Kérjük, tartózkodjanak a varangyok nyalogatásától! Állatok, amiktől beállsz

Túl sokan próbálnák ki a coloradói folyami varangy váladékának hallucinogén hatását.
Címlapkép: Wikipédia - szmo.hu
2023. május 30.


Link másolása

Az USA Nemzeti Park Szolgálata kénytelen volt kiírni a Facebookra, hogy a látogatók: „tartózkodjanak a varangy nyalásától”. Ez néhány hónappal azután történt, hogy megjelent egy cikk a New York Timesban arról: növekszik az érdeklődés a coloradói folyami varangy által termelt pszichedelikus vegyület iránt. Ez pedig az állatok illegális csempészését és egyre nagyobb mértékű befogását vonja maga után.

A Science Newsnak nyilatkozó szakértő ugyanakkor annyiban pontosított, hogy az emberek nem nyalni szokták a varangyot, ha csapni szeretnének egy görbe estét, hiszen a váladéka ebben a formában mérgező, és rendkívül veszélyes mellékhatásai lehetnek.

Ezzel szemben évtizedeken át összegyűjtötték és kiszárították a váladékot, majd – hasonlóan a marihuánához – elszívták. Belégzésekor a benne lévő 5-MeO-DMT vegyület olyan erőteljes hallucinációkat okozhat, hogy „isteni molekulának” is nevezik.

Szegény béka erről mit sem tud, és nem is tehet róla. Rajta kívül is vannak még azonban olyan állatok, amelyeket az emberek drogként használtak a történelem során, vagy használnak ma is.

Coloradói folyami varangy (Incilius alvarius)

Élőhely: Sonora-sivatag, USA délnyugati és Mexikó északi része

Minden varangy bőre kiválaszt méreganyagokat. A váladék összetétele fajonként eltér, és az evolúció során valószínűleg az volt a szerepe, hogy nedvesen tartsa az állatok testét. Később ezek a váladékok önvédelmi célokat kezdtek szolgálni. A coloradói folyami kétéltű esetében ez egy lépéssel tovább fejlődött.

Az egyik legnagyobb testű észak-amerikai varangy egy olyan enzimet termel, amely a más varangyoknál is megtalálható bufotenint 5-MeO-DMT-vé alakítja. Ez egy DMT (dimetiltriptamin) nevű pszichoaktív alkaloidhoz köthető hallucinogén.

Ha egy ilyen varangy megijed, a szemei mögött lévő fültőmirigyekből és a lábain található mirigyekből kibocsátja ezt a méregkeveréket, ami tartalmazza az 5-MeO-DMT-t. Ezzel tulajdonképpen azt közli: „Kérlek, ne egyél meg, nem vagyok finom!” Ha ezt a támadó nagy mennyiségben lenyeli, kómába eshet, megállhat a szíve, sőt bele is halhat. A tudósok egylőre nem tudják megmondani, hogy ez a varangy miért termel 5-MeO-DMT-t, és azt sem, hogy a többi varangy miért nem.

Kaliforniai aratóhangya (Pogonomyrmex californicus)

(Fotó: Wikipédia)

Élőhely: USA délnyugati része, Észak-Mexikó

A kaliforniai aratóhangya mérge olyan enzimekből áll össze, amelyek önmagukban nem okoznak hallucinációkat. Közép-Kalifornia őslakói azonban különös rituálé keretében fogyasztották őket.

Miután egy közeli hangyabolyból összegyűjtötték az állatokat, az úgynevezett „hangyadoktor”

a hátára fektette a jelentkezőt, és gyakorlatilag erőszakkal lenyomott a torkán nagy mennyiségű élő hangyát, amiket nedvesített sas pehelytollból készült golyókon gyűjtött össze.

A vezető az adagolásnál figyelt a külső jelekre, ha a hangyanyelő ember szemei például bevörösödtek, akkor abbahagyta az etetést. A belső hangyacsípések okozta fájdalom, a hideg, a koplalás és olykor az alvásmegvonás valóban okozhatott olyan hallucinációkat, amelyek során a résztvevőknek spirituális élményeik voltak.

Ennek a hangyának a csípése nem hasonlítható össze a méhcsípéssel. A fájdalom zsigeri, intenzív és hullámokban érkezik. A 4-8 órán át tartó fájdalmat a csípés helyén zsibbadtság kíséri. Az adagolással óvatosan kell bánni: ezer hangya elfogyasztása már valószínűleg halált okoz.

Aranycsíkos tengeri durbincs (Sarpa salpa)

Fotó: Wikipédia

Élőhely: Afrika atlanti partvidékétől a Földközi-tengerig, mérsékelt és trópusi vizekben

Már az ókori Rómában is ismerték a Sarpa salpának a hallucinogén tulajdonságát, álomhalnak nevezték. Napjainkban 2006-ban publikáltak egy hasonló mérgezéses esetet:

miután egy férfi sült Sarpa salpát fogyasztott, azt tapasztalta, hogy üvöltő állatok és hatalmas ízeltlábúak veszik körül a kocsiját.

36 óra elteltével, orvosi felügyelet mellett múltak el a tünetei. A tudósok nem tudják pontosan, mi okozhatja a hasonló mérgezéseket. Feltételezhetően ezek a vegyületek a hal táplálkozása során keletkezett melléktermékek.

(Via: Science News, Ethnobiology)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk