Egy születő csillagról készített fotót a James Webb űrteleszkóp
A tőlünk 460 fényévre található L1527 olyan fiatal, hogy egyelőre képtelen saját energiát termelni.
Egy új csillag látványos születését örökítette meg a James Webb űrteleszkóp (JWST), írja a Daily Mail. A néhány hónapja üzembe állított távcső előtt egyetlen hasonló eszköz sem volt képes ilyen felvétel elkészítésére.
A JWST NIRCam nevű közeli infravörös műszerének segítségével elkészített fotóján az látszik, ahogy az L1527 névre keresztelt protocsillag éppen egy gázfelhőből táplálkozik a mérete növelése érdekében. A nagyon fiatal, mindössze 100 ezer éves csillag a homokórához hasonló alakzat közepén látható, melyet az égitestből kilökődő és a környező anyag ütközése hozott létre.
A robbanáshoz hasonló felvételen a kék területeken a legvékonyabb a por, míg a narancssárga részeken már alig szűrődik át fény, így ott a legvastagabb a porréteg.
A Földtől 460 fényévre található L1527 olyan fiatal, hogy egyelőre képtelen saját energiát termelni. A protocsillagot addig a környező fekete korong látja el anyaggal, amíg be nem indul a saját magfúziója. A tudósok szerint a rendkívül fiatal csillag mérete jelenleg a mi napunk tömegének 20-40 százalékát érheti el.