Transznemű nőkbe ültetne át anyaméhet egy indiai orvos, hogy segítsen nekik teherbe esni

A nemváltó műtéteket is végző Dr. Narendra Kaushik azt állítja, már vannak terveik egy ilyen operációra és a közeljövőben sort is kerítenek rá a klinkáján.

Link másolása

A világ első olyan méhátültetésére készül egy indiai orvos, amely során egy transznemű nőbe ültetne anyaméhet - írja a Mirror.

A transzplantációhoz egy elhunyt donortól vagy egy olyan személytől vennék a méhet, aki nőként született, de már férfiként éli az életét, és a nemátalakító műtétek alkalmával eltávolították a méhét. Ha sikerülne ez a beavatkozás, a transznemű nő mesterséges megtermékenyítéssel teherbe eshetne. Ilyen operációra azonban eddig még nincs sikeres példa.

Az Új-Delhiben dolgozó Dr. Narendra Kaushik viszont szeretne segíteni a transz nőknek abban, hogy megtapasztalhassák a várandósságot, ezért úgy döntött, hogy vállalkozik egy ilyen műtétre.

"Minden transznemű nő szeretne a lehető legjobban nő lenni, ebbe pedig az anyaság is beletartozik. Ez számukra a méhtraszplantációval lenne lehetséges. Ez a jövő. Nem tudjuk pontosan megmondani, hogy mikor fog ez megtörténni, de a közeljövőben fog sor kerülni rá. Már vannak terveink, amikkel kapcsolatban nagyon optimisták vagyunk"

- mondta az orvos.

Kaushik nemrég nyitotta meg azt a részleget az Olmec klinikán, ahol kifejezetten nemátalakító műtéteket végeznek transzneműek számára. Elmondása szerint rengeteg páciensük van, 20 százalékuk ráadásul a tengerentúlról érkezik, sokan Nagy-Britanniából repülnek hozzájuk. Orvosaiknak is köszönhetően India már Thaiföldnél is népszerűbb az ilyen operációk tekintetében.

Az orvos szerint sok páciensük mondja azt, hogy a szexuális partnereik észre sem veszik, hogy nem női szervekkel születtek. Nekik pedig éppen az a céljuk, hogy segítsenek a transznemű nőknek abban, hogy minél normálisabb életet éljenek nőként.

A méhátültetés azonban nemcsak nagyon költséges, de rendkívül kockázatos beavatkozás is, amely jelenleg még kísérleti procedúrának számít. Eddig egyetlen ismert esetben végeztek el méhtranszplantációt transznemű nőnél: a dán Lili Elbe még 1931-ben esett át az operáción 48 éves korában, de három hónappal később egy műtét utáni fertőzés miatt szívinfarktust kapott és meghalt.

Az egyik legnagyobb kihívás ennél az eljárásnál, hogy nem lehet csak úgy összekapcsolni az anyaméhet a petevezetékekkel, így az átültetés önmagában nem jelenti azt, hogy a páciens természetesen teherbe tud esni. Szakértők szerint azonban a mesterséges megtermékenyítéssel, embrió beültetésével elméletileg lehetséges a teherbe esés.

Nagy-Britannia egyik leghíresebb orvosszakértője, Robert Winston szerint viszont a méhátültetés nagyon veszélyes, mivel rengeteg problémával jár, és rendkívül nehéz lenne lehetővé tenni a teherbe esést. Ugyanis hiába sikerül esetleg beültetni a méhet, működő méhszáj és hüvely is kellene a szülőcsatornához.

"Nagyon magas lenne a páciens halálának kockázata mind az átültetést lehetővé tévő operáció, mind a terhesség miatt. Ez egyszerűen etikailag nem lenne elfogadható"

- véli az orvosszakértő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk