Az Alcsúti Arborétum ősszel
Az Alcsúti Arborétumba ősszel is érdemes elmenni. Csodaszép színekbe öltözött Magyarország legeredetibb állapotában megmaradt, több, mint 40 hektáros angolparkja. Mi most megmutatjuk nektek.
Szöveg: Szabó Anita, Fotó és videó: Roxor Helsing
Ha azt mondjuk: Alcsúti arborétum, szinte mindenkinek a február végén nyíló, két és fél hektáron elterülő hóvirágmező, vagy a szentivánéj tájékán megfigyelhető szentjánosbogár-rajzás jut az eszébe. Pedig most ősszel is érdemes kimennetek.
Csodaszép színekbe öltözött Magyarország legeredetibb állapotában megmaradt angolparkja, ami ráadásul az ország legértékesebb fagyűjteményeinek egyike. Platánok, török mogyorók, tulipánfák, vasfák, vérbükkök, jegenyefenyők, és japánakácok mindenfelé, de értékes hárs-, juhar-, tölgy- és gesztenyefajokkal is találkozhattok.
A több, mint 40 hektáros park növényritkaságok egész sorát rejti. Például az arborétumban lévő tó kis szigetén található, igazi különlegességének számító észak-amerikai lombhullató mocsárciprust. A fa érdekessége, hogy a talajból fölfelé álló légzőgyökereket fejleszt, amik aztán a törzsétől akár 15 méterre is felbukkanhatnak.
Az igen ritka növényfajokon kívül az arborétumban ott van a Kastélykápolna, Pálmaházi romok, a Kutatóház, a Babaház, a Medveház, a Gloriett, a Grotta, az Oroszlános kút, és a Koronás-híd is. Megannyi látnivaló.
VIDEÓ: így fest az Alcsúti Arborétum ősszel:
Az itt található pompás kastély hajdan Magyarország egyik legnagyobb klasszicista kastélya volt. József nádor számára Pollach Mihály építette, míg az angolparkot a schönbrunni kertépítőmester, Tost Károly tervezte. A fáma szerint a főherceg saját kezűleg is részt vett a park kialakításában, hiszen rendkívül ügyes kertész hírében állt.
A nyírfaligetet például nővéréről, a belga királynőről Mária-Henrietta bereknek nevezte el. A Hermina-sziget pedig másik nővére nevét viseli. Minden családi eseménynek emléket állíttatott, minden ünnepi alkalomra fát ültettetett.
József nádor 1847-ben bekövetkezett halálával a park első korszaka lezárult. A kastély fiára, József Károly Lajos főhercegre szállt, aki tovább csinosítgatta. Több új épület hozott létre, például az Ybl Miklós tervei alapján felépített pálmaházat, amely döbbenetesen nagy volt.
József Károly főherceg halála után örökösei már nem foglalkoztak a kastéllyal, 1920-ban egy útikönyv elhanyagolt parkként említi, amit aztán 1941-ben védetté nyilvánítottak.
A kastély és a park átvészelte ugyan a második világháborút és a szovjet hadsereg állomásozását, de sajnos egy későbbi tűzvészt már nem. A kastély leégett, köveit elhordták.
Jelenleg csak a főhomlokzat egy része látható. Az épület egykori szárnyához épített istállóból kialakított kápolna viszont ma is áll. Most állandó történeti kiállításnak ad otthont a belső díszeitől teljesen megfosztott épület. Épségben megmaradt viszont a Babaház, a Gloriette és az állatkertek ősének számító Medveház is.
A fotós Facebook oldalát ITT találjátok.
Ha te is szívesen megnéznéd a parkot, nyomj egy lájkot!