Porig égetett középkori falu áll a Káli-medencében
Az ecséri, vagy ecsérpusztai templom a 12. században épült, román stílusban. A falut elsőként egy 1082-ben írt oklevélben említik. A falu papjáról egy 1333-ban keltezett pápai tizedjegyzékben olvashatunk.
A templomot csak később, 1353-ban említik. Építéséhez feltehetőleg felhasználták egy római kori épület köveit. 1430-ban Ecséri László altárnokmester bővíttette a templomot.
Az altárnokmester lőcsarnokot, sekrestyét emeltetett, és gótikus stílusban átépítette az épületet. Ritka a környéken, hogy egy falu temploma háromhajós legyen, és íves záródású szentéllyel rendelkezzen. A feltáráskor a szentély lépcsői előtt az Ecséri család sírjait fedezték fel. Az épület egyes részein a vakolat és a freskók is láthatóak, ezek egyikén Szent Kristóf ábrázolást találtak.
A nyugati oldalon álló toronynak csupán az alapjait találták meg. Áll még a karzatra vezető lépcső egy része és a gótikus, háromíves fal. Megtalálták a keresztelőmedencét is. A templomot körbevevő kőfal, a temetkezési helyet jelölte ki. Mellette a paplak alapozása került felszínre. A föld alatt pedig az a magyar középkori falut tárták fel, amit a törökök a földig égettek, lakóit elhurcolták. A falu eztán elnéptelenedett, a templom megmaradt falai pusztulni kezdtek.
A templom és a falu feltárását 1962-ben kezdték el. A régészeti kutatásokat Sz. Ceglédi Ilona vezette. 1963-ban a templomromot konzerváltatták. A millennium évében a romokat felújították.
Ha tetszett a cikk, kattints a megosztásra!