BALATON

Siófok: mutatunk pár szuper programot, ha elromlana az idő a nyáron


Link másolása

Innen csak pár lépésre van a Kálmán Imre Emlékház, itt született a világhírű operett szerző. Az épületről, a zeneszerző életéről és az emlékházról bővebben itt olvashatsz.

A Kálmán Imre sétányon tovább haladva érhetjük el a mintegy 3000 ásványt bemutató Ásványmúzeumot, amely Magyarország legnagyobb és legszebb magángyűjteménye.

Tovább sétálva eljuthatunk az 1970-ben épített Kálmán Imre Szabadtéri Színpadhoz, mely 2010-ben teljes felújításon esett át és ma már SzínPart néven várja a kultúra szerelmeseit. Innen továbbhaladva érhetjük el a Thanhoffer Villát, az épületet Dr. Thanhoffer Lajos orvosprofesszor építtette 1897-ben. Ez volt egy időben Horthy Miklós kormányzó főhadiszállása.

A Petőfi sétányon érhető el a kikötő, de út közben mindenképpen térjetek be a több mint 100 éves, 4,5 ha területű, koros fákkal teli Jókai parkba, Siófok egyik fő látványosságába. A családosok fogják nagyon kedvelni, mert modern játszóterével, hangulatos tavával, a kis sétányokkal, a japánkerttel remek hely a kikapcsolódáshoz. A helytörténészek szerint itt volt valaha a híres lóversenypálya. A parkban áll Krúdy szobra is, sok turista szívesen fotózkodik vele.

A vízpartot és a kikötőt borús időben is érdemes felkeresni, a hajók, a móló, a park és persze az elmaradhatatlan vadkacsák és hattyúk jó ideig lefoglalják a család tagjait. Itt található a Rózsa-kert is, és jó pár szobor, no meg egy Hello Siófok felirat is, ahol rengetegen szelfiznek, pózolnak.

A központba visszasétálva kívülről megcsodálhatjuk a 19. században épült Krúdy Villát, amely panzióként működött. Itt találkozott az író Várady-Rózsa Zsuzsával, későbbi feleségével.

A Jókai villát 1897-ben Braun Dávid építette, majd Dr. Fekete Vilmos temesvári ügyvéd vásárolta meg. Ma már szállodaként üzemel, de 1903-ban itt töltötte élete utolsó nyarát Jókai Mór.

A Fő térre visszatérve pedig körbesétálhatjuk a tér és a környező utcák szobrait is. Siófokon meglepően sok szobor, megemlékező tábla található, ezek felfedezése is jó program lehet akár az egész családnak. A parton áll például a tó első átúszójának, Szekrényessy Kálmánnak az emlékére emelt szobor, de itt látható Vilt Tibor – Balatoni sellő, Somogyi József – Halászok, Varga Tamás – Karinthy Frigyes szobrai is. A mólónál áll A béke jóságos angyala, amely Pjotr Tyimofejevics Sztronszkij orosz szobrászművész alkotása. 2012-ben a Finnugor Népek VI. Világtalálkozójának alkalmából avatták fel az aranyozott angyalt ábrázoló szobrot, amely kezében galambot tart. A Fő téren is több neves alkotás látható, de ezeket nem áruljuk el, legyen meglepetés.

A Balaton partján a fagyizók, lángosozók és a jó éttermek is csábítóak. Több helyen a gasztronómiai élmények mellett például kulturális programokat is szerveznek, koncertekkel, előadásokkal várják a látogatókat, vagy kivetítőkön közvetítenek sporteseményeket. Jó hír az ételallergiásoknak, hogy vannak már olyan helyek, ahol rájuk is gondolnak, ilyen például a BackStage kávézó és étterem, ahol a kávékat is lehet akár rizs vagy kókusztejjel kérni.

Aki pedig szívesen kimozdulna a városból, annak remek célpont a közeli Töreki Természetvédelmi terület, amely 1994 óta védett hely. A Cinege patak és a 10 tóból álló vízrendszer, a változatos vidék (mocsár, erdő, kaszáló), a tanösvény, a sokféle madár megfigyelése szórakozató programot nyújt hűvösebb időben is.

Siófok programjairól bővebben ITT

Siófok története

Siófok a Balaton-part egyik legnagyobb városa, és az ország tán legismertebb nyaralóhelye. A sokáig csak Fok néven jegyezett település 1790-ben kapta a Sió előnevet a Sió csatornának köszönhetően. A település folyamatos bővülése miatt a déli part 70 km-es szakaszából 17 km-t a város birtokol.

A Sió mint választóvonal szeli ketté a partot, egyik felén az Ezüstpart, másik felén pedig az Aranypart található. Ez utóbbi főleg a szórakozóhelyekről, a szállodasorokról és a strandról nevezetes.

A híres fürdőhely már a rómaiak idején is népszerű lakóterület volt. A feljegyzések szerint az első századokban még igen mocsaras terület volt, ezért Galerius császár elrendelte lecsapolását, és az erdők egy részének kiirtását.

Az 1055-ös tihanyi alapítólevében is szerepel a „Fuk” nevű hely, ahol a tóból eredő patakon gázló és híd is volt.

Később, 1528-ban már Fok néven írnak róla, a török időkben hadikikötő lett és még erődítményt is építettek a part közelében. 1688-ban szabadult fel a megszállás alól, és nem sokkal később már telepesek népesítették be.

1705-ben II. Rákóczi Ferenc fejedelem a mai címer alapjául szolgáló pecsétet adományozott Fok falunak. A 19. században indult fejlődésnek a hely, a Sión malmokat üzemeltettek, és a Balaton vízszintjének csökkenése után nagyobb terület vált szabaddá. Komoly előrelépés volt az 1846-ban elindult balatoni gőzhajózás, melynek egyik fontos eleme volt a Kisfaludy kerekesgőzős vízre bocsátása.

1861-től indult meg a vasúti közlekedés a parton, és 1864-ben elkészült a mólókkal védett hajókikötő is. Megnyílt az új Sió-zsilip, amivel a vízszintet tudták szabályozni.

1878-ban készült el a Magyar Tenger nevű díszes fürdőház, kabinokkal, társalgóval, kilátószobával.

A mai fürdőélet alapjait az 1885-ös percellázás indította el, ekkor már megnőtt a kereslet a hely és a fürdőzés iránt. Sokakat vonzott a táj, többek között művészeket is. A 20. század első éveiben indult el a szállodaépítkezés, közben a kulturális élet is egyre pezsgőbb, színesebb lett, még színháza is volt a településnek.

1900-ban alakult meg a halászati részvénytársaság, majd lóversenypálya épült, már akkor tartottak Balaton-átúszást, voltak teniszversenyek. Számos neves művész, színész megfordult itt, többek között Karinthy Frigyes, Krúdy Gyula, ifj. Latabár Árpád, Kabos Gyula is.

A II. világháborúban súlyos károkat szenvedett Siófok, majd pedig a vállalati üdülők központja lett. A felszabadulás után pedig a vállalati üdülők központja lett, a tó környékét rendezték, sok üdülő épült, és egyre nagyobb tömegek fogadására lett alkalmas. A település 1968. december 31.-én kapta meg a városi rangot.

A régi képek forrása: Fortepan

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


BALATON
Jó hír a nyárra: teljesen körbeért a Balaton körüli bringaút
Immár a teljes 205 kilométeren biztonságosan lehet tekerni. Balatonrendesnél ért véget a fejlesztés, ami vasúti átvezetést is tartalmazott.

Link másolása

Immár teljes szakaszon használható a Balatoni Bringakör. A 205 kilométeres kerékpárút több mint fele pár esztendő alatt megújult, körülbelül bruttó 6,1 milliárd forint értékben. A balatoni térség szempontjából jelentős a kerékpáros turizmus, ezért is támogatja kiemelten a kormány ezeket a fejlesztéseket – közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) az MTI-vel csütörtökön.

A sajtóközleményben hangsúlyozták, hogy a hollandok és a dánok után a magyarok kerékpároznak a legtöbbet Európában az Eurobarometer statisztikája alapján, így kiemelt jelentőségű minden, közlekedést és közlekedésbiztonságot elősegítő infrastruktúrafejlesztés. Hozzátették:

ezért mérföldkő, hogy immár teljes szakaszon, biztonságosan és korszerűen körbe kerékpározható a Balaton.

Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára és Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára a tavaszi időjárás beálltával letesztelte a tavaly elkészült a Balatoni Bringakört összekötő szakaszt Balatonrendesnél – írták. Ez utóbbi összekötőszakasz 2 kilométer hosszú, amelyből 0,3 km vegyes forgalmú, 1,7 kilométer pedig önálló kerékpárút. A forgalomtechnika felújítása is megvalósult, továbbá a kerékpárúton kiépült egy vasúti átkelő is – részletezte a minisztérium.

„Az elmúlt öt évben a 205 kilométeres Balatoni Bringakör több mint a fele megújult, körülbelül bruttó 6,1 milliárd forint értékben. Ezzel a két kilométeres szakasszal kibővült, mondhatjuk úgy, hogy körbe ért a balatoni bringakörút. Ez azért is nagyon fontos a balatoni térségben, mert azt látjuk, hogy egyre népszerűbb a kerékpározás turisztikai szempontból. Azt gondolom, hogy a Balaton térségének túl a nyári szezonon, ez nagyon sokat segít a jövőben” – mondta el Nagy Bálint államtitkár.

Révész Máriusz a közleményben kiemelte: „Végre eljött a pillanat, Balatonrendesnél is kész a kerékpárút. Sokan nem tudják, de ennek a két kilométeres szakasznak az a fontossága, hogy korábban itt megszakadt a kerékpárút, és ezért ki kellett tekerni a főútra a bringásoknak. Itt egy gyönyörű szép erdő is található, két évig tartott a környezetvédelmi hatástanulmány elkészítése, de végül minden rendben van. Sok küzdelem után eljutottunk oda, hogy ez a két kilométeres rész nagyjából 500 millió forint értékben elkészült. Azért ennyi, mert egy fejlett vasúti átvezetést is kapott a terület.”

A bringakör komplex fejlesztése 2019 áprilisában kezdődött a NIF Zrt. beruházásában. Országszerte a teljes kerékpározható hálózat hossza 2030-ra megközelítheti a 15 ezer kilométert, biztonságos és kényelmes alternatívát kínálva az egyéni gépjárműhasználattal szemben.

Továbbra is kiemelt szempont a kerékpárutak fejlesztése, mint a turizmus ösztönzésének egyik fontos eszköze. A kormány ezért támogatja a kerékpáros idegenforgalom fejlesztését, beleértve a kerékpáros szálláshelyek fejlesztését, a kerékpáros útvonalak népszerűsítését, és a kerékpáros turizmusra alkalmas infrastruktúra bővítését. Mindezt bizonyítja, hogy idén 592 kilométer kerékpárút tervezése zárul le – áll a közleményben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BALATON
Félmilliárd forintból lombkoronasétányt létesítenek Balatonbogláron, nem mindenki örül neki
Az új turisztikai attrakciót a Várdombra, a népszerű gömbkilátó mellé építik, és az ösvénynek egy saját kilátója is lesz.

Link másolása

A Magyar Turisztikai Ügynökség pályázatából valósítják meg az 500 méter hosszúra tervezett lombkoronasétányt a balatonboglári várdombi erdőben. A település polgármestere, Mészáros Miklós az ATV-nek azt mondta, az ösvény a domb keleti és nyugati gerincén fut majd végig. Hozzátette, az egyik részen a fák lombkoronájában, tízméteres magasságban fog húzódni a sétány, míg a keleti részen egy kilátóponton végződik, és a balatoni panorámát lehet megcsodálni, majd egy pallóösvényen lehet visszatérni.

Az új turisztikai attrakció a nyár elejétől már látogatható lesz, és a polgármester várakozásai szerint igazi turistacsalogató építménynek számít majd.

Nincs ilyen jó véleménnyel a beruházásról Szakács László, a Szocialisták és Demokraták párt társalapítója, aki sok időt tölt Balatonbogláron. Szerinte enyhe túlzás ezt az 500 millió forintba kerülő építményt lombkoronaösvénynek nevezni, és ennek az összegnek jobb helye lenne másol.

A helyiek az ATV-nek azt mondták, ők örülnek a leendő lombkoronasétánynak, mert „ennek legalább van értelme”, ellentétben a nyírmártonfalvai, fák nélküli lombkoronaösvénnyel.

Mint ismert, nemrég nagy port kavart a hír, hogy

a Debrecentől 30 kilométerre fekvő Nyírmártonfalván úgy létesítettek lombkoronasétányt, hogy körülötte tarra vágták az erdőt.

Hasonlóan furcsa megoldás volt az is, hogy az alföldi Kunszentmiklós mellett egy teljesen sík területre építettek egy mindössze másfél méter magas kilátót.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Zseniális flashmobbal lepték meg a járókelőket Balatonalmádiban
A Bondoró Utcaszínház Fesztivál híres arról, hogy minden év április 1-jén egy kis vidámságot csempésznek az emberek életébe. Ezúttal a fesztivál új helyszínén szereztek boldog perceket az arra járó embereknek.

Link másolása

Már-már hagyománynak mondható, hogy a Bondoró Utcaszínház Fesztivál szórakoztató produkciókkal készül április 1-jén, Bolondok napján. Tavaly Budapesten bukkantak fel itt-ott meglepetésszerűen néhány bemutató erejéig, idén pedig a fesztivál új helyszínén, Balatonalmádiban készültek egy flashmobbal, ahol a fesztivál fellépőinek attrakcióival találkozhattak a járókelők.

Az előzetesen meghirdetett eseményre egyébként bárki csatlakozhatott, és aki elment velük bolondozni, fesztivál jegyet is kaphatott.

VIDEÓ: A helyszínen készült videót nálunk nézhetitek meg először:

Bondoró Nemzetközi Utcaszínház - június 30 - július 2.

A VEB2023 EKF rendhagyó klaszterében kiemelt programnak számító fesztivál tehát ettől az évtől Balatonalmádiban folytatódik és az Öreg-parkban várja régi és új vendégeit, közvetlenül a Balaton partján.

A magyar előadók mellett 10 nemzet összesen 24 nemzetközi produkcióját láthatja itt a közönség június 30. és július 2. között. Az árnyas ligetekkel tűzdelt ősfás területen nem csupán a Bondoró már jól megszokott, kezdetektől velünk lévő helyszínei rendezkednek be, de új színpadok felhozatala közül is válogathatunk majd.

Nemzetközi utcaszínházi attrakciók sokasága, nagykoncertek és nem utolsó sorban egy páratlan, új helyszín várja 2023-ban azokat, akik ellátogatnak az eseményre. További részleteket a fesztiválról hivatalos oldalukon találsz!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Drágább lesz a balatoni strandolás, itt vannak az idei árak
Néhány településen nem emeltek, de a legtöbb helyen plusz 100-700 forintot kell fizetni egy belépőért. Egyes strandokon a helyi lakosok ingyenes mehetnek fürdőzni.

Link másolása

Az idei szezonkezdetben mintegy 20-30 százalékkal drágulnak a balatoni strandbelépők - írja a Pénzcentrum. Az infláció a szállásokat és az étkezést is megdrágította.

A portál összesítéséből kiderül, hogy bár továbbra is vannak szabadstrandok, de ahol belépőt szednek, ott általában mélyebben kell majd a pénztárcákba nyúlni. A listájuk folyamatosan bővül, de jónéhány strand árát már közzétették.

Eszerint az idei belépők árai:

• Alsóörs 2000 forint

• Badacsony 1000 forint

• Badacsonytomaj 1100 forint

• Balatonakali 1200 forint

• Balatonakarattya 1300 forint

• Balatonalmádi 1900-2000 forint

• Balatonföldvár 1500 forint

• Balatonfüred 1700-2100 forint

• Balatonfűzfő 1300 forint

• Balatongyörök 1200-1500 forint

• Balatonkenese 1500 forint

• Balatonlelle 1500 forint

• Balatonszárszó 1300 forint

• Balatonszepezd 800 forint

• Balatonvilágos 800 forint

• Fonyód 600 forint

• Gyenesdiás 1100-1500 forint

• Révfülöp 1200 forint

• Siófok 1100-2500

• Szigliget 1500

• Tihany Sajkod 800 forint

• Vonyarcvashegy1200-1500 forint

• Zánka 1500 forint.

Néhány településen nem emeltek, de a legtöbb helyen plusz 100-700 forintot kell fizetni egy belépőért. Egyes strandokon a helyi lakosok ingyenes mehetnek fürdőzni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk