SIKERSZTORIK
A Rovatból

Máshol a disznóvágásra néznek úgy, mint mi a sült rovarokra

Jókuti Andrással, a Világevő bloggerével külföldi gasztronómiai élményeiről és a magyar konyha megítéléséről beszélgettünk.
Láng Dávid - szmo.hu
2015. december 13.


Link másolása

A Világevő különleges színfolt a hazai gasztroblogok között: a többséggel ellentétben kevésbé a receptekre vagy főzési tippekre fókuszál, inkább csúcskategóriás éttermeket mutat be az olvasóknak a világ minden tájáról. De úgy, hogy azok is rögtön kedvet kapnak hozzájuk, akik addig maximum a sarki kifőzdébe jártak le vasárnaponként. Az igazi életművész ötletgazdát, Jókuti Andrást arról kérdeztem, mitől lett hirtelen annyi Michelin-csillagos hely Magyarországon, hol áll szerinte a konyhánk nemzetközi szinten, és van-e olyan dolog, amit még ő se enne meg.

– Honnan indult a gasztroérdeklődésed?

– A családi sztori szerint egészen a születésemig megy vissza. Akkoriban, a '70-es évek elején még nem volt szokás, hogy rögtön odaadják az anyának a gyereket. Engem is csak odavittek megmutatni, de ezt kihasználva rögtön szoptam is úgy 100 grammot, ami egészen durva mennyiségnek számít. Szóval már ott kiderült, hogy alapvetően érdekel a téma... (mosolyog)

Az első igazi gasztroélményem talán akkor történt, amikor nyolcéves koromban családilag elmentünk étterembe (ez nem túl gyakran fordult elő). Mindenki a szokásos egyszerű kedvencét rendelte az étlapról, amit otthon is enni szokott, én viszont láttam, hogy van vaddisznó. Na mondom, akkor én azt kérem!

Azóta is alapfilozófiám, hogy minél több izgalmas dolgot kipróbáljak. Ahogy fejlődött az ízlésem, egyre fontosabb helyet töltött be az életemben az evés, nagyjából öt-hat éve pedig az elsődleges munkámmá is vált.

jokuti6

– Milyen gyakran jársz étterembe?

– Szinte mindennap. Persze azért nagyon szeretek otthon is enni, akár a feleségem főztjét, akár a sajátomat. Ilyenkor a nagyon egyszerű dolgokat is szeretem, például egy jó rántott húst, káposztás tésztát, vagy sült kolbászt. Ezek egyébként hiányoznak is néha, elvégre tulajdonképpen egyfajta agymunka, intellektuális erőfeszítés, ha az ember folyton top éttermekbe jár.

Ebből a szempontból lényegében pihenés, amikor hagyományosabb ételeket eszem. Zenei hasonlattal élve nem hiszek abban, hogy aki egyébként az operát szereti, az időnként nem hallgathat könnyedebb műfajokat. A legjobb, ha kialakul egy egészséges egyensúly a kettő között.

Nyilván én azért erőteljesen el vagyok tolódva a csúcsgasztronómia irányába, de ettől még ugyanolyan jó étvággyal megeszek bármilyen egyszerű fogást.

Belegondolva minden étkezés mögött ugyanaz van: élményt keresünk. Ezt pedig miért ne adhatná meg egy felső kategóriás étterem mellett az is, ha kapsz egy olyan kolbászt, hogy az ujjaid között fröccsen ki a zsír?

jokuti7

Névjegy

Jókuti András 1973-ban született Budapesten. A Toldy Ferenc Gimnázium után az ELTE bölcsészkarán tanult német nyelvészet és irodalom szakon. Sokáig szabadúszó újságíróként dolgozott főleg gazdasági magazinoknak, és 8 éven keresztül (egészen annak megszűnéséig) vezetett élő műsorokat a radiocafén, többek között utazós és gasztronómiai témákban.

Társalapító-szerzője a Népszabadság étteremkalauzának, szerkesztette a Time Out Budapest magazin Enni&Inni rovatát is. A Világevő blogot 2010 őszén indította, ezen kívül külsősként olykor más lapokban is publikál. Az evés mellett másik szenvedélye a futás, eddig öt maratonon indult, többnyire külföldi gasztrotúráival összekötve. Korábban harminc évig vízilabdázott is.

Nős, egy gyermek apja. Idén szeptemberben, fia születésének örömére Világetető néven egy másik blogot is elkezdett, amiben a gyerekneveléssel kapcsolatos élményeit és gondolatait osztja meg.

jokuti2

Csoportkép a Világevő Séfverseny után

– Szerinted kik számítanak Magyarországon a fine dining helyek célközönségének?

– Név szerint soroljam fel őket? (nevet) Ezzel nagyjából össze is foglaltam a probléma lényegét. Nyilván ennek anyagi okai is vannak, bár szerintem a legdrágább étkezés az, ha közepes vagy akár még gyengébb ételért adunk ki bármennyi pénzt.

"
Inkább élek egy hétig vajas kenyéren, majd elmegyek enni egy tényleg jót, aminek megkérik az árát, minthogy olcsóbban (és arányosan több alkalommal) egyek középszerűt.

Ezt egyszerűen nem viselem már el. Szerencsére manapság már elérhető árú csúcséttermek is léteznek. Budapesten ilyen az Olimpia és a Nu Bisztró, ahol ebédmenüben 3 ezer forint alatt meg lehet kóstolni három fogást – olyan minőségi kivitelben, amiért más helyeken ennek a sokszorosát kérik. Tehát nemcsak pénzkérdés a dolog, mindazonáltal az igazán komoly degusztációs menük Magyarországon ma legfeljebb pár ezer ember számára elérhetők.

Ráadásul sokan vannak olyanok is, akiknek lenne pénzük rá, de még nem nőttek fel arra a szintre, hogy értékeljék a csúcsgasztronómiát. Pedig jó lenne, ha legalább sznobizmusból rászoknának, hiszen ezeknek az éttermeknek azért nem egyszerű a fenntartásuk. Rengeteg költséggel jár, ami nehezen térül meg, csak turistákra legalábbis biztosan nem lehet alapozni hosszútávon.

jokuti8

– Mi változhatott meg a szakmában, ami miatt öt éven belül négy hazai étterem is Michelin-csillagot kapott, míg előtte nem volt egy sem?

– Úgy gondolom, nem nálunk történt fordulat, inkább a Michelin figyelme irányult ránk. Addig inkább csak kötelező szinten foglalkoztak velünk, bár ajánlottak pár helyet, de azok mögött jó eséllyel valódi tesztelés sem állt. Nyilván a régió és az ország fejlődése is kellett hozzá, hogy komolyan vegyenek minket, de annyira jelentős fordulópontot én nem tudnék mondani.

Ha már korábban is meglett volna a figyelem, a Lou Lou például biztosan kapott volna csillagot. Sokáig egyértelműen ez volt az egyik legjobb magyar étterem, de aztán több évre bezártak, nemrég nyitottak csak újra. Tehát messze nem a csillagok száma az egyedüli fokmérője egy ország gasztronómiájának, de persze azért nagyon sok külföldi figyelmét ránk irányítja, tehát lebecsülni sem szabad.

– Hogy kutatod fel a helyeket, amiket akár itthon, akár más országokban meglátogatsz?

– Itthon egyszerűbb, hiszen ritka a meglepetés: annyira kicsi a szakmai kör, ahová az igazán jó séfek tartoznak, hogy szinte mindenkit személyesen ismerek. Így pedig eleve tudok róla, ha bárki új helyet készül nyitni, amit érdemes lesz kipróbálnom. Külföldön adná magát a Michelin-kalauz, de ahogy mondtam, nem szabad feltétel nélkül csak erre hagyatkozni. Többször ért már csalódás akár két-, vagy háromcsillagos helyeken is.

Én személy szerint nagyon sokat tájékozódom blogok alapján, valamint segítségemre van egy titkos Facebook-csoport is, aminek hozzám hasonló gasztrofanatikusok a tagjai a világ minden tájáról. Ez az úgynevezett "foodie" közösség folyamatosan megosztja egymással az élményeit és kölcsönösen tippeket ad a többieknek. Asztalfoglalásokban is segítenek, nekik köszönhetően jutottam be például a világ egyik legjobb éttermének tartott koppenhágai Nomába, ahová előtte évekig hiába vágyakoztam, annyira kiváltságos hely.

jokuti9

René Redzepivel, a Noma séfjével

András jelenlegi kedvenc éttermei

"Örök kedvenc Párizs, Lyon, Japán és Vietnam, de itthon is azért vannak helyek, ahova rendszeresen visszatérek. Egy gyors hétköznapi ebédre nagyon gyakran ugrok be a KIOSK-ba, nagyon stimmel a hangulata és a dizájn is, ott mondjuk üzleti tárgyalásokra is ott szoktam ragadni. A fent említett ebédmenükön kívül szeretem még a LaciKonyha főztjét, ha kicsit formálisabb, akkor pedig a Borkonyha a nagy kedvenc, ahol Sárközi Ákos nagyon érti a módját, hogy bisztrós stílusban hogy kell magas szinten dolgozni.

Ha még elegánsabb, akkor is bőven vannak szuper jó lehetőségek, a teljesség igénye nélkül a franciásan elegáns Lou Lou, a modern magyar Salon, vagy akár a regionális témákat feldolgozó, nagyon kreatív Babel. Ha pedig rusztikusabb ízekre vágyom, akkor nagy kedvenc a Belvárosi Piac, egy Vörösmarty marha vagy egy rántott hús is tökéletes élményt ad. Szerencsére nagyon dinamikusan bővül a kínálat Budapesten, de vidéken is, ott a legnagyobb kedvenc az encsi Anyukám mondta és a balatonszemesi Kistücsök."

jokuti10

A Bocuse d'Or szakácsverseny győztesének járó szobrocskával

– A Világevő blogból van annyi bevételed, hogy fedezni tudd az utazásaidat?

– Nehéz megmondani, sosem voltam egy Excel-táblás, részletes üzleti terveket készítő típus. Végső soron nem is annyira magából a blogból van pénzem, inkább azon keresztül jön sok más lehetőség. Az online felületet szándékosan nem szeretném kiárusítani, mivel az ilyesmi könnyen visszaüthet, és túl sok munkám van benne ehhez. A legfontosabb a hitelességem megőrzése. Ha elő is fordul szponzorált tartalom, a posztban mindig jelzem, ha valakivel együttműködésben készült. De ilyenkor is csak olyat írok le, ami a saját véleményem.

A fő hangsúly viszont nem ezen van. Moderálok beszélgetéseket, előadásokat és főzőbemutatókat tartok céges rendezvényeken, szórakoztatok. És mivel hitelesen, jó visszajelzésekkel tudom csinálni, így megkérhetem ezeknek a szerepléseknek az árát. Ezzel együtt általában nem merem összesíteni a kiadásaimat. Például a Nomában tett látogatásomról írt cikket eladtam egy magazinnak, és kevesebbet kaptam érte, mint amibe az ebédnek az étel része került. Az italokról, utazásról, szállásról ne is beszéljünk. De

"
mivel amúgy is ezt csinálnám a saját szórakozásomra, úgy vagyok vele, hogy nem tud ráfizetéses lenni.

Építkezésnek kell tekinteni, ami folyamatosan növeli a presztízsemet, ez a kulcs.

Közös főzés Mautner Zsófival:

jokuti1

Istvánnal, a birkapásztorral (András hamarosan induló sorozatában fog szerepelni a TV Paprikán

– Mi volt eddig a legextrémebb dolog, amit megettél?

– Nem ez a fő irányvonalam, de azért kóstoltam már sok furcsaságot. A legutóbbi vietnami túrámon például a helyi barátaim kocsiba ültettek, mondván mutatnak nekem egy szuper helyet.

"
Kiderült, hogy ez egy kígyóétterem, és hát akkor már illendőségből sem mondhattam azt, hogy "bocs, a diétám miatt nem ehetek kígyót".

Túlzás lenne állítani, hogy azóta is visszasírom, mindenesetre érdekes élmény volt.

Ettem fugut (japán gömbhal, ami mérgező, ha nem jól készítik el - a szerk.), de maga az íze annyira nem volt különleges. Nyilván a japánoknak sem ezért izgalmas, hanem a veszélyessége miatt. Vannak ennél sokkal finomabb halak is. Ugyanez igaz a mindenféle rovarokra és pókokra: általában olyan ízük van, mint az olaj, amiben kisütik. Leginkább a tudat és a látvány az, ami az embert rossz irányba befolyásolhatja.

Egyébként ha már itt tartunk, hatalmasok a kulturális különbségek azon a téren, hol mi számít bizarrnak. Oké, nekünk mondjuk a kígyók, bogarak, pókok.

A világ másik fele viszont azt nézi értetlenül, hogy emberek hajnalban elkezdenek bivalyerős alkoholos italokat inni, majd levágnak egy disznót, leégetik a szőrét, megeszik a vérét hagymával, betöltik a ledarált húsát a belébe, abból is esznek, és ettől boldogok.

Szóval célszerű mindig magasabbról tekinteni ezekre a dolgokra.

jokuti12

– Azért van olyan étel, amire még te sem vállalkoznál?

– Így hirtelen semmiről nem jelenteném ki, hogy biztosan nem kóstolnám meg. Eleve soha nem voltam válogatós, úgy vagyok vele, hogy ha valami elsőre nem ízlik, azt is megpróbálom megszeretni. Az állatkínzással és értelmetlen vallási rítusokkal vagy babonákkal összefüggő ételek nyilván nem annyira vonzanak, de amit az élvezet kedvéért fogyasztanak (és nem mondjuk a vélt csodatévő hatásáért), azt sehol nem utasítom vissza.

– Hová helyeznéd el a magyar konyhát nemzetközi szinten?

– Annyi biztos, hogy jobb az imidzse itthon, mint a világ többi részén. Aki megkóstolja, általában jó véleménnyel van róla, de sokat kéne még fektetni abba, hogy minél többen megismerjék. Nem ártana finomítani a rusztikus jellegén: ezért van szükség szofisztikáltabb éttermekre, ahol nem sertészsírt szolgálnak fel krumplival, meglocsolva még egy kis zsírral. Persze elsőre ez is érdekes élmény lehet, de aztán lefekszik szegény turista a szállodában, és csak forgolódik egész éjjel, ami biztos nem javítja a konyhánk hírnevét.

jokuti11

– Milyen éttermeket tervezel meglátogatni a közeljövőben?

– Jövő év elején a már említett Noma leköltözik pár hónapra Ausztráliába, hogy ott főzzenek helyi alapanyagokból. Viszik a teljes személyzetet, a koppenhágai étterem addig bezár. Bő ötezer férőhely volt erre az időszakra, ami a foglalás megnyitása után nagyjából 90 másodperc alatt be is telt. Nekem viszont sikerült bekerülni, úgyhogy már csak azt kell kitalálnom, hogy jutok el oda a megfelelő időpontban.

Még ezelőtt, januárban pedig egy japán túrára megyek. Voltam már ott korábban, de ha minden jól alakul, ezúttal igazi csúcskategóriás helyekre is sikerül majd bejutnom. Nagyon várom, biztosan rendkívüli élmény lesz, Japánban nem lehet csalódni.

Ha tetszett az interjú, oszd meg!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Vett egy egyeurós házat nagyszülei szicíliai szülőfalujában, ma már százmilliót ér az álomotthona
Az amerikai nőnek azért kellett költenie a közművek nélküli kis lakra, de behozza a ráfordítást.

Link másolása

Több mint százmillió forint értékű álomházat varázsolt egy nő abból az egyeurós lakból, amelyet nagyszülei olasz falujában vásárolt - számolt be róla a Wales Online.

Meredith Tabbone értesült arról, hogy Szicíliában elhagyott házakat árvereznek el egy eurós induló árról annak érdekében, hogy felpezsdítsék az elnéptelenedett falu életét. A 43 éves chicagói pénzügyi tanácsadó kiszemelt Sambucában egy 1600-as években épült lakatlan házat, amely mindössze egyetlen helyiségből és pincéből állt, áram és vezetékes víz nélkül.

Egy euró volt a kikiáltási ár, de ő hasraütésszerűen felajánlott majdnem kétmillió forintnyi összeget, és hónapokkal később értesítették, hogy ő nyert.

Ezután megvette a szomszédos üres házat is, és mintegy 90 millió forintnyi összegből 46 hónap alatt kialakíttatott egy háromszáz négyzetméteres, négy hálószobás álomlakot. A tetőre külön költött, hogy az azbesztet környezetbarát módon távolíttassa el róla.

A pénzügyi tanácsadó úgy számol, hogy

a mintegy 100 millió forint értékű befektetés idén őszre, mire minden felújítás befejeződik, 130-170 millió forintot ér majd.

Meredith eleinte csak annyit tudott, hogy az apja egyik őse Szicíliából származott, majd miután beleásta magát abba, hogy hogyan szerezhetne olasz állampolgárságot, felfedezte, hogy dédapja az aprócska olasz faluban, Sambucában született. Ezután kezdte figyelni a faluról szóló híreket, és ma már az olasz állampolgársága is megvan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre több a tiny house itthon – bejött a Cápák között 2021-es évadában bemutatott ötlet
A Balaton északi partján is egyre több van a tiny house-okból, amik jogilag járművek, még rendszámuk is van, így Izer Norbert szerint az építési hatóság sem köthet bele a telepítésükbe.

Link másolása

Lakatos István ajánlotta fel a legtöbbet a Cápák között 2021-es évadában a Pop Tiny House tulajdonosának, Izer Norbertnek, aki azóta 40 millió forinttal növelte befektetését, és a cég megannyi boldog háztulajdonost tudhat maga mögött. Norberttel beszélgettünk, hogyan alakult a műsor óta az üzlet.

- Két évvel ezelőtt robbantak be a Cápák között című műsorban a tiny house-okkal, azóta sikerült mozgalmat csinálni az apró házakból?

- Már nagyjából mindenki tiny house mozgalomnak hívja ezt az egészet, de Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár. Inkább egy életérzés, és most tartunk ott, hogy akiket érdekelt ez a lakhatási forma, most kapják meg az első házaikat, tehát igazából majd pár év múlva lehetnek majd annyian, hogy érdemes a mozgalom kifejezést használni.

- Hol tartanak akkor a saját cégükkel?

- Én elkezdtem magamnak építeni, utána elkezdtem másoknak. A műsor óta megnyitottuk az üzemünket először Budapesten, majd Vácon. Itt 12 kollégával gyártjuk folyamatosan a házakat, egyszerre négy tiny house-on tudunk dolgozni, és most jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden hónapban ki tudunk tolni egy házat. Ha nagyon megtoljuk, akkor kettőt is, és mindenki elégedett. Gyakorlatilag el tudjuk mondani, hogy elindítottuk a gyártást, és egyedüli cégként gyártunk tiny house-okat. Vannak próbálkozások, például mobil házasok próbáltak csinálni egy tiny house-t, de az még sem lett olyan, mint az igazi.

- Most eléggé magasan vannak az ingatlanárak, egy fiatal család gondolkodhat ebben esetleg alternatívaként?

- Akár azt is lehet, de ne gondoljuk, hogy 10 millió forintból kijöhet egy. Most például egy fiatal párnak csinálunk egy dupla házat. Ők majd két gyerekkel képzelik el benne az életüket, Győr mellett egy kis településen lesz majd, nem volt 100 milliójuk, de elköltenek telekre, meg tiny house-ra 50 milliót, és lesz egy 50 négyzetméter alapterületű házuk, egy pár 10 négyzetméteres galériával.

- Az alternatív építményeket nem igazán szeretik az önkormányzatok, például azzal érvelnek, hogy nem illik bele a településképbe. A modulházakat emiatt nem engedik sok helyen, mi a helyzet a tiny house-okkkal?

- Az a jó, hogy ez egy jármű, rendszáma van. Sok építési hatósággal szoktunk ezen vitatkozni. Nem igazán tudnak vele mit csinálni, mert jogilag jármű. Én mindig azt a példát szoktam ilyenkor hozni, hogyha egy sima Suzukival beállok a saját udvaromba és benne alszok, az oké? Mert a tiny house-nak is van rendszáma, biztosítása stb., így ha benne alszok, akkor mi a helyzet? Nem igazán korlátozhatják, mert akkor ennyi erővel senki sem állhatna be a saját udvarába a saját autójával. A Balaton északi partján például 33 település tartozik az északi régióhoz, ott már rakhatjuk le a házainkat, mert megértette az önkormányzat, hogy nem tudnak vele mit kezdeni.

- Mennyi idő alatt gyártanak le egy tiny house-t?

- A megrendeléstől számítva 6-9 hónap kell, ha egyedit szeretnének. Ha típusházat, akkor még rövidebb idő alatt készül el. Most két gyártási sorunk van. Az egyikben egyedieket gyártunk, a másikban típusházakat. Két típusunk van, egy 6,6 és egy 7,7 méteres. Különböző méretben és különböző elrendezésben. Ezeket nagyjából három hónap alatt tudjuk legyártani.

- Ha már jármű a tiny house, van, aki kifejezetten utazni szeretne vele?

- Senki nem keresett meg még ezzel, inkább úgy keresik, hogy van egy telkük, és szeretnének rá valami lakható építményt. Például Vácon 40 millió forint egy építési telek, lehet venni viszont 8 millióért mezőgazdasági területet, ki kell vonatni művelési ágból, és még nagyobb is, több hely van, mint egy építési telken. Ha valaki tiny house-t szeretne rá, gyakorlatilag lesz egy teljesen új építésű háza. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, a szigetelőanyagok, az ablakok, mind-mind prémium minőségűek. Nem rakunk be például 10 ezer forintos, barkácsáruházban vásárolható WC-csészét. Itthon azért nem szeretnének utazni vele, mert nincs autójuk, amivel elhúzzák, nincsen jogosítványuk, mert ehhez E-kategória kell, és nincs rutinjuk, hogy egy ekkora szerelvénnyel elinduljanak.

- Ha valami elromlik, az ügyfél fordulhat Önökhöz szervizelést kérve?

- Természetesen. Rengeteg vendégház is gurult már ki például tőlünk, ezeknek az üzemeltetését és karbantartását is ők végzik. Viszont ha például elromlik a WC, akkor azt egy sima szerelő is meg tudja javítani. Ha komposzt WC van, és nem angol, ott csak egy tartály van, azt csak kimosni kell. De olyan WC is van, ami gázlánggal égeti el a végterméket, azt csak mi tudjuk szerelni, mert annyira speciális.

- Mennyiből jön ki egy tiny house?

- A mostani házaink ára 21 millió forint plusz áfától kezdődik. Vagyis ez az alternatíva nem a lakhatási válságot oldja meg, hanem azoknak lehet segítség, akik egy kisebb lakás helyett egy élhető, nagyobb méretű megoldásra vágynak ennyiért. Például Csepelen a szülők egy fiatal lánynak szeretnének külön lakrészt, de nem tudják a saját házukat tovább bővíteni, úgyhogy tiny house-zal oldják meg. Ez egy 20 négyzetméteres, valamint plusz 10-10 négyzetméteres kislakás, indulásnak tökéletes.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A Yale-en fog továbbtanulni a 17 éves magyar fiú, akit több amerikai elitegyetemre is felvettek
A Princetont és a Columbiát kosarazta ki Szepesi Mór a New Haven-i egyetem kedvéért.

Link másolása

A Yale-t választotta Szepesi Mór, akit több amerikai topegyetemre, köztük a Columbiára és a Princetonra is felvettek, írja a Telex.

A Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola végzős diákjának május elsejéig kellett döntenie. A magyar diák a lapnak azt mondta, hogy végül egy megérzés miatt döntött a Yale mellett a Princeton kárára.

„A Yale-en nagyon jó lehetőség van arra, hogy aki alapképzésen tanul, az is akár Nobel-díjas professzorokkal tudjon személyesen konzultálni. A Columbián meg más nagyobb egyetemeken erre nincs feltétlen lehetőség, csak azoknak, akik már nem alapképzést végeznek. Másodszor, azt is néztem, hogy milyen külföldi program lehetőségek vannak, mert fél évet szeretnék eltölteni Ázsiában. A Yale-en van a legtöbb lehetőség különféle országokban, például Szingapúrban közgazdaságtant tanulni”

- indokolta döntését Szepesi Mór, aki úgy tudja, remek a közösségi élet a kampuszon.

„Amikor jelenlegi diákokkal beszéltem, egyértelművé vált, hogy ott a tanuláson kívül is rengeteg lehetőség van, amik miatt élvezetes lehet az elkövetkezendő négy év.”

A magyar fiatal már óvodás kora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban és évekig volt a diáktanács elnöke. A 17 éves Szepesi Mórnak meggyőződése, hogy a vitakultúrát fejleszteni kell hazánkban. Célja, hogy a külföldön megszerzett tudást hazahozza Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre népszerűbbek a kenderből épült házak, sőt, Veszprém mellett egy ovi is kenderből készült
Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Nyárády István pedig egy kenderjurtát tervezett. Mindketten hisznek a természetes építőanyagban, amely a bolygónak is jót tesz.
Belicza Bea - szmo.hu
2023. május 08.


Link másolása

A 93 éves szabolcsi édesanyám jól emlékszik arra az időre, amikor Magyarország kendernagyhatalom volt. Rengeteget dolgozott a növénnyel, örömmel mesélte, hogyan nyűtték vagyis gyűjtötték be, hogyan áztatták, szárították, tilolták vagyis törték, majd szőtték a kendert. Nagyon fiatal volt, de minden lépést imádott végezni. Ódákat zeng a végeredményről is, milyen tökéletes konyharuhák készültek, amit könnyű volt fehéríteni.

A kenderből születhetnek ruhák, cipők, kötelek, hálók, de tea, olaj, szappan és liszt is. Sőt ház is. Ez utóbbi a szívügye lett Nyárády Istvánnak, aki jurtát szeretne építeni kenderből.

Az ipari kender és a marihuána nem keverendő. Előbbi nem okoz bódultságot, egész más célra termelik, csak az utóbbi a pszichoaktív változat. Magyarország az első három helyen volt kender felhasználásában évtizedekkel ezelőtt, de a műanyag kiszorította. István szerint azonban most megkezdődött a kender reneszánsza. Azt mondja, a klímaválság miatt is jó az irány, mert gyógyítja a környezetét.

„A kender – termesztése alatt – a fáknál is több szén-dioxidot köt meg. Jó a talaj regenerálására is ott, ahol valami szennyező tevékenység, ipar volt.”

A kender magja, levele és a szára is hasznosítható. „Egyszer használatos evőeszközöktől a bioüzemanyagon keresztül a kötélig mindenre jó. Ruháknál tizedannyi víz kell hozzá, mint a pamut előállításához. Pár éve az autóipar is felfedezte, a BMW elektromos modelljeit kenderrel szigetelik” – sorolja.

István három évvel ezelőtt találkozott Horesnyi Bélával.

„Ő a kenderépítészet magyarországi apostola. Három éve találkoztunk egy természetes építőanyagokról szóló workshopon. Valahogy mindketten azonnal éreztük, hogy mi együtt fogunk dolgozni, együtt fogunk kenderjurtákat építeni” – meséli.

Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Körülbelül 5o létrejöttéhez volt köze, igaz volt, ahol csak betanította a kivitelezőket. Az egy- és kétszintes családi házakon kívül egy Veszprém melletti óvoda is kenderből készült.

Ahol él, Domaszéken építette az első két házat.

„Vettem egy építési telket, ahol lakom, direkt kenderházat terveztettünk oda, és úgy kerestünk rá vevőt, amikor már elkezdődött az építés. Találtunk is mindkettőre” – idézi Béla az indulást.

Tapasztalatok a második kenderházról

Olaszországban tanulta a kenderbeton készítés alapjait. Megvizsgált több természetes építőanyagot, de ez a növény lobbanta fel a szerelmet. Béla azt emeli ki, hogy ez a fajta ház tisztítja a levegőt.

„A kenderbeton egy karbonnegatív építőanyag, tehát sokkal több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit előállításakor elhasznál. Kizárólag természetes anyagok vannak benne. A felhasznált mész ráadásul vírus- és baktériumölő.

Egyetlen negatívuma van, hogy hosszú a száradása. Egy 10 centis falnak egy hónap kell, ami azt jelenti, hogy 50 centinél 5-6 hónappal kell számolni” – magyarázza Béla.

István szerint alapvetően mérgek között élünk.

„A beteg ház szindróma arról szól, hogy az építőipar manapság olyan anyagokat is használ, amelyektől sokan allergiásak lehetnek, megbetegszenek. A kenderbetonból készült ház viszont természetes. Ráadásul az ökológiai lábnyom is mellette szól” – magyarázza.

Nyárády István

Rengeteg időt fordított a kenderjurták megtervezésére, de szükség van még segítőkre. Nem is riad vissza, hogy megszólítson bárkit. Legutóbb az Egyesült Arab Emírségek emírjének írt és

nevezett a világ legkomolyabb szén-dioxid-csökkentő versenyére (XPRIZE Carbon Removal), amelyet Elon Musk indított.

„Ehhez fel kellene építeni őszig egy 90 négyzetméteres kenderházat. Ez inspirálna másokat is, hogy akár önállóan vagy együttműködésben termesszenek és építsenek. Ehhez kellene egy mecénás vagy több kisebb támogató. Megvan a terv, itt van Horesnyi Béla, és van egy lelkes ácsunk is.”

Az építést így foglalta össze:

„Kell egy stabil alap, rá egy faszerkezet, ami LEGO-szerűen összeállítható, utána jöhet a kenderezés. Egy zsaluzatot kell összerakni, abba kell tölteni a kendermasszát, és tömöríteni egy fakalapács-szerű eszközzel. A kenderbeton a szár belsejének az aprítéka, a törek egy meszes adalékkal és vízzel keverve. Idővel, szén-dioxid megkötésével szilárdul betonkeménnyé."

Béla szerint hét éve jóval drágább volt a kender. Az építkezéshez kénytelenek voltak engedni a nyereségből.  Időközben azonban a kender egyre olcsóbbnak számít.

„Ahogy a Covid után drasztikusan emelkedett minden más építőanyag ára, a kenderé nem annyira, így most olcsóbban lehet építeni, mint egy téglaházat. Mi 600 ezer forintot kérünk egy négyzetméterért, de téglaháznál ez 750-800 ezer forint is lehet.”

– mondja Béla.

Az István által megálmodott, kilencven négyzetméteres jurtához körülbelül 50 millió forint kellene.

Béla az alapanyag nagyüzemű termesztését és feldolgozását is fontolgatja. „50-100 hektáron kellene indulnia. Ez körülbelül 300 millió forintba kerülne. Aztán lehetne ehhez egy részvénytársaság. A befektetőknek három-négy év alatt térülne meg a befizetett összeg."

Szerinte

200 hektáron lehetne 100 családi háznak az alapanyagát előállítani.

Aztán a kender egyéb részeit kötelekhez, ruhákhoz és hőszigetelő paplanhoz is használhatnák.

„Így vissza lehetne hozni Magyarországra a kendert, a gazdáknak teljesen mindegy mit termelnek. Ők azt mondták, azzal foglalkoznak, ami megéri" - mondja Béla.

István nemcsak az alapanyaghoz ragaszkodik, hanem jurtája esetében a kör formához is. Azt mondja, ennek oka van: az összefogást szimbolizálja.

„Összeomlott a világ körülöttem. A feleségem azt kérte, költözzünk külön, mert kiüresedett a házasságunk. Munkában is törés volt, egy angol cégnek vállalt megbízatásom véget ért, és egyébként is nagyon untam már az informatikát. Esztergomban egy zen templom apátjához mentem be tanácsot kérni” – meséli István.

A templom volt ezután az otthona négy évig. Azt mondja, az ott tanult belső munkának hála, békében, de külön nevelik gyermeküket.

„A kör nekem az összefogást jelenti. Arra számítok, hogy valamilyen formában együtt összehozzuk ezt a projektet. Részletek és fotók a honlapomon vannak. A jurta nekem a családi kört is jelenti. Azt szeretném, ha 8 éves fiamnak mielőbb megteremthetnék egy olyan otthont, ahol családban élhet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk