Új fajtájú „szuperkutyákat” klónozott egy kínai génmanipulációs laboratórium

Tiangou és Hercules, a két klónozott kutyus magasabb képességekkel rendelkeznek, mint társaik.
Fotó: Pixabay/mus15house - szmo.hu
2022. július 31.


Link másolása

A kínai Guangzhou Intézetben kifejlesztett klónozási technika lehetővé tette dél-koreai tudósok számára, hogy génmanipulációval módosított bőrsejtekből két beagle kutyát hozzanak létre – szúrta ki a Daily Star.

Sok fajtatiszta törzskönyves kutyánál alakul ki mutáció, a beltenyésztéséből adódóan, erre próbált megoldást találni a kutatócsoport. Ilyen probléma például a mopszok, a francia bulldogok és más divatosan lapos arcú kutyusok esetén a légzési nehézségek. Hasonlóképpen, a túltenyésztés miatt, a legtöbb bulldog fajta olyan nagy fejű lett, hogy már nem tudnak természetes úton a világra jönni.

A véletlenül létrehozott szuper beaglek magasabb képességekkel rendelkeznek, és jóval nagyobb izomtömeg alakult ki náluk, mint fajtiszta társaiknál. A cél ugyanakkor nem az állatok ereje vagy sebességük növelése volt, hanem az említett genetikai problémájuk javítása.

Okjae Koo, a ToolGen nevű biotechnológiai vállalatnál megtalálta a módját annak, hogy a CRISPR génszerkesztés segítségével kiküszöböljék a hibás géneket, amelyek például a Parkinson-kórt okozzák. Az alkalmazott technikákat egy napon az emberek genetikai problémáinak kiküszöbölésére is felhasználhatják.

Az eljárás során egy egészséges beagle bőrsejtjeit kivették, és manipulálták azokat, hogy eltávolítsák a nemkívánatos tulajdonságokat. Különösen a DJ-1 nevű gént módosították, amely olyan betegségekkel hozható összefüggésbe, mint a Parkinson-kór. Koo és csapata ezután elektromos impulzusokkal kötötte bele a szerkesztett sejteket a meg nem termékenyített petesejtekbe, amelyeket később beültettek egy gazdakutyába.

A hat kutyába beültetett 68 jelölt embrióból két kiskutya született, akik a Tiangou és Hercules neveket kapták.

A csoport elsősorban orvosi kutatások céljából hoz létre kutyákat. A klónozást azonban egyre gyakrabban alkalmazzák az elhunyt szeretett háziállatok másolatainak létrehozására is, az elhalálozás után nem sokkal később vett szövetminták felhasználásával.

Ugyanakkor nem ez az első kezdeményezés elhunyt házikedvencek klónozására. Az amerikai ViaGen cég eddig mintegy 1000 klónozott kisállatot hozott létre, amiért borsos árat kérnek.

Egy kutya esetében 50 ezer dollárért, egy macskánál 38 ezer dollárért vállalják a kiskedvencek másolatának elkészítését.

A technika még gyerekcipőben jár és bőven akadnék még megoldásra váró problémák. A két szuper beagle, Tiangou és Hercules viszont jól vannak, így kitűnő alapot szolgáltatnak a következő kutatásokhoz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk