SZEGED

A fűszerpaprika és a fehér liliom kolostora Szegeden


Link másolása

A kolostorkert

Régen a búcsújárásra ideérkezők a közeli Csöpörke-tóban tisztálkodtak meg. A gyakori árvíz, és az utána megemelt talajszint azonban ezt a szokást megszüntette.

Ma a templom előtt egy különlegesség fogad, egy ritka, kültéren felállított, festett barokk szobor, mely Szűz Máriát és szüleit ábrázolja.

Utunkat a kolostor kertjében kezdjük. A ferencesek híresek voltak gyógyító munkájukról, és az ehhez szükséges gyógy- és fűszernövények termesztéséről. A kolostorkertben mindig is volt olyan rész, ahol ezeket gondozták. Ezt a hagyományt folytatja a herbárium, amelyben kis táblák segítenek a tájékozódásban.

Az ültetésnél szempont volt az is, hogy egy-egy ágyásba egy-egy betegséghez való növény kerüljön. A fűszeres illatok között kiérezni a levendulától a zsályáig, a paprikától a liliomig sok olyan növényt és virágot, amelyek hatását a szerzetesek már régóta ismerik és hasznosítják.liliomliliom3paprika2

Az egyik legérdekesebb gyógyító növényük a fehér liliom. A virágot például pálinkába tették, és azt használták bőrbetegségek ecsetelésére, vagy gyomorpanaszok esetén cukorra cseppentetve kellett bevenni.

A gyógyítás másik híres eszköze a fűszerpaprika volt, melyet lázcsillapításra, de mérges rovarok csípésének kezelésére is használtak, sőt maguk termesztettek. A hasznosításával folyamatosan kísérleteztek. A dísznövényből így lett gyógynövény. Pálinkát készítettek belőle, és hatására a mocsaras vidéken lakók egyik bevált gyógyszere lett a malárialáz leküzdésében, a halálozási arány 30-40 százalékkal csökkent.

Ehhez kapcsolódik két nagy rendezvényük is, tavasszal a liliomot, ősszel pedig a paprikát köszöntik. De ezekről majd később mesélünk.

A kert végében látható egy kőtár, mely a régen itt állt Szent Péter templom épületből megmaradt szép köveket mutatja be. A kövek készítőinek kézjelei a mai napig láthatók benne.

A kert másik végében, kis épületben egy „inkubátorház” működik, ahol fiatal, kezdő vállalkozók kaptak lehetőség pályájuk beindítására. Cserébe segítenek és termékeiket a kolostor boltjában (is) árusítják.kovekmuhelyszappan

A templom

A többször átépített, bővített, befalazott, kibontott templom épületének története egy külön túrát és mesét is megérdemel. A most látható, felújított templom a magyar késő gótikus építészet egyik legszebbje. A 723 négyzetméteres épület legmagasabb pontja 20 méter.

Az 500 éves szegedi ferences templom és kolostor a Pannonhalmi Bencés Főapátság után a második legrégebbi ilyen jellegű épületegyüttes Magyarországon.

A nagyharangja korábban megrepedt, ezért adományokból a hívek 2005-ben új harangot adtak a templomnak, melyet Bálint Sándor néprajzkutatóról neveztek el.

A főoltárban látható Segítő Boldogasszony kegyképének is különös története van. A legenda szerint a képet az 1552-ben menekülő barátok a templom melletti Csöpörke-tóba rejtették, és végül egy lovát itató török katona találta meg 1640-ben.szeged_ferences_2016_09-6szeged_ferences_2016_09-7szeged_ferences_2016_09-12szeged_ferences_2016_09-13szeged_ferences_2016_09-157szeged_ferences_2016_09-158

Az oltárkép fölött látható Mária monogram, fölötte Isten szeme, mely figyeli a jókat és rosszakat. Azt tartják, hogy e jelkép került át az Alsóvárosi napsugaras házak homlokzatára is.

A templom rengeteg látnivalóját felsorolni is lehetetlenség, ám a vezetett sétán minden részlet kiderül.

A kolostor

Sétánkat a kolostor épületében folytathatjuk, mely a 15. században épült, mai formáját a 18. században nyerte el.

Megnézhetjük a káptalantermet és a refektóriumot, melyben még eredeti a berendezés.

Az emeleten lévő kiállítóhelyeket cellákból alakították át. Bennük a rendház műkincsei láthatók, számos ritkaság és értékes műtárgy. Bepillanthattunk az étkezőbe is, ahol az egyszerű berendezés fölött pompás freskók díszítik a falakat.

Csak ízelítőül néhány érdekesség: megnézheted Assisi Szent Ferenc és Assisi Szent Klára ereklyéjét, Marchiai Szent Jakab székét, egy reneszánsz kori palástot, amelyről igazgyöngyöket fejtettek le (hogy miért, annak a helyszínen utána járhatsz). De elkalauzolnak a 18. századba is, amikor Kiss István szerzetes leírta jeruzsálemi zarándoklatának történetét.kolostor1szeged_ferences_2016_09-147szeged_ferences_2016_09-165szeged_ferences_2016_09-166szeged_ferences_2016_09-169szeged_ferences_2016_09-172

A kincsek felfedezését, a hozzájuk tartozó legendákat, valós történeteket pedig nézd és hallgasd meg személyesen, garantáltan élvezetes lesz.

Bővebb információk ITT.

Képek forrása (légifotó, esemény, panorámafotó): Alsóvárosi Ferences Látogatóközpont

Ha érdekes volt, oszd meg másokkal is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SZEGED
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban, a napsütés ellenére sem mentek vissza a medveházba
Örömmel fogadták a kikészített finomságokat, és az alvás helyett inkább az evést választották.

Link másolása

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barna medvéket és hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.

Csütörtök reggel a gondozók kicsit aggódtak, mert a vadaspark két medvéje, Mici és Ursula bevackolták magukat a medveház sarkába, és aludtak, nem tűnt úgy, mintha előbújnának. Délelőtt azonban

kimásztak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, madarin, alma, körte, szőlő és hal várta az állatokat.

A napsütés ellenére a két nőstény nem ijedt meg az árnyékától, enni kezdtek. A legjobban - a hal mellett - a gyümölcsök ízlettek nekik, amiből a gondozók a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A tavaszkezdő napként is emlegetett február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap.

Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanerre a következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket:

ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

A barna medvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

VIDEÓ: A medveles


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Visszatért a fényvillamos és a kedvenc rénszarvas is – csodás fénydekorációt kapott Szeged
Évek óta az egyik legszebben feldekorált település a Napfény városa, ahol kivételesen a sötétet várjuk, hogy élvezhessük a karácsonyi hangulatot. Íme egy kis ízelítő.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. december 09.


Link másolása

Szeged ünnepi fénybe öltözött. Advent idejére újra megjelent a fényvillamos, a fotósok és a városlakók kedvence, a világító rénszarvas, és persze a belvárosi utcák is újra díszes kivilágítást kaptak. Tartsatok velünk egy kis télies andalgásra - ezúttal esti sötétségben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Ezernyi színnel tört be a tavasz Szegedre
A Napfény városa csábító úti cél lehet egy langymeleg tavaszi hétvégére. Íme pár kedvcsináló fotó.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Ezernyi színnel tört be a tavasz a Napfény városába. A naracsos naplementével, a türkíz égbolttal, a hófehér hattyúval, a falon virító madárral...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Megint forog az óriáskerék Szegeden, de idén először a Dóm téren
Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd, de az óriáskerék marad még január elejéig.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. november 06.


Link másolása

Megérkezett Szegedre az óriáskerék, amelyet idén először a Dóm téren állítottak fel. A hétvégén már fel is lehet ülni az 50 méter magas szerkezetre, aminek a teteje a Dóm kilátóteraszánál is magasabbra ér el. A zárt kabinokban hat utas fér el.

A látványosság a Szegedi Karácsonyi Hetek után még január 8-ig marad Szegeden.

Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd a Napfény városában. A központi helyszín a Dóm tér lesz, itt a szokott módon a kézművesek és a kereskedők, vendéglátósok várnak. A város karácsonyfáját a Klauzál téren állítják fel, a világító szarvas pedig a Dugonics térre érkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk