SZEGED

10 látnivaló a csodaszép Szegeden, ha csak egy napot tudsz ott tölteni

Mutatjuk, mi mindent csinálhatsz a városban: őrülten romantikus hely!
Szegedi Éva - szmo.hu
2019. július 22.


Link másolása

Az egyik legszebb magyarországi város. Egyetemi éveim színhelye. Az első város, amit önállóan fedeztem fel, és amit annyiszor, de annyiszor jártam be gyalog, hogy ha éjszaka bármely pontján ledobnának, akkor sem tudnék eltévedni.

Amikor a munka miatt el kellett költöznöm Szegedről Budapestre, úgy éreztem, mintha kitépték volna a szívemet.

De Szeged nem csak gyönyörű, hanem képes arra is, hogy időről időre megújuljon, és ilyenkor valami mást mutasson magából, mint amit addig megszoktunk.

Szeged tobzódik a látnivalókban és a programokban - utóbbira bizonyíték az is, hogy az Artisjus adatai szerint Budapesten kívül a legtöbb koncert Szegeden volt 2018-ban. És Szegeden istenieket lehet enni. Egy sor új hely nyílt a városban az utóbbi években: hamburgerező, fánkozó, a Reök, ez az egyedülálló cukrászda, korábban bezárt legendás, helyi étterem, újhullámos kávézó, gourmet étterem.

Ha csak egy napod vagy egy hétvégéd van arra, hogy körülnézz Szegeden, akkor is színes és gazdag programot állíthatsz össze magadnak. Ebben segítek az alábbi listával.

1. A Dóm a Dömötör-toronnyal és a Dóm tér kerengője

Kihagyhatatlan. Az 1913 és és 1931 között épült fogadalmi templom (Dóm vagy Magyarok Nagyasszonya székesegyház) Schulek Frigyes, a Halászbástya alkotója és Foerk Jenő munkája.

A templom a szegedi városkép meghatározó eleme a Rerrich Béla által tervezett térrel, az egyetemi épületekkel és a püspöki palotával. És a teljes képpel összhangban áll a fogadalmi templom építése előtt egy másik épületben rejtőzködő Árpád-kori Dömötör torony, amelyről korábban írtuk már.

A Dóm téren a körbefutó árkádok alatt a magyar hírességek portréit láthatjátok, érdemes végigjárni.

2. Szecessziós házak

Vagy 50 olyan épületet láthatsz Szegeden, amelyik szecessziós stílusban épült. A leghíresebb a Reök-palota, a Gróf-palota, a Deutsch-palota és az Ungár-Mayer-palota a Dugó (Dugonics) tér és a Kárász utca sarkán. Egy korábbi összeállításunkban már megírtuk nektek, hogy Szeged a szecesszió városa is, és aazt is, hogy a legjelentősebb alkotó Magyar Ede volt. Erre a linkre kattintva pedig térképet is kapsz a legnevesebb szegedi szecessziós épületek pontos helyével.

3. A Reök Cukrászda a Reök-palotában

Ha már úgyis ott vagytok a Reök-palotánál - ami a szecessziós házak pontnál a negyedik képen látható - érdemes beülni a 2018-ban nyílt Reö Cukrászdába. Már a belső dizájn érzékelteti, hogy friss, mai, üde, de a hagyományokkal harmonikus kapcsolatú a kínálat. Az édességek készítését az a Szó Gellért felügyeli, aki már kétszer nyerte meg az ország tortája versenyt. Mi mindent kóstoltunk már itt? Es

3. A Palánk és a Szerb templom

Szeged mai belvárosának őse, a "Palánk" a Tisza mellékágai, és a mocsarak közül kiemelkedő három domborulat legmagasabbikán alakult ki. A város magját, a vár körüli területet sokáig valóban palánk, vagyis a kihegyezett cölöpökkel megerősített földsánc védte. Egykor piac és számos bolt volt itt. A törökök kiűzése után sok szerb család telepedett le a Palánk területén, itt épült fel a XVIII. század második felében a Szent Miklós szerb ortodox templom Szeged egyik legrégebbi barokk épülete - ami egyébként túlélte az 1879-es árvizet.

4. Séta a Tisza partján

Az árvízi emlékműtől a Stefániáig érdemes menni, és megkeresni ezen a szakaszon a kalapos lány szobrát és a tiszavirágokat ábrázoló szoborcsoportot. Közben jó, ha néha megállsz és gyönyöködsz a Tisza-partban.

5. Stefánia

A (most éppen felújítás alatt álló) Móra Ferenc Múzeum mögött elterülő park, ahol többek közt az egykori vár Mária Terézia kapujának maradványai, Erzsébet királyné carrarai márványból faragott szobra és Dankó Pista cigányprímás szobra áll.

6. A szegedi szobrok felfedezése

Ha imádod a szobrokat, akkor Szegeden is érdemes körülnézned - és nem csak a Dóm tér árkádjai alatt. Teljesen mindegy, merre indulsz el, a Tisza Lajos körúton, a Kossuth Lajos sugárúton vagy a Széchenyi téren, mindenhol találsz köztéri alkotásokat.

7. Az újszegedi Liget

Amint átsétálsz a Belvárosi hídon, egyenesen az Erzsébet-ligethez visz. A mai liget helyén burjánzó vadont egy császári tiszt, az olasz vándorzászlóalj ezredese, báró Reitzenstein Vilmos és katonái alakították át 1858-ban. A park hosszanti tengelyét mára óriásira nőtt platánok szegélyezik, a gyepes tisztásokat idős hársak, tölgyek, juharok árnyékolják. És ha beljebb merészkedsz, találsz néhány érintetlennek TŰNŐ ösvényt, olyan, mintha hirtelen egy erdőbe csöppennél.

8. Egy kis napfürdő a Laposon

Szeged Római partja a Belvárosi híd újszegedi lábánál, ahol lehet olvasgatni, napozni, lazulni, élvezni a puszta létezést és a víz közelségét. Volt itt kiskocsma is régen, lehetett sörözni vagy fröccsözni nyáron a vizsgaidőszak után, de koncerteket is tartottak a Laposnál.

9. A Hősök kapuja

A Hősök kapuja az I. világháborúban elesett 12 ezer szegedi katona emlékére készült, Aba-Novák Vilmos freskói díszítették, 1937 májusában avatták fel. 1945-ben előbb részben, majd teljesen bevakolták, részben azért, mert Horthy Miklós is szerepelt rajta. Amikor ide jártam egyetemre, még szürkére vakolt, egyszerű ívekből állt a Hősök kapuja, semmi nem lehetett látni a festményekből. 1999-ben kezdték vele a munkát a restaurátorok, és 2001 körül készültek el a freskókkal.

10. Séta a Kárász utcán a Széchenyi-térre

A Dugonics téri szökőkúttól indulj, és úgy sétálj végig Szeged legendás utcáján, ami már réges régen kávézókkal teli sétálóutca. A Klauzál téren láthatod a oroszlános Millenniumi kutat. Ha továbbmégy, a Széchenyi térre jutsz - az a város legnagyobb tere, egyik központi helye, a borfesztivál színhelye.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SZEGED
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban, a napsütés ellenére sem mentek vissza a medveházba
Örömmel fogadták a kikészített finomságokat, és az alvás helyett inkább az evést választották.

Link másolása

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barna medvéket és hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.

Csütörtök reggel a gondozók kicsit aggódtak, mert a vadaspark két medvéje, Mici és Ursula bevackolták magukat a medveház sarkába, és aludtak, nem tűnt úgy, mintha előbújnának. Délelőtt azonban

kimásztak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, madarin, alma, körte, szőlő és hal várta az állatokat.

A napsütés ellenére a két nőstény nem ijedt meg az árnyékától, enni kezdtek. A legjobban - a hal mellett - a gyümölcsök ízlettek nekik, amiből a gondozók a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A tavaszkezdő napként is emlegetett február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap.

Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanerre a következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket:

ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

A barna medvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

VIDEÓ: A medveles


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Visszatért a fényvillamos és a kedvenc rénszarvas is – csodás fénydekorációt kapott Szeged
Évek óta az egyik legszebben feldekorált település a Napfény városa, ahol kivételesen a sötétet várjuk, hogy élvezhessük a karácsonyi hangulatot. Íme egy kis ízelítő.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. december 09.


Link másolása

Szeged ünnepi fénybe öltözött. Advent idejére újra megjelent a fényvillamos, a fotósok és a városlakók kedvence, a világító rénszarvas, és persze a belvárosi utcák is újra díszes kivilágítást kaptak. Tartsatok velünk egy kis télies andalgásra - ezúttal esti sötétségben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Ezernyi színnel tört be a tavasz Szegedre
A Napfény városa csábító úti cél lehet egy langymeleg tavaszi hétvégére. Íme pár kedvcsináló fotó.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Ezernyi színnel tört be a tavasz a Napfény városába. A naracsos naplementével, a türkíz égbolttal, a hófehér hattyúval, a falon virító madárral...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Megint forog az óriáskerék Szegeden, de idén először a Dóm téren
Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd, de az óriáskerék marad még január elejéig.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. november 06.


Link másolása

Megérkezett Szegedre az óriáskerék, amelyet idén először a Dóm téren állítottak fel. A hétvégén már fel is lehet ülni az 50 méter magas szerkezetre, aminek a teteje a Dóm kilátóteraszánál is magasabbra ér el. A zárt kabinokban hat utas fér el.

A látványosság a Szegedi Karácsonyi Hetek után még január 8-ig marad Szegeden.

Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd a Napfény városában. A központi helyszín a Dóm tér lesz, itt a szokott módon a kézművesek és a kereskedők, vendéglátósok várnak. A város karácsonyfáját a Klauzál téren állítják fel, a világító szarvas pedig a Dugonics térre érkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk