SZEGED

5 ikonikus dolog, amit csak a szegediek érthetnek

Vajon miért hívják a szegedi villamost tujának, és mit jelent az, ha egy diák a Béke Tanszéken töltötte az estéjét?

Link másolása

Csuda mókás város Szeged, ezt az itt élők pontosan tudják. Egyéniségek lakják, ráadásul közös nyelvet is beszélnek.

Erre szolgál bizonyítékul az a pár kifejezés és helyszín, amit csak és kizárólag a szegediek ismerhetnek.

Dugó tér

Pár hónapja kitelepülésen volt Szegeden az egyik leghallgatottabb rádió műsora. Emlékszem, a közismert műsorvezető percekig nevetett azon, hogy a "Dugó tér" környékén vannak. Bizony, a Dugó tér egy olyan ikonikus elnevezése Szegednek, amely az itt élők számára totálisan egyértelmű, mások pedig minimum elpirulnak vagy nevetni kezdenek az utcanév hallatán.

Íme a Dugonics tér, közepén a "Zenélő szökőkút", mögötte a Szegedi Tudományegyetem csodálatos épülete. A "Dugó tér" igazi közösségi gyűjtőhely, egyetemisták, turisták keresik fel, vásárok-fesztiválok közkedvelt helyszíne, valamint a karácsonyi időszakban a híres, szegedi rénszarvas szobor lakhelye.dugo

Sárga

A Sárga egy üdülőtelep a Tisza partján. Az árvíz elleni védelemmel megmagasított nyaralókban több száz család tölti nyarait, de vannak, akik életvitel szerűen ott is élnek. A Sárga olyan, mint egy kisebb, zárt falu: találsz benne pici boltot, kocsmát, közösségi helyet, ahol zene van és lehet táncolni, esténként pedig a Sárgán élők összegyűlnek, bográcsban rotyog a pörkölt vagy a halászlé, mellettük zubog a Tisza és döngenek a szúnyogok. Isteni!

Béke Tanszék

A Béke tanszék egy ikonikus vendéglátó egység, étterem, amely a rendszerváltás után vette fel nevébe a "tanszék" szót. Korábban, a szocializmusban kocsmaként, presszóként működött.

Mivel elsősorban a közelben tanuló ságváris gimnazisták, Juhász Gyulás főiskolások és az akkor még József Attila Tudományegyetemnek hívott egyetemen tanulók jártak a Békébe, a helyet nagyon hamar "Béke tanszéknek" kezdték nevezni. Az hivatalosnak hangzott és ha a tanár rákérdezett a diákra, vajon hol töltötte az estéjét, nagyon menő volt azt mondani:

"
Hát, a Béke tanszéken!

Ma már ténylegesen így hívják a helyet, amelyet utoljára idén újítottak fel és modernizáltak, menüs ételkínálatát pedig sokan dicsérik.

beke

Tuja

Szegeden a villamost mindenki tujának hívja. Hogy ez miért alakult így ki, arról egy városi legenda számol be. A tujázás ugyanis valamikor a bliccelést jelentette, sok évtizeddel korábban, amikor még kalauzos, csengetős villamosok jártak Szegeden. Akkoriban képtelenség volt bliccelni, hiszen kalauz ücsörgött a villamoson, ami csak akkor indult el, ha meglóbálta a csengettyűjét. Ekkor ugrottak fel sokan a villamos hátuljára (há-tujára..), az ütközőkre, vagy a kapaszkodókra, amit már a kalauz nem vett észre. Ebből ered a tuja elnevezés, amit a mai napig minden szegedi a villamosra mond.tuja

Lófara

A REÖK-palota és az SZTE Jogi kar épülete előtti téren, az immár Magyar Ede téren található egy lovas szobor. Nos, ő a Lófara. A lovas szobor a 3. Honvéd Huszárezred emlékműve, bronzból készült, a Jogi kar épületével ellenkező irányba van tájolva: ló és lovasa egyaránt háttal állnak az épületnek. Emiatt a tájolás miatt alakult ki a "Lófara" elnevezés, hiszen az egyetemre járók gyakorlatilag a ló fenekét látták, ha kipillantottak az épületből.

Persze nem csupán ez az öt szó jellemzi Szegedet. Ez az a város ugyanis, ahol a Virágba járunk fagyizni, a Kapcába régen művelődni jártunk, ma leginkább hamburgert eszünk, a Csillagban raboskodunk, a Sing Sing-ben táncolunk, a Fókán strandolunk, a Nyugiban sörözünk. És hiába hívják hídjainkat immár Belváros és Bertalan hídnak, nekünk még mindig Régi híd és Új híd a nevük.lofara

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SZEGED
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban, a napsütés ellenére sem mentek vissza a medveházba
Örömmel fogadták a kikészített finomságokat, és az alvás helyett inkább az evést választották.

Link másolása

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barna medvéket és hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.

Csütörtök reggel a gondozók kicsit aggódtak, mert a vadaspark két medvéje, Mici és Ursula bevackolták magukat a medveház sarkába, és aludtak, nem tűnt úgy, mintha előbújnának. Délelőtt azonban

kimásztak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, madarin, alma, körte, szőlő és hal várta az állatokat.

A napsütés ellenére a két nőstény nem ijedt meg az árnyékától, enni kezdtek. A legjobban - a hal mellett - a gyümölcsök ízlettek nekik, amiből a gondozók a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A tavaszkezdő napként is emlegetett február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap.

Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanerre a következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket:

ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

A barna medvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

VIDEÓ: A medveles


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Visszatért a fényvillamos és a kedvenc rénszarvas is – csodás fénydekorációt kapott Szeged
Évek óta az egyik legszebben feldekorált település a Napfény városa, ahol kivételesen a sötétet várjuk, hogy élvezhessük a karácsonyi hangulatot. Íme egy kis ízelítő.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. december 09.


Link másolása

Szeged ünnepi fénybe öltözött. Advent idejére újra megjelent a fényvillamos, a fotósok és a városlakók kedvence, a világító rénszarvas, és persze a belvárosi utcák is újra díszes kivilágítást kaptak. Tartsatok velünk egy kis télies andalgásra - ezúttal esti sötétségben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Ezernyi színnel tört be a tavasz Szegedre
A Napfény városa csábító úti cél lehet egy langymeleg tavaszi hétvégére. Íme pár kedvcsináló fotó.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Ezernyi színnel tört be a tavasz a Napfény városába. A naracsos naplementével, a türkíz égbolttal, a hófehér hattyúval, a falon virító madárral...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Megint forog az óriáskerék Szegeden, de idén először a Dóm téren
Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd, de az óriáskerék marad még január elejéig.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. november 06.


Link másolása

Megérkezett Szegedre az óriáskerék, amelyet idén először a Dóm téren állítottak fel. A hétvégén már fel is lehet ülni az 50 méter magas szerkezetre, aminek a teteje a Dóm kilátóteraszánál is magasabbra ér el. A zárt kabinokban hat utas fér el.

A látványosság a Szegedi Karácsonyi Hetek után még január 8-ig marad Szegeden.

Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd a Napfény városában. A központi helyszín a Dóm tér lesz, itt a szokott módon a kézművesek és a kereskedők, vendéglátósok várnak. A város karácsonyfáját a Klauzál téren állítják fel, a világító szarvas pedig a Dugonics térre érkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk