Kiiktatja a jelszavakat az életünkből az Apple

Olyan rendszert vezetnek be, amelyben elég az ujjlenyomatunkkal vagy az arcunkkal azonosítani magunkat ahhoz, hogy bármelyik weboldalra vagy applikációba bejussunk.

Link másolása

Napjainkban a jelszavak jelentik a világhálón a legnagyobb biztonsági problémát. A „gyenge” jelszavak között évek óta listavezető az „123456789”, és a „jelszó”. De legalább ilyen kockázatos, ha valaki ugyanazt a jelszót használja minden internetes belépéséhez.

Az Apple most egycsapásra véget vetne a jelszavak korának – olvasható a Wired.com-on.

Bevezet egy új funkciót, ami saját fejlesztésű Touch ID és Face ID megoldásain alapul, vagyis ezentúl ujjlenyomatunkkal vagy arcunkkal azonosíthatjuk majd magunkat, ha belépünk egy oldalra.

A biometrikus azonosítókhoz digitális belépési kulcsok tartoznak, amelyeket már tartalmaz a szeptember 12-én bevezetett iOS 16 és az októberben megjelenő macOS Ventura.

A belépési kulcsok megszületését a legnagyobb technológiai cégek által létrehozott FIDO Alliance és a World Wide Web Consortium (WC3) több éves munkája előzte meg. Az Apple ezeket a sztenderdeket használja, ami azt jelenti, hogy ezek valószínűleg működnek majd a Google, a Microsoft, a Meta és az Amazon rendszereivel is.

Az Apple által használt passkey egy titkosírásos kulcspárból áll, és az iCloud Keychainjén keresztül szinkronizálódik. Az Apple eszközein a hagyományos jelszókockákba építették be, amelyet a weboldalak és az alkalmazások használnak. Egyedi digitális kulcsként működik, amit létre lehet hozni minden általunk használt applikációhoz és oldalhoz.

Ha új helyre akarunk belépni, megvan a lehetőség arra, hogy kezdettől fogva passkey-t használjunk jelszó helyett. Ahol azonban már felhasználók vagyunk, előbb be kell lépni a meglévő jelszavunkkal és azután hozhatjuk létre a passkey-t.

Az Apple bemutatóiból kiderül, hogy ilyenkor a szóban forgó eszköz rákérdez: akarunk-e passkey-t menteni, majd azt kéri, hogy arc- vagy érintési azonosítót, esetleg más autentikációs módszert társítsunk a belépési kulcshoz.

Az Apple szerint a megoldása biztonságos, amit az garantál, hogy csak a kettős kulcs egyike tárolódik az Apple szerverein, a másik az eszközünkön van. A cég azt állítja, a szerver soha nem tudja meg, hogy mi a titkos magánkulcsunk.

Más technológiai cégeknél is dolgoznak a saját passkey-en. A Google-nél 2022 végére tervezik a bevezetését. Ők azt várják , hogy a belépési kulcs csökkenteni fogja az internetes csalások kockázatát, és a hackerek is kevésbé tudják megcélozni. Mivel a rendszer nem használ jelszavakat, azok ellopása is lehetetlenné válik.

A belépő kulcsok alkalmazásának azért vannak buktatói. Mindenekelőtt frissíteni kell eszközeinket az új operációs rendszerrel. Ezen kívül az alkalmazásoknak és a weboldalaknak támogatniuk kell a passkey használatát. Egyelőre nem világos, hogy melyek azok, akik máris készen állnak erre, annak ellenére, hogy az Apple már a fejlesztők 2021-es konferenciáján beharangozta az új technológiát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk