SPORT

Lavina és a rossz időjárás miatt kellett visszafordulnia Varga Csabának a Mount Everestről

A Kalifa Alpin Csapat azt közölte, hogy a hegymászónak nem esett baja és már az alaptáborban van.
MTI, fotó: Kalifa - szmo.hu
2021. május 30.


Link másolása

Lavina és a rossz időjárás miatt vissza kellett fordulnia Varga Csaba erdélyi magyar hegymászónak, aki "tisztán", pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók segítsége nélkül szerette volna megmászni a Mount Everestet, a világ legmagasabb hegycsúcsát.

VIDEÓ: A lavina után

A Kalifa Alpin Csapat vasárnap azt közölte, hogy Varga Csabának nem esett baja és már az alaptáborban van.

Az összegzés szerint a hegymászó nepáli idő szerint éjfél körül műholdas telefonon értesítette a csapat vezetőjét, Sarhan Omart, hogy

lavina zúdult a 6500 méteren lévő kettes táborra. Az ott tartózkodó mászókat álmukban érte a hócsuszamlás, így nagy volt a zűrzavar és az ijedtség, az erdélyi magyar hegymászó elmondása szerint senki nem sérült meg, azonban több sátor, így az övé is megrongálódott.

Varga Csaba április 18-án érkezett meg a 8849 méter magas Mount Everest alaptáborába. Az egy hónapig tartó akklimatizációs időszak alatt két magaslati tábort épített ki 6500 és 7150 méteres magasságban. Az utolsó akklimatizációs körben elérte a 8000 méteres magasságot. Ezt követően a Mount Everest időjárását is jelentősen befolyásoló Tauktae ciklon két hétig ellehetetlenítette a csúcstámadást, amelyet szinte átmenet nélkül váltott a Yaas ciklon, amely szintén rengeteg csapadékot és erősen szeles időjárást vitt a hegyre.

A közlemény felidézi, hogy a Kalifa Alpin Csapat hegymászója végül szerdán elindult a csúcstámadásra annak reményében, hogy ha szűken is, de vasárnap-hétfőre megnyílik egy kedvező időjárási ablak és így még a szezon vége és a Khumbu-jégesés útvonalának felszámolása előtt teljesíteni tudja a csúcsmászást.

Szerdán erős tempóban haladva el is érte a kettes tábort, ahonnan a rossz időjárás miatt sem csütörtökön, sem pénteken nem tudott tovább indulni. Pénteki bejelentkezésekor elmondása szerint már a sátorból is alig tudott kimenni a felgyülemlett hótömegtől, az éjjeli hócsuszamlás pedig még tovább rontotta az esélyeket.

A csapat szabálya szerint a döntést a hegyen egyedül a mászó hozhatja meg, "azonban a kockázati tényezőket figyelembe véve mindannyian úgy éreztük, hogy az egyedüli felelősségteljes döntés a visszafordulás" - idézi a közlemény Sarhan Omar csapatvezetőt.

Hozzátette: az elmúlt napokban átlagosan 30-40 centiméternyi hó esett és óránkénti 40-70 kilométeres volt a szél erőssége. Az éjjeli lavina megrongálta a kettes tábori sátrat és feltehetően a 3-as táborban sem jobb a helyzet, ráadásul a további lavinák kockázata is jelentős, főképp a Lhoce-jégfalon, ami a csúcsmászás következő szakasza lenne.

"Tekintve, hogy Csaba önállóan, serpa segítség és pótlólagos oxigén nélkül mászik, túlságosan nagy lenne az esély arra, hogy ilyen körülmények között akár felfelé, akár lefelé veszélybe kerül egy olyan magasságban, ahol senki nem tud segíteni rajta. A nyolcezres expedíciók mindig magukban hordozzák a kockázatot, azonban ilyen szélsőséges körülmények között Csaba hazárdjátékot játszana az életével, ami meggyőződésünk szerint messze túlmutat azon, amit a sport és a hegymászás jelent" - fogalmazott a csapatvezető.

Varga Csaba vasárnap épségben visszatért az alaptáborba és hamarosan elindulhat Nepál fővárosa, Katmandu, majd onnan Budapest felé. A nepáli járványhelyzet és a lezárások miatt azonban még kérdéses, hogy mikor és milyen módon utazhat haza

- olvasható a közleményben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SPORT
Előkerültek a Suhajda Szilárdról készült utolsó fotók
Price Márton Péter május 13-án találkozott Suhajda Szilárddal. Szerinte a hegymászó akkor „nagyon jó erőben” volt.

Link másolása

Előkerült az utolsó fotó, ami Suhajda Szilárdról készült a halála előtt, írja a Blikk. A hegymászó az útja során találkozott Price Márton Péterrel a Mount Everesten, akivel néhány közös fotót is készítettek.

Az Instagramra feltöltött fotók május 13-án készültek, vagyis tizenkét nappal Suhajda eltűnése előtt.

A 29 éves Price Márton Péter másnap legfiatalabb magyarként, oxigénpalackkal ért fel a Csomolungma csúcsára.

„Mentem felfelé, és nekem sok sikert kívánt a csúcsmászáshoz. Mondtam neki, hogy én is nagyon sok sikert kívánok neki, és akkor másszon, amikor mások is lesznek, annak ellenére, hogy serpa segítsége nélkül és oxigén nélkül mászik. Tényleg nagyon jó erőben volt” – mondta a Tényeknek a Londonban élő üzletember.

A Suhajda Szilárddal készült közös fotóit itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Megható üzenetet küldött Suhajda Szilárd felesége a férjét gyászolóknak
Legindi Tímea mindenkinek megköszönte, hogy elment a kedd esti búcsúztatóra a Szemlőhegyi-barlanghoz.

Link másolása

Rövid posztban köszönte meg Suhajda Szilárd felesége mindenkinek, hogy elment a kedd esti nyilvános búcsúztatóra. Legindi Tímea azt írta:

„Köszönjük, hogy ott voltatok velünk tegnap. Sokat jelent, sokat jelentett. Nagyon is! Timi”

A hegymászónak május 25-én veszett nyoma nem sokkal a Mount Everest csúcsa alatt. A keresésére küldött mentőcsapat nem találta Suhajda Szilárdot, a serpák szerint a hegymászó biztosan életét vesztette a Hillary lépcső környékén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Előkerülhet Suhajda Szilárd holtteste a Mount Everesten
Egy serpa szerint a felmelegedés és az olvadás miatt egyre több mászó testét „adja vissza” a hegy.

Link másolása

Ahogy arról korábban írtunk, a család kérésére nem hozzák le a Mount Everestről Suhajda Szilárd holttestét, aki a múlt héten, csúcstámadás közben vesztette életét a hegyen.

A 40 éves magyar hegymászóval együtt idén már összesen tizenheten tűntek el a legendás hegyen. Ez egyébként minden idők legtragikusabb száma, ilyen sok áldozata nem volt még a nepáli csúcsnak az év ezen szakaszában.

Suhajda, aki oxigénpalack nélkül mászott, minden jel szerint agyi ödéma és fagyási sérülések miatt veszítette életét. A Bors most arról ír, hogy ugyan holttestét mindeddig nem találták meg, de minden esély megvan rá, hogy később előkerüljön. A alapvetően zord időjárás ellenére ugyanis a hegyen évről évre enyhül az idő, ami a gleccserek olvadásával jár.

Egy helyi serpa szerint emiatt – ahogy fogalmazott – a hegy egyre több áldozatát „adja vissza”.

Azaz az olvadó jégtakaró miatt egyre több holttest kerül elő, a korábbi évekből is. A Föld legmagasabb hegye eddig több mint 300 áldozatot szedett, közülük kétszáz test még mindig a hó alatt fekszik. Ugyanakkor csak tavaly 10 újonnan előkerült holttestet hoztak le a hegyről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Megtalálták Suhajda Szilárd hátrahagyott felszerelését a Mount Everesten
A holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg. A kutatás az időjárási körülmények javulásával drónok bevetésével folytatódhat.

Link másolása

Hétfő reggelre virradóra serpák találták meg Suhajda Szilárd hátrahagyott holmijait - írja a Blikk, ahol a felszerelésről készült képeket is meg lehet tekinteni.

A dzsekit és a sátort 6500 méter magasan, valamivel a 2. tábor felett találták meg, a holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg.

Azt egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy Szilárd miért hagyta pont ezen a szinten a felszerelését, mivel erről a helyről nem szoktak egyből csúcstámadásra indulni a hegymászók.

A Suhajda Szilárd utáni kutatás még nem ért véget, drónokat terveznek felküldeni, amint javulni fognak az időjárási körülmények.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk