Videón, ahogy egy borz és egy róka összebalhézik az ételmaradékon egy angliai kertben

Két angliai egyetem kutatói több száz hasonló felvételt elemeztek ki, hogy feltérképezzék a kerti emlősök közötti interakciókat.

Link másolása

Ritkán látható jelenetet rögzített egy éjjellátó kamera a közép-angliai Loughborough egyik kertjében: a felvételen az látható, ahogy egy róka és egy borz összecsap egy kuka mellett talált ételmaradékon - írja az Independent. A borzot végül a róka sikeresen elűzi, és egy csendes süni társaságában fogyasztja el a maradékot.

A videó komoly tudományos célokat is szolgál. A Nottingham Trent Egyetem és a Brightoni Egyetem szakértői ugyanis

több száz ehhez hasonló felvételt elemeztek ki, hogy tanulmányozzák a különböző fajokon belüli, illetve azok közötti kölcsönhatásokat.

A szakértők arra jutottak, hogy az emberek által hátrahagyott ételek segíthetik az állatokat a városi környezetben, de emellett komoly versenyt is kialakíthatnak a természetben. A kerti emlősök találkozásai ugyanis sokszor agresszióhoz vezetnek.

A tanulmány szerint 316 esetből, amikor együtt észleltek állatokat, 175 valamilyen konfrontációval végződött. A felvételek elemzése alapján úgy tűnik,

a rókák és a macskák különös ellenszenvvel viseltetnek egymás iránt: az ő találkozásaik 77 százaléka balhéval végződött.

Az is kiderült, hogy általában a borzok a legsikeresebbek a más fajokkal folytatott küzdelemben - igaz, a fenti felvétel pont nem ezt bizonyítja. Érdekes megállapítás volt az is, hogy a sünök általában visszavonulásra késztették a macskákat. Ennek oka az lehet a kutatók szerint, hogy a házimacskák nem tudnak olyan jól védekezni a tüskéikkel szemben, mint a vadon élő fajok.

Az is érdekes, hogy a felvételek alapján a fajon belüli összecsapások tekintetében is a sünök bizonyultak a legharciasabbnak:

két süni találkozása ugyanis az esetek 55 százalékában összecsapással végződött.

Igaz, ezen ütközeteknek inkább csak az volt a célja, hogy a riválist eltaszigálják az ételtől.

A fajon belüli összecsapások a borzoknál volt a legritkább, náluk a találkozásoknak mindössze 7 százaléka végződött konfliktussal.

„Jobban meg kell értenünk a városi állatok közötti kölcsönhatásokat, illetve az ilyen táplálékbiztosítás lehetséges következményeit, hogy a potenciális kockázatokat minimálisra csökkenthessük” - mondta Dawn Scott professzor, a Nottingham Trent Egyetem Állat-, Vidék- és Környezettudományi Karának vezető kutatója.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk