Miért veszik a szájukba a sportolók az olimpiai érmeket? És mit csinálnak vele az ötkarikás játékok után?

Egyes olimpikonok eladták az aranyérmüket, mások viszont igyekeznek a legjobb rejtekhelyekre dugni őket, hogy senki ne találhassa meg.

Link másolása

Olimpiai érmet szerezni az egyik, ha nem a legnagyobb elismerés a sportolók számára. Nem csoda hát, hogy egy negyedik hely miatt is csalódottak, pedig a világ negyedik legjobbjának lenni sem kis érdem. Az olimpiai érem azonban olyan óriási jelentőséggel bír, amivel talán egyetlen trófea sem versenyezhet.

Sokszor láthatjuk, hogy az olimpiai versenyek dobogósai örömükben a szájukba veszik és "beleharapnak" az érmükbe. De vajon miért?

A legvalószínűbb ok az, hogy a sportolók így "hitetik el" magukkal, hogy tényleg megcsinálták, tényleg megszerezték az érmet, valóban ott van a sok küzdelem gyümölcse a nyakukban/kezükben. Ez pedig nem sok embernek adatik meg.

Egy másik elmélet szerint csak a fotósoknak szól ez a mozdulat. David Wallechinsky, a Nemzetközi Olimpiai Történészek Társaságának egyik tagja a CNN-nek úgy fogalmazott, az érembe harapás már ikonikus fotópillanattá vált az olimpiák során, a sportolók inkább a média kedvéért csinálják ezt, maguktól valószínűleg nem vennék a szájukba.

Egyébként nemcsak az olimpián szokás így ünnepelni. A teniszlegenda Rafael Nadal például híres arról, hogy beleharap a serlegeibe, mintha ki akarna harapni egy darabot belőle.

A tokiói olimpián viszont látványosan lecsökkent az érembeharapások száma. A koronavírus-járvány miatt ugyanis az olimpikonoknak is maszkot kell viselniük szinte minden pillanatban, csak a versenyek idejére vehetik le. A dobogósok is maszkban ünnepelnek, csak rövid időre vehetik le a fotózás kedvéért. Egyesek ezt az alkalmat használják ki arra, hogy megcsókolják vagy megharapják az érmüket.

A tokiói szervezők egyébként már az esemény kezdete előtt jelezték a rend kedvéért, hogy az érmek nem ehetőek. Ahogy azt már korábban tudni lehetett, a medálokat a japán lakosságtól kapott elektronikai eszközöket újrahasznosítva készítették. "Szóval nem kell beleharapnotok, de úgyis tudjuk, hogy meg fogjátok tenni" - közölték a szervezők, amiből kiderül, hogy legalább ebben elnézőek, ha már számos szigorú szabályt be kell tartani a résztvevőknek.

Egy másik rendszeresen felmerülő kérdés az, hogy mit kezdenek az érmükkel az olimpiai dobogósok az ötkarikás játékok után.

A brit Thomas Daley, aki társával, Matty Lee-vel együtt nyerte meg Tokióban a 10 méteres szinkrontoronyugrást a férfiak mezőnyében,

egy kis tasakot kötött, abban helyezte biztonságba az aranyérmét az olimpia idejére.

A mű- és toronyugró a koronavírus-járvány idején kezdett el horgolni, az éremtartó tasakot pedig úgy készítette el, hogy az érem ne karcolódjon benne.

De ne gondoljuk azt, hogy a sportolók csak úgy kiteszik otthon a vitrinbe az érmeiket.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk