Az emberek is képesek a végbelükön keresztül oxigénhez jutni?

Sertéseken végzett kísérletekben működött az oxigénbeöntés, és japán kutatók szerint ez az embereknél sem lenne másképp.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2021. május 28.


Link másolása

Szokták mondani azokra, akik a végkimerülés szélén állnak, de még mindig hajtják magukat, hogy már a fenekükön veszik a levegőt. Most egy japán kutatócsoport azt igyekszik bebizonyítani, hogy ez nem vicc, és ha valóban megvan erre a képessége az emberi szervezetnek, akár életeket is menthet.

Az oxigénhiányra a lélegeztetőgép jelenleg a legelterjedtebb módszer, és, ahogy azt az egész világ megtanulhatta a koronavírus-járvány kapcsán, egyáltalán nem veszélytelen: általában a pácienst altatni kell, és a módszer megsértheti az érzékeny tüdőszöveteket. Ebből kiindulva kezdte el kutatását Takebe Takanori csapata a tokiói orvosi egyetemen.

A japán tudós arra volt kíváncsi, hogy az emberek képesek-e a beleiken keresztül oxigént beszívni, ahogyan az egyes édesvízi halak esetében történik.

Az emlősöknél a végbélen egy olyan vékony hártya van, amely lehetővé teszi bizonyos anyagoknak a vérkeringésbe való juttatását, ezért adnak egyes gyógyszereket végbélkúp formájában.

Takebe sertéseken végzett kísérleteket: beöntést adtak nekik egy fluorkarbon nevű folyékony vegyületből, amely magas oxigéntartalommal rendelkezik. Az ilyen folyadékokat már alkalmazzák a koraszülött csecsemőknél, hogy megvédjék a tüdejüket, tehát valószínűleg másfajta felhasználásuk sem lenne mérgező hatású.

A kutatók elaltattak négy sertést, és olyan lélegeztetőgépre kapcsolták őket, amely a normálisnál alacsonyabb légzési ütemben működött, így vérük oxigénszintje csökkent.

Két állatnak ezután oxigénezett beöntést adtak óránként egyszer, és véroxigén-szintjük ezt követően jelentősen megemelkedett. Ugyanezt a hatást tapasztalták, amikor a folyadékot a másik két disznó végbelébe sebészi beavatkozással beültetett csövön át juttatták be.

Takebe úgy véli, hogy amennyiben hasonló  hatást tudnának elérni ezzel az eljárással az embereknél, akkor ezt orvosi gyakorlattá lehetne tenni. Ez különösen hasznos lenne szegény országokban, ahol kevés az intenzív osztály, nincs pénz a rendkívül drága lélegeztetőgépekre, és nem áll rendelkezésre ezek kezelésére megfelelő számú szakember – idézte a New Scientist.

Az elképzelés máris vitákat váltott ki orvosi körökben.

Stephen Brett a londoni Imperial College kutatója szerint a módszer károsíthatja azoknak a betegeknek a bélműködését, akik intenzív kezelésre szorulnak, például hasmenés okozhat, ezért korai még az alkalmazásáról beszélni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk