A polipoknak is van kedvenc karja, pont úgy mint az embereknek

Nyolc végtaggal nem egyszerű az élet, szerencsére a polipoknak is van preferált karjuk, amit tevékenységeik közben a legszívesebben használnak.

Link másolása

Emberként a két karunk és két lábunk összehangolása sem egyszerű feladat, nemhogy egy polipnak, aminek 8 végtagja van. Egy új kutatás arra jött rá, hogy a puhatestűek törzsébe tartozó állatok a motoros funkciók vezérlésének leegyzserűsítése érdekében egy preferált karhoz ragaszkodnak vadászat közben.

A kutatók a kaliforniai kétfoltos polipok bevonásával tesztelték, miként reagálnak a tartályaikba ejtett rákokra és garnélákra. A több száz rögzített felvételből leszűrhető volt, hogy a polipok odúban rejtőzködve egyik szemükkel figyelték a zsákmányt, majd következetesen középről - azon az oldalon, ahol a figyelő tekintetük volt -, a második karjukat használva ejtették csapdába az eleséget. Szükség esetén persze a szomszédos karokat is alkalmazták a művelet során.

„Bár a nyolc karnak durva anatómiája van, és azonos sajátosságokat mutat, az ilyen karok speciális cselekvésekhez való használata finom evolúciós alkalmazkodást tükrözhet”

– olvasható a tanulmányban, amiből az is kiderül, hogy a rákok és a garnélák különbözőképpen és különböző sebességgel mozognak, ezért a polipok mindegyikhez más-más támadási módszert alkalmaznak. A második kar által vezetett, ütős, macskaszerű mozdulatot például rákok esetében alkalmazták, amelyek sokkal lassabban csapnak le.

A gyorsabb és kitérőbb garnélarák esetében a polipok lassabb, finomabb mozdulatokat tettek a második karral, ami segített álcázni a kar mozdulatait.

„A polip a táplálékkeresés közbeni utánzásáról híres, ezért azt feltételezzük, hogy a karjait a garnélarák közelében meglebegteti, hogy hozzászoktassa a garnéla antennáját és uropoda szőrszálait a jelenlétéhez, ezáltal csökkentve annak valószínűségét, hogy egy farokcsapással megszökne a zsákmánya.”

A polipok miután elkapták a prédát, a szomszédos karokat használták a tehetetlen zsákmány megtartására.

A második karos támadás következetessége némileg meglepte a kutatókat, mivel a polipok gyakran csak úgy néznek ki, mintha koordinálnák a végtagjaikat, ami valószínűleg a látómezőjükhöz kapcsolható.

„Mivel a polip mindegyik szeme körülbelül 180 fokot fed le, gyakorlatilag nulla metszésponttal, korlátozott szemmozgással és fejmozgással, valószínű, hogy a polipok szívesebben helyezik el a célpontot a látómezőjük közepére, nem pedig a határára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk