SPORT

Hatalmas faliképpel emlékeznek a legendás magyar focista-edzőre a Chelsea stadionjánál

Weisz Árpád képe is felkerül a Stamford Bridge homlokzatára az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulóján.

Link másolása

Látványos módon emlékezik meg három focistáról, köztük egy magyarról is a Chelsea angol futballcsapat. A klub orosz zsidó tulajdonosa, Roman Abramovics hatalmas festményt csináltatott a Stamford Bridge nyugati homlokzatára egy street art művésszel az auschwitzi haláltábor felszabadításának 75. évfordulójának alkalmából.

A 7x12 méteres alkotáson olyan labdarúgók képei szerepelnek, akiknek a sorsra összefonódott a lengyelországi német haláltáborral, köztük Weisz Árpádé is

- szúrta ki a 444.hu.

Weisz Árpád focistaként és edzőként is sikeres pályafutást tudhatott maga mögött. Solton született 1896-ban. Focistaként először az akkor az első osztályú bajnokságban szereplő Törekvés SE-ben játszott bal bekként és középpályásként.

Tehetségére felfigyeltek külföldön is, ezért hamar légiós lett. A Makkabi Brünn cionista zsidó csapat színeiben több európai csapattal is megküzdhetett, például a Real Madridot is legyőzte.

Ezután Olaszországba került, ahol előbb az Alessandria FC-ben, majd az Interben focizott, utóbbival bajnok is lett.

A magyar válogatottba is bekerült, hatszor lépett pályára címeres mezben. Tagja volt az 1924-es párizsi olimpiai csapatnak is, de végül nem játszott a tornán, amelyen a válogatott a 10. lett.

De nemcsak focistaként, edzőként is remek teljesítményt nyújtott. Olaszországban kezdte karrierjét, korábbi csapata, az Alessandria segédedzője volt először, majd az Ambrosiana Interhez került, amellyel olasz bajnoki címet is szerzett. Legnagyobb edzői sikerét azonban a Bolognával érte el, hiszen a csapat négy bajnoki címéből zsinórban hármat Weisz irányításával ért el.

Ezzel rekordot döntött: a mai napig ő a legfiatalabb edző az olasz bajnokságban, aki háromszor is győzni tudott a csapatával. Sikereinek köszönhetően a sportújságírók az edzők fejedelmének nevezték őt. Hiába lett azonban nemzetközileg is elismert edző, zsidó származása miatt mennie kellett Olaszországból.

Előbb Franciaországban, majd Hollandiában folytatta pályafutását. Az 1938-as Párizsi Világkiállítás bajnokságán csapatával 4:1-re legyőzte a Chelsea-t, amivel még inkább kivívta a szakma elismerését.

A sikereknek végül az vetett véget, hogy 1942-ben családjával együtt deportálták. Feleségével és két gyermekével együtt Auschwitzban hunyt el 1944 januárjában - olvasható a Wikipédián.

A Weisz Árpád mellett Julius Hirschet és Ron Jones-t ábrázoló festményt hivatalosan január 15-én adják át, addig is ezen a webkamerán lehet követni az elkészültét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SPORT
Előkerültek a Suhajda Szilárdról készült utolsó fotók
Price Márton Péter május 13-án találkozott Suhajda Szilárddal. Szerinte a hegymászó akkor „nagyon jó erőben” volt.

Link másolása

Előkerült az utolsó fotó, ami Suhajda Szilárdról készült a halála előtt, írja a Blikk. A hegymászó az útja során találkozott Price Márton Péterrel a Mount Everesten, akivel néhány közös fotót is készítettek.

Az Instagramra feltöltött fotók május 13-án készültek, vagyis tizenkét nappal Suhajda eltűnése előtt.

A 29 éves Price Márton Péter másnap legfiatalabb magyarként, oxigénpalackkal ért fel a Csomolungma csúcsára.

„Mentem felfelé, és nekem sok sikert kívánt a csúcsmászáshoz. Mondtam neki, hogy én is nagyon sok sikert kívánok neki, és akkor másszon, amikor mások is lesznek, annak ellenére, hogy serpa segítsége nélkül és oxigén nélkül mászik. Tényleg nagyon jó erőben volt” – mondta a Tényeknek a Londonban élő üzletember.

A Suhajda Szilárddal készült közös fotóit itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
Megható üzenetet küldött Suhajda Szilárd felesége a férjét gyászolóknak
Legindi Tímea mindenkinek megköszönte, hogy elment a kedd esti búcsúztatóra a Szemlőhegyi-barlanghoz.

Link másolása

Rövid posztban köszönte meg Suhajda Szilárd felesége mindenkinek, hogy elment a kedd esti nyilvános búcsúztatóra. Legindi Tímea azt írta:

„Köszönjük, hogy ott voltatok velünk tegnap. Sokat jelent, sokat jelentett. Nagyon is! Timi”

A hegymászónak május 25-én veszett nyoma nem sokkal a Mount Everest csúcsa alatt. A keresésére küldött mentőcsapat nem találta Suhajda Szilárdot, a serpák szerint a hegymászó biztosan életét vesztette a Hillary lépcső környékén.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Előkerülhet Suhajda Szilárd holtteste a Mount Everesten
Egy serpa szerint a felmelegedés és az olvadás miatt egyre több mászó testét „adja vissza” a hegy.

Link másolása

Ahogy arról korábban írtunk, a család kérésére nem hozzák le a Mount Everestről Suhajda Szilárd holttestét, aki a múlt héten, csúcstámadás közben vesztette életét a hegyen.

A 40 éves magyar hegymászóval együtt idén már összesen tizenheten tűntek el a legendás hegyen. Ez egyébként minden idők legtragikusabb száma, ilyen sok áldozata nem volt még a nepáli csúcsnak az év ezen szakaszában.

Suhajda, aki oxigénpalack nélkül mászott, minden jel szerint agyi ödéma és fagyási sérülések miatt veszítette életét. A Bors most arról ír, hogy ugyan holttestét mindeddig nem találták meg, de minden esély megvan rá, hogy később előkerüljön. A alapvetően zord időjárás ellenére ugyanis a hegyen évről évre enyhül az idő, ami a gleccserek olvadásával jár.

Egy helyi serpa szerint emiatt – ahogy fogalmazott – a hegy egyre több áldozatát „adja vissza”.

Azaz az olvadó jégtakaró miatt egyre több holttest kerül elő, a korábbi évekből is. A Föld legmagasabb hegye eddig több mint 300 áldozatot szedett, közülük kétszáz test még mindig a hó alatt fekszik. Ugyanakkor csak tavaly 10 újonnan előkerült holttestet hoztak le a hegyről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
Megtalálták Suhajda Szilárd hátrahagyott felszerelését a Mount Everesten
A holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg. A kutatás az időjárási körülmények javulásával drónok bevetésével folytatódhat.

Link másolása

Hétfő reggelre virradóra serpák találták meg Suhajda Szilárd hátrahagyott holmijait - írja a Blikk, ahol a felszerelésről készült képeket is meg lehet tekinteni.

A dzsekit és a sátort 6500 méter magasan, valamivel a 2. tábor felett találták meg, a holmikra rábukkanó serpa szerint szinte biztos, hogy a magyar hegymászó felszerelését találták meg.

Azt egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy Szilárd miért hagyta pont ezen a szinten a felszerelését, mivel erről a helyről nem szoktak egyből csúcstámadásra indulni a hegymászók.

A Suhajda Szilárd utáni kutatás még nem ért véget, drónokat terveznek felküldeni, amint javulni fognak az időjárási körülmények.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk