Egy hónappal hamarabb nyílnak a tavaszi virágok az Egyesült Királyságban a globális felmelegedés miatt

Ezek a növények átlagosan április közepén virágoznak. A tudósok a rovarok és a madarak közötti összhang felborulására figyelmeztetnek.
Fotó: Hans képe a Pixabay-en, forrás: The Guardian - szmo.hu
2022. február 02.


Link másolása

Egy hónappal korábban virágoznak a növények az Egyesült Királyságban, egy tanulmányból kiderült, hogy a klímaváltozás miatti felmelegedés okozza.

A kutatók több mint 400 faj első virágzásának, 420 ezer feljegyzett időpontját vizsgálták 1793-tól kezdve. Az első virágzás átlagos időpontja 1986-ig május 12. körül volt, azóta azonban ez az időpont április 16-ra tolódott előre.

A legnagyobb előretolódás a lágyszárú növényeknél történt, amelyek átlagosan 32 nappal korábban hoztak virágot. A fák 14 nappal korábban virágoznak, a cserjék pedig 10 nappal előbb. A kutatók szerint a gyorsabban szaporodó lágyszárú növények könnyebben alkalmazkodnak a melegedő éghajlathoz.

A legutóbbi, 2019-es feljegyzésben a tavasz 42 nappal korábban érkezett, mint az 1986 előtti átlag. Az Egyesült Királyság északi és déli részén a virágzás ideje közötti különbség az 1986 előtti kilenc napról négy napra zsugorodott. A 80-as évek utáni időszakban a fosszilis tüzelőanyagok elégetése és más emberi tevékenységek miatt okozott globális felmelegedés felgyorsult.

"Az eredmények valóban riasztóak, mert a korábbi virágzási idővel járó ökológiai kockázatok miatt, ha a növények túl korán virágoznak, egy késői fagy elpusztíthatja őket" - mondta a kutatást vezető Ulf Büntgen professzor, a Cambridge-i Egyetemről.

Még nagyobb kockázatot jelent az "ökológiai összeférhetetlenség", amikor a növények és a téli álmot alvó vagy vándorló rovarok, madarak és más vadon élő állatok már nincsenek szinkronban. Ez a fajok összeomlásához vezethet, ha nem tudnak elég gyorsan alkalmazkodni. Ilyen eltérések már most is tapasztalhatók például az orchideák és a méhek, valamint a nagy csille fiókák és a létfontosságú hernyótáplálékuk között.

Amennyiben ez a jelenség tovább fokozódik, a biológiai, ökológiai és mezőgazdasági rendszerek példátlan veszélynek lesznek kitéve. A gazdák például károkat szenvednének, ha a gyümölcsfák korán virágoznának, majd egy késői fagy elpusztítaná az egész termést.

Bár az emberek számára nehéz lehet belátni az átlagosan 1 Celsius-fokos globális felmelegedés jelentőségét, Büntgen szerint az egy hónappal korábban virágzó növények egyértelmű változást mutatnak.

"Ez már nem absztrakt dolog. Mindannyian megérzünk egy hónapot, különösen, ha a következő fizetésre kell várnunk"

- mondta humorosan.

A tudósok megállapították, hogy a korábbi virágzási időpontok erősen összefüggenek a januártól áprilisig tartó időszak átlagos napi maximumhőmérsékletével, amely az 1952-1986 közötti 7,8 Celsius-fokról 1987-2019 között 8,9 Celsius-fokra emelkedett.

John David, a Royal Kertészeti Társaság munkatársa elmondta: "A tanulmány főleg az őshonos növényekre összpontosít, így még nincs pontos képünk arról, hogy ezek a változások milyen hatással vannak a kerti növényekre, de hasonló mintázatra számítunk. Az Egyesült Királyság 30 millió kertészének tehát fontos szerepet kell játszania őshonos biológiai sokféleségünk támogatásában és a virágzási idők és az attól függő élővilág közötti eltérések hatásainak ellensúlyozásában."

Büntgen professzor részvételre szólította fel az embereket, több területről lenne szükségük feljegyzésekre a témában: "Ez a világ legnagyobb adathalmaza, és ez nagyszerű, de nem elég. Az adatkészlet évenkénti frissítése rendkívül fontos, mivel ez az egyetlen eszközünk ahhoz, hogy valóban megértsük, hogyan hat az éghajlat az ökoszisztémáinkra. Ezt nem tudjuk modellezni."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk