Legendás hely Magyarországon a MÁSIK Balaton
Már írtunk arról, hogy az Egyesült Államokban is létezik Balaton, Minnesota államban, egy 1879-ben alapított település, amely mellett kis tó is található. A névnek tényleg a mi tavunkhoz lehet köze, de pontos és hiteles történetet eddig nem találtunk róla.
Arról azonban az ember hajlamos megfeledkezni, hogy itt, Magyarországon is 2 Balaton található. Az egyik a tó, a másik pedig
egy Heves-megyei 1100 lelkes település, amely már a tatárjárás idején is megvolt.
Ha Egerről Szilvásvárad felé indulunk, Bélapátfalvától nem messze, Bükkszentmárton szomszédságában találjuk a völgyben elnyúló Balatont.
A falut írásban először a 1332. évi pápai tizedekben említik, szóval elég régen alapították.
Ugyanazért, amiért a tavunkat: egykor mocsaras hely volt - a környéken most is találni vizes, süppedős talajú réteket.
A népvándorlás idején, a római birodalom bukása után a Kárpát-medencében sokféle nép megfordult. A honfoglalás előtt szláv népek telepedtek le a mai Magyarország területén. Bár a Dunántúlon frank fennhatóság volt, a Balaton környékét egy ideig egy Privina nevű vezér uralta.
A mai tó környékén több helyen is mocsár volt, a Balaton név a szláv blatno szóból ered, amelynek jelentése: mocsaras, nem folyó víz. Innen ered a Balaton német neve, a Plattensee is.
A mocsaras terület miatt a Bükk völgyére is a blatno nevet aggatták, ebből lett ott is Balaton.
A török időkben, az egri vár ostroma alatt a környéken élőknek el kellett menekülniük, mivel a törökök felgyújtották az Eger közeli falvakat.
Balatonhoz izgalmas történet fűződik. A legenda szerint egy harangot is elrejtettek a mocsárban, amelyet évszázadokkal később találtak meg, és akkor az a döntés született, hogy a harangot megtaláló falué lehet.
Egy másik történet szerint a tatárjárás idején rejtették a harangot a mocsárba, és a XVI. században találta meg egy pásztorfiú.
És mi a valóság? "Az 1848-49-es szabadságharcban a falu lakossága szolidaritásból felajánlotta ágyúöntésre, majd a szabadságharc után annak pontos mását egy egri ágyúöntő készítette el. Jelenleg két harang található a haranglábban, a nagyobb tehát a 19. századból s nem a tatárjárás korából ered. A 19. század előtti adatok nem igazolják, hogy a legenda valóban igaz lenne. Kisebb településeken a harangozás nem volt elterjedt szokás, csak a nándorfehérvári diadal (1456) után vált azzá. Így a történet valóságalapja az apátság hagyományára vezethető vissza: A Balaton térsége kiváló rejtekhelyet nyújtott tatárok elől bujdosóknak, ahová a mongolok nem szívesen merészkedtek be. Ennek köszönhető, hogy a bélapátfalvi apátság is fennmaradhatott román kori valóságában. S valószínűleg az is igaz, hogy tárgyakat rejtettek el a mocsárban, ami a település visszanépesedése után kerülhetett elő" - írja a Hevesmegye.hu.
Balaton település mindenesetre gyönyörű kirándulóhely, és többen is ajánlották utazási oldalakon, blogokon. Nyugalmas, békés, kellemes hely, a környéken rengeteg a látnivaló, érdemes hosszú hétvégéket tervezni ide.
VIDEÓ: Balaton a magasból, Pethő Attila tette közzé