SZEGED

Kiderül a titok, hogy miért páratlanok a szegedi papucsok

Egy szegedi tárlaton azt is megtudhatjuk, hogy mi az az embörpapucs, a stekli vagy a sodró, milyen papucs illet az eljegyzésre, vagy a menyecske lábára.

Link másolása

Miért voltak a szegedi papucsok páratlanok? Erre is választ ad a szegedi Móra Ferenc Múzeum Páratlanok című kiállítása, amelynek témája a legendás papucs.

A papucskészítő műhelytől a legapróbb titkokig megismerheted ennek az ikonikus lábbelinek a történetét. Annyit előre elárulhatunk, hogy régen a papucsok egyformák voltak, és a használat közben váltak jobblábas és ballábas papuccsá.szm_2 (Copy)szm_1 (Copy)

A papucsok sokfélék voltak, attól függően, hogy milyen alkalomra viselték a lányok, asszonyok.

A legrégibb a fekete bársonyfejű „törökpapucs”, később a ruha anyagából készítették, de volt gyöngyös, flitteres is amit a bálba vehettek fel a lányok. A csoszapapucs férfiaknak, vagy idősebb nőknek készült sarkalatlan papucs volt. A férfiaknak embörpapucs járt, a díványfejű pedig kárpitból készült és idősebbek viselték. Eljegyzéskor a gyűrű mellé papucs is járt, ezek fehér színűek voltak, míg a lakodalomban már piros bársonyból készített papucsban jelent meg a friss ara.
mde

A 17. században az alacsony és a magas sarkú papucs is divatban volt. A papucsban formába varrt kapcát viseltek. Bélelték, és a sarka részt finom bőrrel vonták be. A főúri hölgyeknek akár öt-hat pár papucsuk is volt.

Később a két világháború között már otthoni viseletté vált a papucs, ekkor fedezték fel újra ezt a lábbelit.davszm_3 (Copy)

Szegeden hagyományosan piros bársonyból kézzel készítették a papucsokat. A mezei virágokat, nefelejcseket, a kalászokat, pipacsokat szintén kézzel hímezték rá.

A kiállításon sok érdekes történetet mesélnek el a szegedi papucsról. A szebbnél-szebb darabok bemutatása mellett pedig játékos formában rengeteg mindent megtudhatsz erről a látványos lábbeliről.dav

Tudtad például, hogy

- pillangós papucs: csillogó flitterrel díszített papucs

- fütyül: dörgölő segítségével fényesre dörgöli a kész papucs talpát

- sodró: a varrófonal sodrására szolgáló eszköz

- stekli: papucssarokdavdav

"Mitől szegedi a szegedi papucs? Elsősorban a hímzéstől. Mezei virágok, pipacs, nefelejcs, kalász ékesíti. Inaskoromban nem ilyen papucsok voltak, csak egyszerű bársonyból készültek, hímzés nélkül. A hímzett papucs később jött divatba, akkor kezdték ezt a bojtos, szalagos jobb- és ballábast készíteni. Azelőtt forgatós volt, vagyis nem különbözött a jobb láb a baltól. Ezért mondják, hogy a szegedi papucsnak nincs párja" – mondta Rátkai Sándor, híres papucskészítő mester.
davmdedav

Egy legenda szerint a török időkben Hóbiárt basa Szegedre érve elgyönyörködött az itteni szép lányokban és persze azonnal el akarta csábítani őket. De a harcos menyecskék a szegedi papucsuk sarkával verték agyon a basát.davdav

A papucs szó oszmán-török eredetű, és a török hódoltság alatt terjedt el nálunk a 16. században. A papucsviselet az 1879-es nagy árvíz után vált mindennapossá. A korábban sáros utakra kőburkolat került, és az addig csizmát viselő nők az olcsóbb, mutatósabb papucsra váltottak. Ez jobban is illett a városiasodó életformához.

Bár ma már kevesen készítenek papucsot, de vannak fiatalok, akik újragondolva alkotnak lábbeliket. Az ő modelljeikből is megismerhettek párat.mde

A régi, eredeti szögedi papucsot és persze modernebb változatait is megrendelésre készíti még egy mester. Sallay Tibor az utolsó mestertől tanulta ki a szakma fortélyait. A világszerte elismert Attalai Zita dizájnerrel közösen dolgozták ki a papucsok modernizált változatát. Továbbra is kézzel készíti a híres lábbeliket, mert szerinte a gép soha nem lesz képes olyan jól csinálni egy cipőt, papucsot, mint az emberi kéz.sallai

A kiállítás augusztus végéig látható Szegeden, ahol akár ki is próbálhatod a híres papucsokat.

Bővebb információk ITTdav

Fotók: Móra Ferenc Múzeum, Sallay Szegedi Papucs, Söptei Zsuzsanna

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SZEGED
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban, a napsütés ellenére sem mentek vissza a medveházba
Örömmel fogadták a kikészített finomságokat, és az alvás helyett inkább az evést választották.

Link másolása

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barna medvéket és hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.

Csütörtök reggel a gondozók kicsit aggódtak, mert a vadaspark két medvéje, Mici és Ursula bevackolták magukat a medveház sarkába, és aludtak, nem tűnt úgy, mintha előbújnának. Délelőtt azonban

kimásztak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, madarin, alma, körte, szőlő és hal várta az állatokat.

A napsütés ellenére a két nőstény nem ijedt meg az árnyékától, enni kezdtek. A legjobban - a hal mellett - a gyümölcsök ízlettek nekik, amiből a gondozók a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A tavaszkezdő napként is emlegetett február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap.

Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanerre a következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket:

ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

A barna medvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

VIDEÓ: A medveles


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Visszatért a fényvillamos és a kedvenc rénszarvas is – csodás fénydekorációt kapott Szeged
Évek óta az egyik legszebben feldekorált település a Napfény városa, ahol kivételesen a sötétet várjuk, hogy élvezhessük a karácsonyi hangulatot. Íme egy kis ízelítő.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. december 09.


Link másolása

Szeged ünnepi fénybe öltözött. Advent idejére újra megjelent a fényvillamos, a fotósok és a városlakók kedvence, a világító rénszarvas, és persze a belvárosi utcák is újra díszes kivilágítást kaptak. Tartsatok velünk egy kis télies andalgásra - ezúttal esti sötétségben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Ezernyi színnel tört be a tavasz Szegedre
A Napfény városa csábító úti cél lehet egy langymeleg tavaszi hétvégére. Íme pár kedvcsináló fotó.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Ezernyi színnel tört be a tavasz a Napfény városába. A naracsos naplementével, a türkíz égbolttal, a hófehér hattyúval, a falon virító madárral...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Megint forog az óriáskerék Szegeden, de idén először a Dóm téren
Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd, de az óriáskerék marad még január elejéig.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. november 06.


Link másolása

Megérkezett Szegedre az óriáskerék, amelyet idén először a Dóm téren állítottak fel. A hétvégén már fel is lehet ülni az 50 méter magas szerkezetre, aminek a teteje a Dóm kilátóteraszánál is magasabbra ér el. A zárt kabinokban hat utas fér el.

A látványosság a Szegedi Karácsonyi Hetek után még január 8-ig marad Szegeden.

Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd a Napfény városában. A központi helyszín a Dóm tér lesz, itt a szokott módon a kézművesek és a kereskedők, vendéglátósok várnak. A város karácsonyfáját a Klauzál téren állítják fel, a világító szarvas pedig a Dugonics térre érkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk