hogy immár teljes szakaszon, biztonságosan és korszerűen körbe kerékpározható a Balaton.

Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára és Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára a tavaszi időjárás beálltával letesztelte a tavaly elkészült a Balatoni Bringakört összekötő szakaszt Balatonrendesnél – írták. Ez utóbbi összekötőszakasz 2 kilométer hosszú, amelyből 0,3 km vegyes forgalmú, 1,7 kilométer pedig önálló kerékpárút. A forgalomtechnika felújítása is megvalósult, továbbá a kerékpárúton kiépült egy vasúti átkelő is – részletezte a minisztérium.

„Az elmúlt öt évben a 205 kilométeres Balatoni Bringakör több mint a fele megújult, körülbelül bruttó 6,1 milliárd forint értékben. Ezzel a két kilométeres szakasszal kibővült, mondhatjuk úgy, hogy körbe ért a balatoni bringakörút. Ez azért is nagyon fontos a balatoni térségben, mert azt látjuk, hogy egyre népszerűbb a kerékpározás turisztikai szempontból. Azt gondolom, hogy a Balaton térségének túl a nyári szezonon, ez nagyon sokat segít a jövőben” – mondta el Nagy Bálint államtitkár.

Révész Máriusz a közleményben kiemelte: „Végre eljött a pillanat, Balatonrendesnél is kész a kerékpárút. Sokan nem tudják, de ennek a két kilométeres szakasznak az a fontossága, hogy korábban itt megszakadt a kerékpárút, és ezért ki kellett tekerni a főútra a bringásoknak. Itt egy gyönyörű szép erdő is található, két évig tartott a környezetvédelmi hatástanulmány elkészítése, de végül minden rendben van. Sok küzdelem után eljutottunk oda, hogy ez a két kilométeres rész nagyjából 500 millió forint értékben elkészült. Azért ennyi, mert egy fejlett vasúti átvezetést is kapott a terület.”

A bringakör komplex fejlesztése 2019 áprilisában kezdődött a NIF Zrt. beruházásában. Országszerte a teljes kerékpározható hálózat hossza 2030-ra megközelítheti a 15 ezer kilométert, biztonságos és kényelmes alternatívát kínálva az egyéni gépjárműhasználattal szemben.

Továbbra is kiemelt szempont a kerékpárutak fejlesztése, mint a turizmus ösztönzésének egyik fontos eszköze. A kormány ezért támogatja a kerékpáros idegenforgalom fejlesztését, beleértve a kerékpáros szálláshelyek fejlesztését, a kerékpáros útvonalak népszerűsítését, és a kerékpáros turizmusra alkalmas infrastruktúra bővítését. Mindezt bizonyítja, hogy idén 592 kilométer kerékpárút tervezése zárul le – áll a közleményben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
Félmilliárd forintból lombkoronasétányt létesítenek Balatonbogláron, nem mindenki örül neki
Az új turisztikai attrakciót a Várdombra, a népszerű gömbkilátó mellé építik, és az ösvénynek egy saját kilátója is lesz.

Link másolása

A Magyar Turisztikai Ügynökség pályázatából valósítják meg az 500 méter hosszúra tervezett lombkoronasétányt a balatonboglári várdombi erdőben. A település polgármestere, Mészáros Miklós az ATV-nek azt mondta, az ösvény a domb keleti és nyugati gerincén fut majd végig. Hozzátette, az egyik részen a fák lombkoronájában, tízméteres magasságban fog húzódni a sétány, míg a keleti részen egy kilátóponton végződik, és a balatoni panorámát lehet megcsodálni, majd egy pallóösvényen lehet visszatérni.

Az új turisztikai attrakció a nyár elejétől már látogatható lesz, és a polgármester várakozásai szerint igazi turistacsalogató építménynek számít majd.

Nincs ilyen jó véleménnyel a beruházásról Szakács László, a Szocialisták és Demokraták párt társalapítója, aki sok időt tölt Balatonbogláron. Szerinte enyhe túlzás ezt az 500 millió forintba kerülő építményt lombkoronaösvénynek nevezni, és ennek az összegnek jobb helye lenne másol.

A helyiek az ATV-nek azt mondták, ők örülnek a leendő lombkoronasétánynak, mert „ennek legalább van értelme”, ellentétben a nyírmártonfalvai, fák nélküli lombkoronaösvénnyel.

Mint ismert, nemrég nagy port kavart a hír, hogy

a Debrecentől 30 kilométerre fekvő Nyírmártonfalván úgy létesítettek lombkoronasétányt, hogy körülötte tarra vágták az erdőt.

Hasonlóan furcsa megoldás volt az is, hogy az alföldi Kunszentmiklós mellett egy teljesen sík területre építettek egy mindössze másfél méter magas kilátót.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Zseniális flashmobbal lepték meg a járókelőket Balatonalmádiban
A Bondoró Utcaszínház Fesztivál híres arról, hogy minden év április 1-jén egy kis vidámságot csempésznek az emberek életébe. Ezúttal a fesztivál új helyszínén szereztek boldog perceket az arra járó embereknek.

Link másolása

Már-már hagyománynak mondható, hogy a Bondoró Utcaszínház Fesztivál szórakoztató produkciókkal készül április 1-jén, Bolondok napján. Tavaly Budapesten bukkantak fel itt-ott meglepetésszerűen néhány bemutató erejéig, idén pedig a fesztivál új helyszínén, Balatonalmádiban készültek egy flashmobbal, ahol a fesztivál fellépőinek attrakcióival találkozhattak a járókelők.

Az előzetesen meghirdetett eseményre egyébként bárki csatlakozhatott, és aki elment velük bolondozni, fesztivál jegyet is kaphatott.

VIDEÓ: A helyszínen készült videót nálunk nézhetitek meg először:

Bondoró Nemzetközi Utcaszínház - június 30 - július 2.

A VEB2023 EKF rendhagyó klaszterében kiemelt programnak számító fesztivál tehát ettől az évtől Balatonalmádiban folytatódik és az Öreg-parkban várja régi és új vendégeit, közvetlenül a Balaton partján.

A magyar előadók mellett 10 nemzet összesen 24 nemzetközi produkcióját láthatja itt a közönség június 30. és július 2. között. Az árnyas ligetekkel tűzdelt ősfás területen nem csupán a Bondoró már jól megszokott, kezdetektől velünk lévő helyszínei rendezkednek be, de új színpadok felhozatala közül is válogathatunk majd.

Nemzetközi utcaszínházi attrakciók sokasága, nagykoncertek és nem utolsó sorban egy páratlan, új helyszín várja 2023-ban azokat, akik ellátogatnak az eseményre. További részleteket a fesztiválról hivatalos oldalukon találsz!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Drágább lesz a balatoni strandolás, itt vannak az idei árak
Néhány településen nem emeltek, de a legtöbb helyen plusz 100-700 forintot kell fizetni egy belépőért. Egyes strandokon a helyi lakosok ingyenes mehetnek fürdőzni.

Link másolása

Az idei szezonkezdetben mintegy 20-30 százalékkal drágulnak a balatoni strandbelépők - írja a Pénzcentrum. Az infláció a szállásokat és az étkezést is megdrágította.

A portál összesítéséből kiderül, hogy bár továbbra is vannak szabadstrandok, de ahol belépőt szednek, ott általában mélyebben kell majd a pénztárcákba nyúlni. A listájuk folyamatosan bővül, de jónéhány strand árát már közzétették.

Eszerint az idei belépők árai:

• Alsóörs 2000 forint

• Badacsony 1000 forint

• Badacsonytomaj 1100 forint

• Balatonakali 1200 forint

• Balatonakarattya 1300 forint

• Balatonalmádi 1900-2000 forint

• Balatonföldvár 1500 forint

• Balatonfüred 1700-2100 forint

• Balatonfűzfő 1300 forint

• Balatongyörök 1200-1500 forint

• Balatonkenese 1500 forint

• Balatonlelle 1500 forint

• Balatonszárszó 1300 forint

• Balatonszepezd 800 forint

• Balatonvilágos 800 forint

• Fonyód 600 forint

• Gyenesdiás 1100-1500 forint

• Révfülöp 1200 forint

• Siófok 1100-2500

• Szigliget 1500

• Tihany Sajkod 800 forint

• Vonyarcvashegy1200-1500 forint

• Zánka 1500 forint.

Néhány településen nem emeltek, de a legtöbb helyen plusz 100-700 forintot kell fizetni egy belépőért. Egyes strandokon a helyi lakosok ingyenes mehetnek fürdőzni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk