SPORT

Világsztár kerékpárosok érkeznek Budapestre, a Dunakanyarba és a Balatonra

Május 6-án Budapestről indul a 105. Giro d'Italia mezőnye. A Grande Partenza, azaz a Nagy Rajt során három nap alatt három magyarországi szakaszon csap össze a mezőny, amelyben három magyar kerékpáros is ott lesz.

Link másolása

A hazánkban rendezett szakaszokat (Budapest-Visegrád, budapesti egyéni időfutam, Kaposvár-Balatonfüred) magában foglaló Nagy Rajt különleges lehetőséget kínál az országmarketingre. A televíziós közvetítés jóvoltából megközelítőleg 150 ország 810 millió tévénézője látja a Dunántúl és Budapest, illetve a Dunakanyar látványosságait, tájait és műemlékeit. Balázs Tibor operatív vezetőt kérdeztük a közelgő versenyről.

– Mennyit alszik mostanában?

– Próbálok arra koncentrálni, hogy eleget aludjak. Ez egy kihívás a számomra, hogy optimálisan meglegyen a munkaidő és a pihenés közti egyensúly.

– Ha már kihívás… A mostani a legnagyobb – ha sportnyelven fogalmazok – megméretése?

- Ekkora még nem volt. A Tour de Hongrie szervezésében veszek részt évek óta, most a kettő együtt zajlik, szóval biztosan állíthatom, ez életem eddigi legnagyobb feladata.

– A Nagy Rajt kapcsán miből áll ez pontosan?

– Van egy operatív stáb a helyi szervező bizottság részéről, az ő munkájukat irányítom az operatív igazgatónk útmutatásai alapján.

– Mik a legjelentősebb utolsó simítások?

– Olyan részletek egyeztetései, mint például a biztosítások, egészségügyi, rendőri, civilbiztonsági szolgálatok munkájával, a Giro d'Italia olaszországi szervezőivel való együttműködés tökéletes összehangolása, a szolgáltatások folyamatos ellátása: tényleg másodpercről-másodpercre mindent össze kell hangolnunk, de gördülékenyen működünk közre.

Balázs Tibor, a Nagy Rajt operatív vezetője (a képen jobbra) fesztiválhangulatra számít

– A három nagy körverseny: a Tour de France, a Vuelta Espana és a Giro d'Italia a legismertebb a világon. Miért éppen az olasz háromhetes verseny Nagy Rajtját rendezheti meg hazánk?

– Nagyon nehéz bármelyik 3 hetes viadal rendezési jogát megszerezni, hatalmas munka és lobbi-tevékenység előzte meg a világeseményt, akárcsak más sportágak esetében is. A Giro-val az volt a szerencsénk, hogy találtunk olyan metszéspontokat, ami mindenkinek megfelelő volt.

– Mit jelent Magyarország számára mindez?

– Óriási eseményt, és elismerést. Nem sok ország mondhatja el magáról, hogy a régióját be tudnák így mutatni, mint most mi, a Gironak köszönhetően. Az értékeinket, hogy milyen csodálatos Magyarország. Hat, kamerával felszerelt motoros megy végig az útvonalon. Ők nemcsak a versenyzőket követik nyomon, hanem a tájat, a környezetet és az embereket is megmutatják. Nem is beszélve a helikopterről, amely folyamatosan rögzíti a szakaszokat. Hihetetlen élmény. Emlékszem, amikor a Tour de Hongrie versenyének felvételeit néztem még évekkel ezelőtt az Eurosporton, az volt az érzésem, hogy itt akarok élni! Akkor tudatosult bennem, de hiszen én itt is élek. Szóval, maga volt a gyönyör!

– Mit szól a lakosság a versenyhez?

– Sokan várják, az tény. Eredetileg 2020-ban lett volna a budapesti rajt, de a pandémia miatt, két évet kellett halasztani, érthető az érdeklődés az emberek részéről. Óriási hangsúlyt fektetünk arra, hogy minél alaposabban tájékoztassuk a lakosságot, ehhez készítettünk információs anyagokat is. A Nagy Rajt kapcsán Budapest, illetve a versenyszakaszok menti települések forgalomkorlátozásairól, útlezárásairól és parkolási tilalmairól a weboldalunkon tájékozódhatnak. Ebben a rendőrségnek van a legnagyobb szerepe, akik profi módon készülnek a zökkenőmentes biztosításra. A szurkolóknak pedig a helyszíneken csak azt tanácsolhatom, élvezzék a fesztiválhangulatot. Tudom, hogy itthon még csak most tanulják mindezt, de higgyék el, annál nincs is jobb, mint reggeltől-délutánig a kerékpározókat nézve piknikezni. Menjenek ki a barátaikkal és éljenek át egy fantasztikus közösségi élményt településeiknél, az út mentén.

– Akkor mondhatjuk, hogy a 2 év halasztás valahol szerencse is?

- Igen, ebben egészen biztos vagyok. Sokkal több lett az információnk és lényegesen felkészültebbek vagyunk most.

– A magyar kerékpározók is így vélekednek, hiszen Valter Attila, aki tavaly 3 napig viselte a rózsaszín trikót a Giron, most állítása szerint élete formájában van, de ugyanez elmondható Peák Barnabásról és Fetter Erikről is, akik szintén rajthoz állnak Budapesten. Milyen eredményeket várhatunk tőlük?

– Nagyon szurkolok nekik és nemcsak azért, mert személyesen is ismerem őket. Biztos vagyok benne, hogy a tudásuk legjavát nyújtják majd a hazai közönség előtt és sikeresek lesznek a versenyen. Ehhez mi, hazai szervezők, az olasz szervezőkkel karöltve minden feltételt biztosítunk a számukra és remélem, hogy a magyar kerékpársportnak töretlen lesz a fejlődése továbbra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SPORT
Előkerültek a Suhajda Szilárdról készült utolsó fotók
Price Márton Péter május 13-án találkozott Suhajda Szilárddal. Szerinte a hegymászó akkor „nagyon jó erőben” volt.

Link másolása

Előkerült az utolsó fotó, ami Suhajda Szilárdról készült a halála előtt, írja a Blikk. A hegymászó az útja során találkozott Price Márton Péterrel a Mount Everesten, akivel néhány közös fotót is készítettek.

Az Instagramra feltöltött fotók május 13-án készültek, vagyis tizenkét nappal Suhajda eltűnése előtt.

A 29 éves Price Márton Péter másnap legfiatalabb magyarként, oxigénpalackkal ért fel a Csomolungma csúcsára.

„Mentem felfelé, és nekem sok sikert kívánt a csúcsmászáshoz. Mondtam neki, hogy én is nagyon sok sikert kívánok neki, és akkor másszon, amikor mások is lesznek, annak ellenére, hogy serpa segítsége nélkül és oxigén nélkül mászik. Tényleg nagyon jó erőben volt” – mondta a Tényeknek a Londonban élő üzletember.

A Suhajda Szilárddal készült közös fotóit itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Megható üzenetet küldött Suhajda Szilárd felesége a férjét gyászolóknak
Legindi Tímea mindenkinek megköszönte, hogy elment a kedd esti búcsúztatóra a Szemlőhegyi-barlanghoz.

Link másolása

Rövid posztban köszönte meg Suhajda Szilárd felesége mindenkinek, hogy elment a kedd esti nyilvános búcsúztatóra. Legindi Tímea azt írta:

„Köszönjük, hogy ott voltatok velünk tegnap. Sokat jelent, sokat jelentett. Nagyon is! Timi”

A hegymászónak május 25-én veszett nyoma nem sokkal a Mount Everest csúcsa alatt. A keresésére küldött mentőcsapat nem találta Suhajda Szilárdot, a serpák szerint a hegymászó biztosan életét vesztette a Hillary lépcső környékén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Előkerülhet Suhajda Szilárd holtteste a Mount Everesten
Egy serpa szerint a felmelegedés és az olvadás miatt egyre több mászó testét „adja vissza” a hegy.

Link másolása

Ahogy arról korábban írtunk, a család kérésére nem hozzák le a Mount Everestről Suhajda Szilárd holttestét, aki a múlt héten, csúcstámadás közben vesztette életét a hegyen.

A 40 éves magyar hegymászóval együtt idén már összesen tizenheten tűntek el a legendás hegyen. Ez egyébként minden idők legtragikusabb száma, ilyen sok áldozata nem volt még a nepáli csúcsnak az év ezen szakaszában.

Suhajda, aki oxigénpalack nélkül mászott, minden jel szerint agyi ödéma és fagyási sérülések miatt veszítette életét. A Bors most arról ír, hogy ugyan holttestét mindeddig nem találták meg, de minden esély megvan rá, hogy később előkerüljön. A alapvetően zord időjárás ellenére ugyanis a hegyen évről évre enyhül az idő, ami a gleccserek olvadásával jár.

Egy helyi serpa szerint emiatt – ahogy fogalmazott – a hegy egyre több áldozatát „adja vissza”.

Azaz az olvadó jégtakaró miatt egyre több holttest kerül elő, a korábbi évekből is. A Föld legmagasabb hegye eddig több mint 300 áldozatot szedett, közülük kétszáz test még mindig a hó alatt fekszik. Ugyanakkor csak tavaly 10 újonnan előkerült holttestet hoztak le a hegyről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Megtalálták Suhajda Szilárd hátrahagyott felszerelését a Mount Everesten
A holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg. A kutatás az időjárási körülmények javulásával drónok bevetésével folytatódhat.

Link másolása

Hétfő reggelre virradóra serpák találták meg Suhajda Szilárd hátrahagyott holmijait - írja a Blikk, ahol a felszerelésről készült képeket is meg lehet tekinteni.

A dzsekit és a sátort 6500 méter magasan, valamivel a 2. tábor felett találták meg, a holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg.

Azt egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy Szilárd miért hagyta pont ezen a szinten a felszerelését, mivel erről a helyről nem szoktak egyből csúcstámadásra indulni a hegymászók.

A Suhajda Szilárd utáni kutatás még nem ért véget, drónokat terveznek felküldeni, amint javulni fognak az időjárási körülmények.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk