TUDOMÁNY

Meglepő részleteket fedeztek fel a James Webb űrtávcső képén

A csillagok születését lehet ennek segítségével jobban megismerni.

Link másolása

Idén nyáron mutatták meg a James Webb űrtávcső (JWST) első tudományos felvételeit. A képeket szakértők vizsgálják, és most egy ritka pillanatot fedeztek fel az egyik felvételen. Ez segíthet megérteni a csillagok fejlődését - írja a IFLScience alapján a 24.hu.

A Kozmikus szirteknek nevezett objektumot vizsgálták, ez a porból és gázból álló formáció 7500 fényévre található az Éta Carinae-ködben. Az itt megszülető csillagok egy része kis tömegű, akárcsak a Nap.

Ezen a felvételen vettek észre eddig ismeretlen kiáramlásokat, amelyek rendkívül fiatal csillagokból származnak. A szakemberek szerint az űrtávcső egy pillanatképet ad arról, hogy mennyi csillag születik az univerzumnak ezen a tipikusnak tekinthető szegletében.

A képen a molekuláris hidrogén segítségével fedezték fel a kiáramlásokat. Ezek az anyagok fontos szerepet játszanak az új objektumok kialakulásában. Magyarázatuk szerint amikor egy csillag születik, akkor anyagot vesz fel a környező porból és gázból. Ennek egy része lökődik ki a pólusoknál, és ez nagy energiájú, pusztító áramlást indít be.

A jelenség megörökítése nem egyszerű, hiszen kozmológiai mércével gyors, nagyjából 10 ezer év alatt lezajló folyamatról van szó. Éppen ezért a mostani felfedezés váratlan és különleges - írják.

Mivel ez az űrteleszkóp sokkal fejlettebb, mint elődei, ezért a tudósok bíznak benne, hogy újabb tudományos áttörést lehet a segítségével elérni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Tesztoszteronnal kentek be férfiakat, majd meztelen nők képeit tették eléjük a kutatók
Arra voltak kíváncsiak, mennyire vadítja meg őket a tesztoszteron, hogyan fogadják a szexuális impulzusokat, másképp viselkednek-e, mint a kontrollcsoport.

Link másolása

A tesztoszteronhormon fontos szerepet játszik a libidóban, illetve számos egyéb hatása is van: kutatások szerint azok a férfiak, akiknek nagyobb a tesztoszteronszintjük, nagyobb kockázatvállalók is.

Kínai és svájci kutatók egy csoportja most azt vizsgálta, hogy a tesztoszteron nemcsak a szexuális vágyra, hanem a szexuális impulzusokra is hatással van – írja a Futurism a Psychoneuroendocrinology nevű szaklapban megjelent tanulmányra hivatkozva.

A kutatás során összesen 140, 18 és 26 év közötti férfit vizsgáltak meg, akiket két csoportra osztottak. Az első csoport egy tesztoszteront tartalmazó kenőcsöt kapott, amivel a vállukat és a felkarjukat kellett bekenniük, a másik csoport pedig placebót, majd eléjük raktak egy meztelen nőt ábrázoló fotót, ami kissé elmosódott volt.

A következő opciók közül választhattak:

- vagy csak egy másodpercig nézik a képet, hogy aztán újabb egy másodpercre lássák

- vagy várnak 3-15 másodpercet, amiért aztán három másodpercig nézhetik a képet

Ezt összesen 60-szor kellett megcsinálniuk. A kísérletnek az lett az eredménye, hogy a placebót kapott csoport tagjai inkább tovább vártak, hogy aztán hosszabb ideig nézhessék a fotókat, a tesztoszteronnal bekent férfiak viszont nem tudtak várni, és csak egy másodpercet adtak a fotónak, bizonyítva, hogy a tesztoszteron növeli a szexuális impulzivitást is, nem csak a szexuális vágyat (a kísérlet előtt ennek mértékében nem volt különbség a vizsgált férfiak között).

Ugyanakkor mivel egy kép csak másodlagos szexuális jutalomnak számít, a kísérletből nem derül ki, milyenek lennének az impulzusok, ha fennállna egy tényleges szexuális aktus lehetősége is.

Azt sem közölték, hogy a résztvevő férfiaknak eredetileg mekkora volt a tesztoszteronszintjük, illetve a kapcsolati állapotuk, ami szintén befolyásolja a viselkedésüket, úgyhogy valószínűleg még sok kísérletre lesz szükség a területen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TUDOMÁNY
Több évtizedes rejtélyre találhattak magyarázatot a világ legtávolabbi szigete kapcsán
A mindentől és mindenkitől távol fekvő szigeten egyszer egy csónakot találtak, de emberi élet nyomát nem. Aztán a csónak magyarázat nélkül eltűnt.

Link másolása

Egy Reddit-felhasználó oldhatta meg a Bouvet-sziget rejtélyét - írja az UNILAD.

A Bouvet-sziget az Atlanti-óceánban fekszik, Argentína, Afrika és az Antarktisz között, és a lehető legtávolabb fekszik mindegyik lakott területtől. Ugyan hivatalosan Norvégiához tartozik, de nem él rajta senki, és szinte az egész területét jég borítja. Először 1793-ban fedezte fel Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier francia parancsnok, de helytelenül adta meg a koordinátáit, így egy brit bálnavadász, James Lindsay találta meg újra 1808-ban. 1964-ben pedig tudósok egy csoportja kereste fel a szigetet, ekkor fedeztek fel egy mentőcsónakot, amit egy lagúnában kötöttek ki.

Azóta sem tudni, hogyan és mikor került oda a csónak.

A kutatók nem találtak nyomot arra, hogy valaha is ember lakott volna szigeten, a rejtély pedig csak tovább fokozódott, mikor pár évvel később már eltűnt.

Egy Reddit-felhasználó viszont megtalálhatta a magyarázatot egy orosz, oceanográfiával foglalkozó szakkönyvben. E szerint a Slava-9 nevű tudományos felderítő hajó 1958. október 22-én körútra indult a Slava antarktiszi bálnavadász flottával, mindössze néhány évvel azelőtt, hogy Crawford felfedezte a csónakot. Pár tengerész partra is szállt a szigeten, azonban a rossz időjárási körülmények miatt néhány napra ott ragadtak, és végül helikopterrel mentették ki őket, ami megmagyarázná, miért hagyták hátra a csónakot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
Rejtélyes lökéshullám érte el a Földet, esélyes egy geomágneses vihar kialakulása
Egy ilyen vihar enyhének számít. Az utóbbi időkben viszonylag tevékeny a Nap, napi nyolc koronakidobódást is produkálhat.
Fotó: NASA/Goddard Space Flight CenterDerivative / Julian Herzog - szmo.hu
2022. december 21.


Link másolása

Egy rejtélyes, a napszéllel érkező lökéshullám miatt alakult ki repedés a Föld védőpajzsában, a magnetoszférájában – írta meg a Live Science.

December 19-én, a korai órákban történt a repedés, így megnőtt az esélye egy G1 kategóriájú geomágneses vihar kialakulásának.

Nem tudjuk még, mi alakította ki a lökéshullámot, de a tudósok azt feltételezik, hogy az AR3165 jelű napfoltban történt koronakidobódás állhat a háttérben. Mostanában ez a régió meglehetősen aktív, december 14-én is legalább nyolc flert produkált, amely rövid rádiókimaradásokat okozott az Atlanti-óceánon.

A koronakidobódás azt jelenti, hogy a Nap felső légkörének egy része az űrbe távozik, és ha a felszabaduló, nagy sebességű töltött részecskék eljutnak a Földhöz, a légkörrel interakcióba lépve geomágneses vihart idézhetnek elő.

Az ilyen események felerősíthetik a sarki fényeket, valamint technológiai problémákat, szélsőséges esetben globális katasztrófát is okozhatnak.

A Nap aktivitása körülbelül 11 éves ciklust követ, amelynek nyugodtabb és hevesebb időszakai váltják egymást. Az utóbbi időkben viszonylag tevékeny, a mostani napciklus csúcsát 2025-ben érhetjük el.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
Kiderült az antarktiszi „véres” vízesés rejtélye
Ráadásul a Taylor-gleccser a Föld leghidegebb gleccsere.

Link másolása

Kiderült, hogy mi okozza az Antarktiszon a "véres" vízesést - írja a Promotions. A helyet 1911-ben Thomas Griffith Taylor földrajztudós fedezte fel. A róla elnevezett Taylor-gleccserből indulnak el az Antarktiszon található vízesések és a víz a magasban a gleccser felszínén lévő hasadékokból tör elő.

A "véres" víz nem egy sebből származik, hanem egy természet alkotta jelenség. Ennek okát a a National Geographic egyik feltörekvő tudósa találta meg.

Kezdetben azt feltételezték, hogy a vörös algák okozzák a különleges elszíneződést, de a szakértők végül radar segítségével jöttek rá az okra.

Átvizsgálták a folyó eredeténél lévő jégrétegeket, és megállapították, hogy a magas vastartalmú sóoldat festi vöröses árnyalatúra a zuhatagot. A só miatt pedig a víz nem fagy meg,

mert a fagyáspontja jó val alacsonyabb, ráadásul fagyáskor hőt bocsát ki, ami megolvasztja a jeget, így biztosítva van a folyók áramlása is. Így pedig ez a Föld leghidegebb gleccsere.

VIDEÓK: A "véres" vízesésről


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk