50 ezer forintot spórol havonta a kisgyerekes család azzal, hogy hulladékmentesen élnek
A lényegi gondolat számomra az, hogy a szemét nem tűnik el. Az átlagember abban a hitben él, hogy amit beletesz a kukába, az megszűnik létezni, pedig ez nem így van. Minden, amit a kezedbe veszel, valahonnan jött és valahová megy. Jelen pillanatban az a hely, ahová a hulladékunk kerül, a szeméttelep, és bár betemetik földdel, mégis, évszázadokig, sőt, évezredekig ott marad.
Ezzel a gondolattal nehéz együttélni: megvettem, kidobtam - és nem tűnik el, hanem ott van. Ezzel már nem tudok nem törődni.
Ám ha nem vásárolok műanyagot, akkor az étel, amit megeszünk, bennünk eltűnik, amit komposztálunk, eltűnik a komposztban. Így nem megy ki tőlünk túl sok olyan dolog, ami terhelné a környezetet, vagy használhatatlan lenne.
Mit használsz mosogatáshoz?
Sima mosogatószert, de az eszköz mosogatókefe és Luffa szivacs. Utóbbi még olcsóbb is, mint az eldobható műanyag szivacs.
Hogy érzed, ezzel a változással könnyebb, vagy nehezebb lett az életed? Sokak számára ez is szempont.
Annyiban nehezebb, hogy előre kell mindig gondolkodnom és terveznem. Az biztos, hogy sokkal egyszerűbb bevásárolni egy helyen, aztán kidobni a szemetet a "semmibe". De ezzel a tudattal már nem tudnék együtt élni. A lelkiismeretemnek így könnyebb, ha előre tervezek. És nem kell szuperképesség mindehhez, bárki megteheti.
Ha valaki szeretné csökkenteni az otthoni szemetét, de nem tudja, mivel kezdje, te mit javasolnál neki?
A legegyszerűbb, ha nem kér több műanyag zacskót - ilyenkor vagy visz magával otthonról egy nejlont, vagy textiltáskát használ. Ha a zacsit kiiktatja, már azzal is szignifikánsan sokat tesz, és ő is látni fogja, hogy a háztartásában nem fog ott gyűlni a sok műanyag zacskó egy csomóban.
Hogyan komposztálsz?
Nekünk nincs külön komposztálónk, csak a kertben letettünk egy magunk készítette komposztkeretet és oda dobáljuk a zöldség-gyümölcshéjat, faleveleket. A levágott füvet a kultúrnövények köré rakjuk, így kevésbé szárad ki a földjük,
jobban tartja a nedvességet és nem gyomosodik annyira.
A gyerekeidnek hogyan tervezed továbbadni a szemléletedet?
Látják a mintát: hogy tejboltban vesszük a tejet, hogy a pékségben saját zsákunkba kérjük a kenyeret, és ők is segítenek kipakolni otthon.
Ha ezt látják, ezt fogják megszokni, ez lesz számukra a normalitás.
Ha kérdeznek, elmagyarázzuk, hogy ezt azért nem vesszük meg, mert műanyagban van.
A gyerekjátékok választásánál is környezettudatos szempontok szerint döntesz?
Igen. Van is egy Természetes játékok elnevezésű Facebook-csoport. Ma már csak fajátékot veszünk és abból is keveset. Nincs ajándékdömping: karácsonyra vagy szülinapra egy ajándékot kap mindenki.
Nedves törlőkendőt használsz a babának? Úgy tudom, elvileg nem is szabadna lehúzni a vécében.
Nem. A mosdóban mosom le a popsiját. De varrtam egyébként régi pelenkából négyzet alakú törlőkendőt, és ha szükség van rá, azt használom benedvesítve.
A gyerekes szülők számára a ruházkodás állandó kérdés. Ezt hogy oldod meg a zero waste jegyében?
Használt ruhát vásárolok a gyerekeknek. Akkor veszünk újat, ha valamit nagyon nem találunk használtan.
A gyerekek tisztálkodásához is szappant használsz tusfürdő helyett?
Igen. Sokféle szappant lehet kapni papírdobozban, vagy éppen csomagolás nélkül.
Hajmosás?
Samponszappant használok. A gyerekeknek is.
A vízzel mennyire tudtok spórolni?
Sokszor a gyerekek fürdővizét, szürke vizet használunk vécéöblítésre.
Az általad indított Facebook-csoport, a Háztartásom hulladék nélkül - Dél-Kelet Pest megyéről mit kell tudni?
Ez egy régiós csoport, az országos oldal alcsoportja, amiből több is van, például például létezik csoport a Dunakanyarban élőknek vagy Bács-Kiskun megyében, Miskolc és vonzáskörzetében stb. Sok ötletet osztunk meg, amivel egymást lelkesítjük.
Mi az, amit élvezel a hulladékmentességben? Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen korlátozó gyakorlatban is megtalálhatja az ember azt, ami jó.
Például jó dolog, hogy megismernek, mosolyognak az üzletekben, természetességgel veszik el a dobozt, nem kell magyarázkodnod - közelebb hozza az embereket. A hulladékmentes közösségben eszközöket is meg tudunk osztani egymással. Az emberi kapcsolatok mellett a fontos szempont a spórolás. Átgondolod, és céltudatosan vásárolsz, amivel rengeteg pénzt megspórolsz. Mi körülbelül 50 ezer forintot takarítunk meg havonta.
Mi van, ha megkívántok egy csokit, fagyit vagy csipszet? Bűntudattal megveszitek?
Mindig próbáljuk helyettesíteni. A nasi például aszalt gyümölcs, diák csemege. A csokit papír-alufólia csomagolásban vásároljuk meg, a fagyit pedig tölcsérbe kérjük a fagyizóban, sőt, a süteményt is tudjuk dobozban kérni. A chipsről lemondtunk, és az az érdekes, hogy ha néha összefutunk ilyesmivel, már nem ugyanaz az érzés. Egy bolti krémtúrót kóstolva is túl édesnek érezzük az ízét, akárcsak az ízfokozós csipszek esetében.