Pokollá teheti az életedet a nárcisztikus ember - ismerd fel hamar a jeleket!

Mit jelent a nárcizmus? Melyek a nárcisztikus személyiségzavar tünetei? Elmondjuk.

Link másolása

Rengetegen foglalkoznak mostanában a nárcizmussal, és sokan fedezik fel - vagy vélik felfedezni a nárcisztikus személyt vagy egyenesen a nárcisztikus pszichopatát a környezetükben. Például a családtagok valamelyikében, a párjukban, osztálytársukban, kollégájukban. Pedig nem mindenki nárcisztikus ("nárci"), akire ezt mondják felületes benyomások alapján.

Mit jelent a nárcizmus? Melyek a nárcisztikus személyiségzavar tünetei? Hogyan ismerheted fel a nárcisztikus embert a környezetedben? Honnan tudhatod, hogy nárcisztikus nő vagy férfi a párod? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

A nárcisztikus személyiségek közösségi oldalakon való viselkedését egyre gyakrabban elemzik. De visszafelé is igaz, hogy általánosságban a Facebook- vagy Instagram használata is árulkodó lehet. Ezért az első jel, ami nárcisztius személyiségzavarra utalhat,

az az, ha valaki állandóan (vagy leggyakrabban) saját magáról szóló tartalmat oszt meg, gyakran cseréli a profilképét, előszeretettel tesz ki olyan képeket, amin "nagyon szexi", "nagyon vonzó", burkoltan vagy nyíltan erotikus pózban ábrázolja.

Élvezik a figyelmet, sőt, ők szeretnének középpontban lenni. Magukat dicsérik, a sikereikkel hencegnek, ugyanakkor rosszul esik nekik, ha más ugyanezt teszi, ha büszkélkedik az eredményeivel. (Fontos, hogy nem azokról van szó, akik előadók, mikroinfuencerek,véleményvezérek, ismert emberek, akiknek a munkájához hozzá tartozik ez a fajta szereplés.)

Mit nevezünk nárcizmusnak?

A nárcizmus a nárcisztikus személyiség által mutatott tulajdonságok és viselkedés absztrakciójának a neve. A nárcizmusban egyszerre van jelen az önhittség, hiúság, önzés és a mások problémái iránti érzéketlenség, esetleg a közösség iránti közöny.

A kifejezést Sigmund Freud használta először, és Narkisszosz, a görög mitológia egyik alakja ihlette. Narkisszosz szép fiatal fiú volt, aki beleszeretett a saját tükörképébe.

Nárcizmus az, amikor valaki túlzottan önmagát helyezi előtérbe másokkal szemben. Nem egyenlő az egoizmussal, mivel az egoista önző ember, a nárcisztikus pedig önimádó.

"Minden ember rendelkezik nárcisztikus szükségletekkel és motivációkkal, hiszen a nárcizmus fogalma jelentheti azt is, hogy a személy képes fenntartani egy viszonylag pozitív önképet, mely adaptívnak bizonyulhat.

Patológiás nárcizmusról akkor beszélhetünk, ha ezek a szükségletek eltérnek a normálistól.

Ezáltal a személy képtelen fenntartani az én kohézióját, amely az önértékelés egyensúlyának felborulásával jár együtt. Így hamar elveszíthetik nyugalmukat, amikor csalódásokkal szembesülnek, vagy amikor pozitív énképük veszélybe kerül" - írja a Mindset Pszichológia.

A nárcisztikus emberek énképe rendszerint sérült, és ezt próbálják kompenzálni maguk fényzésével és a dicséretek kiprovokálásával.

Korábban írtunk már arról, hogy milyen veszélyekkel járhat, ha a nárci egy empatával jön össze: "A nárcisztikus ember általában sérült személyiség, aki önmagát állítja a középpontba, és mások érzéseivel nem törődve érvényesíti az akaratát. Ezzel szemben az empatikus a megértésre és a segítségnyújtásra szocializálódott, így céljául tűzi ki párja "megmentését", és mivel felismeri társa sebzettségét, folyamatosan felmenti őt hibái alól."

Az önimádat, avagy nárcizmus enyhébb és súlyosabb formában is megnyilvánulhat. Az 1980-as évektől vezették be a nárcisztikus személyiségzavar (Narcissistic Personality Disorder) fogalmát betegségként. A betegség megnyilvánulása, ha egy ember önimádó, kórosan szereti és csodálja magát, ezt várja el mindenkitől, nem kiérdemli, hanem kiköveteli a dicséreteket, bókokat, elismerést, és elveszti az önkontrollt, ha ezt nem kapja meg.

A nárcisztikus emberre jellemző, hogy gátlások nélkül küzd a hatalomért vagy a önmagában a birtoklásért. Kapcsolataiban gyakran ellentmondásos, nagyon kedves, aranyos, szórakoztató, elbűvölő tud lenni, ugyanakkor manipulálni próbál másokat, lelkiismeret-furdalás nélkül használ ki másokat, és előfordul, hogy az emberi kapcsolatokban is "megrágom és kiköpöm" típus, azaz hamar eldobja a párját vagy barátait, ha az érdekei máshogy kívánják.

A nárcizmus jelei - egy-egy jel vagy tünet nem jelent önmagában nárcisztikus személyiségzavart; akkor gyanakodj, ha az ismerősödre több is igaz az alábbiak közül

- mértéktelenség, mértéktelen vágy

- a nárcisztikus férfi és nő csillogni és villogni akar

- fontos számára, hogy mit gondolnak és mit mondanak róla mások

- anélkül, hogy belelátna mások életébe, kritizálja őket

- számít neki a látszat

- számít nekik a minél több bók, elismerés

- fontos számukra a hatalom, a szerzés

- másokra nem tudnak tekintettel lenni

- nem kifejezetten empatikus (beleérző) típusok

- magát másoknál különbnek hiszi

- szereti magát híres, sikeres, tehetséges stb. emberekkel körülvenni

- manipulálni próbál

- korlátozni próbál

- intrikus

- irigy mások sikerére

- arrogáns

- köpönyegforgató

- szeret másokat kontrollálni

- nem bírja a kritikát és sértődékeny

- van, aki közülük szeret a mártír vagy az áldozat szerepében tetszelegni

- azt látod rajta, hogy nem feltétlenül agresszív, hanem lassan, kitartóan rombolja le mások önbecsülését

- ha súlyossá válik a nárcizmus, akkor fizikai bántalmazástól sem riadnak vissza

- szinte tragédiaként élik meg, ha egy hibájukra vagy gyengeségükre fény derül

- néha úgy érzed magad a társaságában, mintha leforráztak volna

- barátságban, szerelmi kapcsolatban nem kapod vissza azt, amit te adsz

- úgy érzed, a kapcsolat inkább rombol, mint épít

- fáraszt az, ha a társaságában vagy, olyan, mintha energiavámpír

- nem tudsz higgadtan eszmét cserélni vele, nem tudsz vele bizonyos dolgokat megértetni.

Te ráismertél ezek alapján valakire a környezetedből?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk