Sokat csókolóztak az ősemberek a bronzkorban, ennek köszönhetjük a mai herpeszvírust

A modern ajakherpeszt okozó vírusvariánsok a bronzkori vándorlások nyomán terjedtek el széles körben, így valószínűleg ekkor vált népszerűvé a csók is.

Link másolása

Cambridge-i tudósok a herpes simplex vírus ősi DNS-mintáját vizsgálták, és megállapították, hogy annak egyik változata körülbelül 4500 évvel megelőzte és meghatározta a vírus mai változatait – írja a Guardian.

„A mai európai változatok mindegyikének van egy bronzkori őse”

– mondta Dr. Charlotte Houldcroft, a tanulmány virológusa. A herpes simplex vírus, másnéven HSV-1 világszerte fertőz, közel 4 milliárd ember él vele. Feltételezhetően évmilliókkal ezelőtt jelent meg, mielőtt az emberek különváltak a főemlősöktől, de az ősi DNS hiánya miatt nem lehetett tudni, pontosan hogyan fejlődött, mióta elterjedt Afrikából.

A Science Advances című folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatócsapat leírja, hogyan vizsgálták át a mintegy 3000 régészeti lelőhelyről kinyert ősi DNS mintákat:

csak négy olyan személyt találtak – az Egyesült Királyságban, Hollandiában és Oroszországban –, akiknek herpeszfertőzései voltak, leleteik pedig együtt egy 1000 éves időszakot ölelnek fel.

A legidősebb hordozó egy 1500 éves vaskori ember volt, akit egy uráli temetkezési helyről ástak ki. Két másik személyt Cambridge környékén temettek el: egy harmincas vagy negyvenes éveiben elhunyt nőt, valamint egy tizenéves vagy húszas évei elején meghalt férfit. A harmadik csontváz egy húszas-harmincas éveiben elhunyt férfié, aki a Rajna partjáról származott, és feltehetőleg 1672-ben veszthette életét, amikor megtámadták a faluját.

A DNS-ek elemzése kimutatta, hogy a herpeszvírus akkoriban feltűnően hasonlított a ma is élő vírushoz, és egyenesen a bronzkorig vezethető vissza.

Ez egybeesik az Eurázsia legelőiről Európába irányuló hatalmas migrációval és népességrobbanással, de a tudósok szerint egy másik tényező is közrejátszhatott: a csókolózás legkorábbi ismert írásos emléke egy dél-ázsiai bronzkori kézirat. A csókolózás korántsem kulturális norma, a nyugati vándorlással együtt érkezhetett, biztosítva ezzel a vírus terjedését.

„A csókolózással járó kockázatok nyilvánvalóak voltak a rómaiak számára. Évszázadokkal később Tiberius császár meg is próbálta betiltani a hivatalos rendezvényeken, hogy megállítsa a betegségek terjedését”

– mondta Houldcroft.

A csapat most szeretne újabb ősi herpesz DNS-t felfedezni, hogy össze tudják rakni a vírus hátterét, hiszen, ha a herpesz más betegségekkel találkozik, esetenként végzetes is lehet, melynek okai a vírus genetikai történetében rejtőzhetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk