Todd G. Williams: Budapest a világ egyik legjobb helye
A kaliforniai Sacramentóból érkezett Magyarországra Todd G. Williams, a népszerű zenész, világutazó, nyelvtanár, színész, író, és nem utolsó sorban életművész. 1966-ban született, az egyetem elvégzése után 1990-ben kalandvágyból Európába utazott, és azóta a kontinensen él.
Budapestre érkezése után nem sokkal kezdett el angolt tanítani. Emellett különböző zenekarok tagja volt, öt évig hegedült a punk gyökerekkel rendelkező és később számos műfajt magába szippantó Trottelben. Todd G. Williams könyvet írt: Ti! Magyarok, fekete szemmel címmel, és a Feszti körkép című televíziós műsorban volt műsorvezető. Tíz éve drum and bass DJ-ként is működik, emellett egy ügynökség kommunikációs menedzsere.
Miért telepedett le Todd G. Williams Magyarországon? Mit imád Budapestben? Szerinte miért a legjobb itt élni? Elmondja ő maga.
- Mióta vagy Magyarországon?
- 1992. január 14-én érkeztem. Azt tudtam, hogy egy volt kommunista országba jövök, és azt vártam, hogy úgy is fog kinézni. És tényleg olyan volt, számunkra ugyanis a kommunizmus egyet jelentett a szürkeséggel. Januárban szürke házakat, szürke eget láttam, esett a hó, nem sütött a nap.
- Mi hozott ide?
- A lehetőség. Befejeztem az egyetemet, és látni akartam Európát. Ingyenjegyhez jutottam, amivel Chicagótól Londonig repültem. Úgy terveztem, Spanyolországba megyek, mert beszéltem spanyolul, angolt tanítok néhány hónapig, utána pedig Afrikába megyek, hogy felkutassam a gyökereimet.
- Miért pont Európa volt az első cél?
- Az ismerőseim már jártak Európában és nem akartam kihagyni. Az amerikai feketéknek nincs lehetőségük annyit utazni, de én inspirációt kaptam az egyetemen, és elhatároztam, hogy úgy fogok élni, mint mások, amiben az is benne lesz, hogy eljutok Európába.
Két héten belül elfogyott a pénzem Angliában. Naiv voltam, semmit nem tudtam, mert előtte csak Mexikóban jártam, az meg egészen más volt. Azt hittem, ha majd Spanyolországba megyek, lesz egy csomó tanítványom, mert mindenki angolt akar tanulni. 1990 novemberében megismerkedtem valakivel, aki azt javasolta, menjek Portugáliába, ott ellakhatok a tengerparton, a homokban egy hónapig, mert munkát csak a következő évtől tud adni. Két nappal később az egész cuccom eltűnt, úgy nézett ki, a tenger mosta el…
- Mit tettél, miután mindened odaveszett?
- A kocsmában, ahol előző este ittam, volt egy srác, az mondta, szobájában van még egy ágy, ott lakhatok, a kocsmában pedig dolgozhatok. Majdnem egy évet töltöttem ott, ezután visszamentem Barcelonába, ahol angoltanárként akartam dolgozni. Pont akkor lépett be Spanyolország az EU-ba, és nem tudtam munkát vállalni. Feketén dolgoztam egy építkezésen, este pedig mosogattam egy étteremben. Ez így ment hat hétig.
Az étteremben egy másik amerikai srác azt mesélte, Kelet-Európa nyitott hely. Minden héten olvastunk valamit Varsóról, Budapestről vagy Prágáról. Végül egy kint megismert magyar lány hívott Budapestre. 1992-ben, amikor ideérkeztem, senki nem beszélt nyelveket, talán egy kicsit németül. Nem sokat tudtam arról, milyen lehet egy volt szocialista ország, azt hittem, itt lovaskocsik járnak, nem autók. Megérkeztem a Keletibe, és amikor meghallottam a forgalom zaját, meglepődtem, hogy ó, ez egy igazi város!
- Miért gondoltad, hogy a világ végére érkezel?
- Az Egyesült Államokban a kommunista országok ellen kemény propaganda folyt: soha nem láttunk egy olyan fotót sem, amelyen sütött volna a nap, mindig téli képeket mutattak nekünk, amelyen nénik álltak sorba. Azt hittem, ez vár majd. Ezért meglepetés volt számomra a város. Az első pár napon az volt a gond, hogy egy nigériai srác megölt egy skinheadet, így amikor meglátott az utcán egy skinhead, kiabálni kezdett, hogy Go home, go home!. Meg voltam győződve arról, hogy rossz helyre jöttem. Miután éveket töltöttem Budapesten, rájöttem, hogy a magyarok inkább csak dumálnak, fenyegetőznek – Szerbia, Szlovákia e tekintetben sokkal rosszabb.
- Hogyan lettél budapesti angoltanár?
- Egy ausztrál sráccal találkoztam, aki angolt tanított, ő segített. Azon a nyáron egy kéthetes tanfolyamon vettem részt a Zrínyi Miklós Katonai Akadémián, ahol a nyelvtanítást oktatták. Közben láttam katonákat, tiszteket, ettem a menzakaját, és néha a McDonald’sba menekültem, mert egyszer-kétszer nagyon rossz volt a kaja: krinolin, májkrém fonnyadt paprikával, és száraz zsemlével…
Kezdtem igazán élni itt: volt barátnőm, tanítottam, és egyszer csak arra eszméltem, hogy már hat év telt el. Gondolkodtam, hogy elmegyek máshova, de annyira jó volt itt Budapesten, hogy maradtam.
- Mi fogott meg akkor?
- Nagyon jókat lehetett bulizni. Akkoriban az volt a fontos. A Tilos az Á életem legeslegjobb klubja volt. Remek koncerteket tartottak, minden magyar értelmiségi és minden alternatív itt élő külföldi egy helyen csoportosult. Ott ismertem meg egy csomó embert, például Bende Zsuzsát. Olyan életem lehetett, mint az egyetemi éveim alatt. A tanítást pedig imádom, illik hozzám.
- Pedig eleinte nyelvi nehézségeid is akadtak.
- Bár soha nem voltak ezzel problémáim, amióta magyarul kezdtem beszélni, az egész ország kinyílt számomra. Ha most egy kis faluba elmegyek, nem néznek le, sőt érdeklődnek, beszélgetnek. Nemrég például a Hortobágyon jártunk, és azt éreztem, senki sem tekint idegennek, nem néznek rám úgy, mintha kuriózum lennék.
A történet 1993-ban kezdődött: countryval kevert hip-hop dalokat játszott Todd budapesti zenekara. Így ismerte meg valaki, aki éppen angol anyanyelvű énekest keresett az együttesébe. Todd igent mondott, de mivel a többi tag, akivel hetente kétszer próbált, nem tudott angolul, Todd tanult meg magyarul.
A zenekart ismerte Rupaszov Tamás, a Trottel alapítója, sokat segített nekik, hogy fellépési lehetőségekhez jussanak. Amikor elment a Trottel hegedűse, Tamás megkérdezte, nem akar-e Todd velük játszani. Szinte egész Európát bejárták, koncerteztek például Liverpoolban, Hamburgban, Párizsban, Szicília szigetén, Lengyelországban, Csehországban. A fantasztikus turnékon kívül Todd másért is hálás Ruőpaszov Tamásnak; afféle mentorának, jótevőjének tartja. Még a könyve megjelenésében is segített, ő fordította a kötetet.
- Miért írtál könyvet rólunk?
- 10 éven át vezettem egy listát arról, hogy mi jó és mi rossz itt Magyarországon. Elég hosszú lista lett. 2002-ben meghalt az apám, és 2,5 hónapig voltam otthon, Sacramentóban. Amikor a gyászon már túl voltunk, újra el kellett kezdenünk építeni az életünket az anyámmal és a húgommal.
Mikor megkérdezték tőlem, hogy mit csinálok mostanában, azt mondtam, hogy könyvet írok. Jól hangzott. Amikor Rupaszov Tamásnak mondtam, rögtön azt felelte: oké, én fogom fordítani. De még semmi nem volt a könyvből, csak sztorik, egy lista arról, hogy 100 dolgot jó itt csinálni, 100 dolog, amit itt nem jó csinálni – úgyhogy muszáj volt komolyan nekiállni.
- Milyen volt a könyv fogadtatása?
- Nagyon jó! Megjelent, és el is fogyott 2000 példányban, és bár nem gazdagodtunk meg belőle, legalább nem kellett ráfizetni, én pedig híres lettem. A könyv révén hívtak tévés interjúra, sőt, a beszélgetés után munkát is ajánlottak a Magyar Televíziónál. Jártam fesztiválokra, én voltam a vicces kísérő figura.
- Tudom, hogy rendszeresen játszol bulikban DJ-ként. Miért lesz egy angoltanárból lemezlovas?
- Megtetszett, tíz éve, és elhatároztam, hogy megtanulom és DJ leszek. Három évig dj-ztem a virtuális világban. Minden szerdán van a neten egy műsorom.
Az egyik ismerősöm, egy festőművész megkérdezte, lesz egy megnyitó, nem akarok-e igazi bulit. Megkért, hogy én csináljam a zenét. Azóta voltam több helyen is, Magyarországon, vagy például Szerbiában, és egyszer Brightonba is lejutottam. Van egy fix buli a Nincs Pardonban. Viszont nem pénzért csinálom, hanem a zene és a buli kedvéért. Ebben a zenében olyan elemek vannak, ami fülhallgatóval nem lehet hallani, csak élőben. Imádom.
- Minek tartod magad? Zenésznek? Tanárnak? Tévésnek?
- Életművész vagyok. Vagy inkább, ahogyan egy lengyel srác mondta egyszer: life specialist (az élet szakértője - a szerk). Találóbb kifejezés, mint a life artist. Fontos kérdés, mert mindenki ezt akarja megtudni tőlem, de az élet jóval szélesebb spektrumú annál, minthogy ezt egyetlen címkével ki lehetne fejezni. Ha muszáj valamit mondanom, és azt akarom, hogy komolyan vegyenek, azt mondom, angoltanár, vagy communication manager – mivel jelenleg egy grafikai stúdiónak is dolgozom. Csináltam egy videót, abban mondtam el a lényeget: I’m not this or that, I just live.
- Mi tart itt téged? Mi az érdekes Budapesten?
- Az olcsó sör. Viccen kívül, mivel nem ismertem korábban ezt a kultúrát, minden nap hoz valami újdonságot. Ráeszméltem, hogy Magyarország igazi európai állam – ezt még erősebben éreztem, amikor belépett az Unióba. Papság, királyok, 1000 éves történelem, birodalmak – ez egy európai ország, és Budapest európai város. Szabad lettem. A szabadság nagyon fontos számomra.
- Miért fontos?
- Amerikából jövök. Amikor Amerikával kapcsolatban használjuk a freedom kifejezést, eszembe jut a Team Amerika bábfilm. Van egy rész, amikor egy country számot énekelnek: freedom isn’t free (a szabadság nem szabad - a szerk). Akik a filmet csinálták, nagyon jól értik ezt. Csak beszélnek a szabadságról, de nincsen igazi szabadság. Ha leülsz egy étteremben, melletted a falon egy kis tábla lesz, hogy legyél szíves csak 20 percet ott tartózkodni – nem rúgnak ki, de érted, mit kell tenned.
Ehhez képest, amikor Magyarországon zárás előtt felteszik az asztalra a székeket, a felszolgálók még megvárják, amíg megiszod az utolsó sörödet. Gyalog járhatsz az utcán, nem kell autó, és senkit nem zavar, ha sörösdoboz van a kezedben. Európa, és ez az ország is szabad.
VIDEÓ: Freedom Isn't Free - Team America
- Akármennyit panaszkodunk, szabadok vagyunk?
- Minden relatív. Az én misszióm az, hogy megmondjam a magyaroknak, vagy legalább a Budapesten élőknek, hogy figyelj, ez a legjobb hely. Még mindig olcsón élhetsz, senki nem néz le, ha csak kevés ruhád van – Amerikában már az iskolában elkezdik a csúfolódást. Itt ez nem annyira fontos. Ha kevés pénzed van, csak az számít, hogy okosan tudsz-e élni.
Itt vagyunk a Csendes nevű helyen – ez annyira különleges kávázó, Sacramentóban ilyen egyszerűen nem létezik. Tömegközlekedés nincs, mindenhova kocsival kell menni. Az a helyzet, hogy ahol élsz, az a valóság számodra, és a másik már nem igazi. Csodálatosak a fürdők. Olcsóbb a mozi. És még a kávékultúra is jobb, mint otthon. Most budapesti vagyok. Bár érzem, hogy az igazi jó feeling elszállt. Az egész már csak a turistákról szól a Kazinczy utca környékén.
- Miben tudod még megfogni a különbségeket az USA és Magyarország között?
- Itt, Budapesten a művészek élete is jobb, ha például fotós vagy festőművész vagy, sok helyen bemutathatják a munkáikat, kávézókban, kocsmákban és nem kell azért fizetni, hogy kiállíthassák a műveidet. Amikor egy barátomnak szerettem volna kiállítást szervezni, csak bementem valahova, és megkérdeztem, hogy lehet-e, ők pedig igent mondtak.
Még mindig vannak hentesek, rendszeresen vásárolok ott, azt mondja reggel: Helló Todd! És már sorolja is, hogy milyen frissen sült ételei vannak. És ami a legfontosabb: paprika, kolbász, fasírt. Az egész régióban hasonló a konyha, az alap a hús és a krumpli. A magyar konyhát a cseh, a lengyel, az osztrák, a bolgár vagy a szerb konyhától az különbözteti meg, hogy a szokásos só és bors mellett fűszerpaprikát használ, és ettől egészen mások lesznek az ételek.
- Mi az, ami most nem tetszik Magyarországon?
- Ez a kerítés a határon. Nem jó, nem fog beválni. Ha tényleg hatékony védelmet akarna Magyarország, akkor a román határnál is fel kellene húzni, mert arra fognak kerülni a menekültek.
Bár az a helyzet, hogy biztonságban érzem magam Magyarországon, rájöttem arra, hogy itt az embereknek csak a szájuk jár, sokkal kevesebb dolgot tesznek meg, mint amennyiről beszélnek, és az amerikai kormányzat is rosszabb: ott bármit megtesznek, mit csak akarnak. Lelövik a feketéket, meg a mexikóiakat a határon. Szóval mindent összevetve, szerintem itt jobb élni, mint az USA-ban. Ez nem rossz ország.
Érdekes volt az interjú? Oszd meg másokkal is!