Katasztrofálisan halad az oltási program, szuperterjesztő eseménnyé válhat a tokiói olimpia

100 nap van hátra az olimpiai játékokig, de eddig a lakosság alig 1 százalékát oltották csak be.
Fotó: scholty1970/Pixabay - szmo.hu
2021. április 15.


Link másolása

Mindössze fejenként két maszk és egy üveg kézfertőtlenítő jár azoknak az önkénteseknek, akik részt vesznek a tokiói olimpia előkészületeiben - számolt be róla a CNN. Egyre többen tartanak attól, hogy az idén megtartott, 2020-as olimpia szuperterjesztő eseménnyé válhat.

100 nap van még hátra az olimpiai játékokig, amiket a járvány következtében egy évvel már egyébként is elhalasztottak, egyelőre azonban megoldatlannak tűnik, Tokió hogyan óvja meg a sportolók, önkéntesek és dolgozók egészségét a nagyszabású esemény során. Az eseményre ugyanis a világ minden tájáról érkeznek majd versenyzők a japán fővárosba, annak ellenére, hogy eddig a lakosság kevesebb mint 1 százalékát oltották be a koronavírus ellen.

Nemzetközi látogatók ugyan nem vehetnek részt a játékokon, ugyanakkor mintegy 11 ezer sportoló részvételével számolnak a világ több mint 200 országából. Őket érkezésük előtt tesztelik, ám elkerülhetetlenül kontaktusba fognak kerülni az önkéntesek tízezreivel, akik a tokiói tömegközlekedést is igénybe veszik majd.

A miniszterelnök, Yoshihide Suga hétfőn ismételten ígéretet tett, hogy 100 millió vakcinadózist adnak be június végéig, ám ez nem tűnik reálisnak, mivel az ország 126 milliós lakosságából eddig mindössze 1.1 millió főt sikerült beoltani. Ez kevesebb mint 1 százalék, a második vakcinát ráadásul eddig mindösszesen 0.4 százalék kapta meg.

“Az olimpia olyan lehetőségnek indult, ami egy életben egyszer adódik, de most már inkább csak a veszélyt érezzük az eseménnyel kapcsolatban” - mondta Barbara Holthus, német önkéntes.

A 25 milliárd dolláros összköltségű olimpia motiválhatta volna a japánokat, hogy mielőbb teljesítsék az oltási programot. Ennek ellenére jóval lassabban halad, mint a környező ázsiai országokban: az idős állampolgárok oltása csak április 12-én vette kezdetét.

“Azt mondják, az idősek oltásával júniusig végeznének, de a gyakorlatban még az őket ellátó orvosi személyzet sincsen beoltva. A fertőző betegségek specialistájaként nem tudom elfogadni a játékok megrendezését, amikor az átoltottság rendkívül alacsony” - árulta el Hideaki Oka, a Saitama Orvosi Egyetem professzora, aki kételkedik benne, hogy a június végére kitűzött cél elérhető.

A virológus szerint a rendezvény a további vírusvariánsok terjedésének adhat teret, nemcsak Japánban, hanem - a sportolók hazautazását követően - a világ más pontjain is. Szerinte a versenyzőket kellene elsősorban beoltani, ám a japán kormány nem ért egyet ezzel a megközelítéssel.

A helyzetet súlyosbítja, hogy Peking felajánlotta a sportolók beoltását, ám Tokió visszautasította a lehetőséget, arra hivatkozva, hogy a kínai oltóanyagokat még nem hagyták jóvá Japánban.

A CNN-nek továbbított közlemény szerint a szervezők “biztonságos olimpia megtartására készülnek, vakcinával és anélkül is. Eközben azonban reménykednek benne, hogy haladnak a japán és a külföldi oltási programok is, így a fertőzés esélye lecsökkenthetővé válik.”

Azt illetően, hogy bármely esemény halasztást szenvedhet-e a helyzet miatt, a közlemény szerint a helyzet “minden pillanatban változik”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk