SIKERSZTORIK
A Rovatból

Így dolgozik egy magánnyomozó Magyarországon

Tényleg kalapot és ballonkabátot hordanak, mint a filmekben? Telefonokat is lehallgathatnak? Utánajártunk a szakma rejtélyeinek.

Link másolása

Arról a szóról, hogy magánnyomozó, az emberek többségének jó eséllyel Columbo vagy Sherlock Holmes jut eszébe. Ezek a legendás figurák kitörölhetetlen részei lettek a popkultúrának, a mai napig születnek újabb és újabb feldolgozások a történeteikből. Azt viszont kevesen tudják, pontosan mivel foglalkozik és milyen módszereket használ a valóságban, aki ezt a szakmát űzi.

Magyarországon ma körülbelül 1600 ember rendelkezik érvényes magánnyomozói igazolvánnyal.

Persze ez önmagában nem sokat ér, annál is inkább, mivel néhány éve már egyetemi végzettség sem kell a megszerzéséhez, elég hozzá egy féléves OKJ-s tanfolyam. Viszont aki valóban élni akar vele, annak vagy alkalmazottként kell elhelyezkedni valahol, vagy saját vállalkozást indítani.

Egyik sem annyira egyszerű feladat, mivel a piac nagyon telített. A leendő ügyfeleknek ezért nem árt minden alkalommal meggyőződniük a választott személy vagy cég referenciáiról és megbízhatóságáról – figyelmeztet Baráth György, a Baráth és Partnerei Biztonsági Tanácsadó és Magánnyomozó Ügynökség vezetője, valamint egyben a Magyar Detektív Szövetség elnöke.

Ő maga az országban elsők között kezdett ezzel foglalkozni, közel két évtizede alapította vállalkozását. Korábban a titkosszolgálatoknál dolgozott, de a '90-es évek végén úgy döntött, hogy a magánszférában hasznosítja megszerzett tudását.

barathgy

Belvárosi irodájukban találkozunk, ugyanott, ahol megbízóikat is fogadják. Az apró, félhomályos helyiség teljesen megfelel annak a képnek, ami látatlanban előttem volt. Később azért kiderült, hogy a magánnyomozókkal kapcsolatos sztereotípiák nagy része korántsem fedi a valóságot, de ne szaladjunk ennyire előre.

Megfigyelés, hűségteszt: legfontosabb a diszkréció

Minden cég esetében eltérő, mit vállalnak: sokan egy-egy kisebb területre fókuszálnak, míg másoknak szélesebb a profiljuk. Baráthék megbízásainak többsége üzleti jellegű (átvilágítások, versenypiaci hírszerzés és hasonlók), de igény esetén bűncselekmények felderítésén át párkapcsolati ügyekig számos dologgal foglalkoznak. Tavaly például egy vegyes házasságból származó kisfiút kutattak fel és hoztak haza Ausztriából, akit az apja láthatás címén elvitt, majd elrejtett. Amerikában pedig egy magáról életjelet nem adó személyt találtak meg.

A legnagyobb szervezésre és elővigyázatosságra mások megfigyelése során van szükség. Ez ugyebár az a tevékenység, ami a filmekben is a leggyakoribb: adott egy nyomozó, aki rátapad a célszemélyre, sokszor akár órákig várakozik egy kocsiban az illető háza előtt, majd a megfelelő pillanatban a nyomába ered.

A valóságban a fentiekből legalább egy dolog biztosan másképp van. Mindig az adott esettől függ, pontosan hányan figyelnek valakit, de soha nem egyetlen ember. Elég belegondolni abba, a budapesti csúcsforgalomban milyen könnyen szem elől lehetne téveszteni bárkit, ha mindössze egyvalaki követné.

SONY DSC

De egy kistelepülésen sem egyszerűbb a helyzet, csak ott nem a dugók és az útlezárások okozhatnak gondot, hanem épp az ellenkezője: a figyelő nagyon hamar gyanús lehet egy olyan környezetben, ahol mindenki ismer mindenkit. Mindez folyamatos koncentrációt, csapatmunkát és villámgyors döntéshozatalt követel a munkában résztvevőktől.

Nem véletlen, hogy

a megfigyelés a legdrágább szolgáltatási ág: napi többszázezer forintos nagyságrenddel kell számolnia a megrendelőnek.

Ezért az esetek többségében legfeljebb 2-3 napig tart, bár Baráth György cégének olyan megbízója is akadt már, aki egy teljes hónapig figyeltetett valakit.

Az érdeklődőknek a költségek csökkentése miatt azt tanácsolják, teremtsenek olyan szituációt, ami elősegítheti a kívánt eredményt. Például aki arra gyanakszik, hogy megcsalják, mondja azt párjának, hogy néhány napra vidékre vagy külföldre utazik. Ilyenkor a célszemély úgy érezheti, semmiképp nem bukhat le, így nagyobb eséllyel szolgáltat bizonyítékokat a figyelők számára.

Mennyit változtak az eszközök?

A technológia folyamatos fejlődésével természetesen ez a szakma is átalakult. A mai napig használnak teleobjektíves fényképezőgépet, de olyan eszközök is megjelentek, amelyek jóval kisebb méretűek, mégis hasonló képminőségre képesek. Az internet, különösen a közösségi oldalak elterjedése szintén hatalmas segítséget ad a nyomozásoknál.

A megbízások jelentős része ma már nem is igényel fizikai jelenlétet, el tudják intézni az irodából. Persze ez a megfigyelésre nem vonatkozik, de például egy cég átvilágítását sokszor anélkül is meg lehet oldani, hogy kimozdulnának. A házastársi hűtlenségre szintén plusz bizonyítékot szolgáltathatnak a Facebook-posztok és kommentek, habár ezek felderítéséhez sokszor magánnyomozóra sincs szükség.

mnyom3

A párkapcsolati megfigyeléseknél körülbelül 50-50 százalék a férfi és a női megbízók aránya – ezt már Tóth Szabolcstól, a Sasszem Magánnyomozó és Tanácsadó Iroda vezetőjétől tudom, akik nagyrészt ilyen ügyekre specializálódtak.

Mint mondja, tapasztalataik szerint

a félrelépés gyanúja csak nagyjából minden második esetben igazolódik be, sokszor egészen más áll a háttérben. Leginkább túlzott féltékenység vagy paranoia, de arra is volt már példa, hogy a megcsalással vádolt személy valójában eltitkolt szerencsejáték-függőség miatt maradozott ki.

A megfigyelés mellett sokszor az álcázott adatgyűjtés is eredményes lehet. Ilyenkor a magánnyomozók az illető munkatársait vagy szomszédjait keresik fel, és tőlük próbálnak információkhoz jutni. A célszemély természetesen nem tudhatja meg, hogy érdeklődtek utána, ezért minden esetben valamilyen hihető fedősztorit alkalmaznak.

Speciális formája a párkapcsolati jellegű megbízásoknak a hűségteszt, ami arra az elvi kérdésre ad egy szintén elvi választ, benne van-e valakiben a hajlam a félrelépésre. A dolog úgy működik, hogy a cég beépített embere kapcsolatba lép az illetővel egy előre kidolgozott forgatókönyv szerint, és megpróbálja őt elcsábítani.

Baráth György nem kedveli túlzottan ezt a módszert, az ügyfelek zsebéből való pénzkihúzásnak tartja, ezért mindenkit igyekszik lebeszélni róla. A Sasszem portfóliójában viszont szerepel, és ha nem is ez a leggyakoribb, átlagosan 2-3 havonta élni szoktak a lehetőséggel.

Igaz, Tóth Szabolcs is hozzáteszi, hogy rengeteg tényező befolyásolhatja a teszt eredményét. Szélsőséges esetben például előfordulhat, hogy az illetőnek éppen az adott pillanatban is van viszonya, még egyet pedig már nem akar bevállalni, emiatt mond nemet a kísértésre.

Jelentős életesemények, például házasságkötés vagy összeköltözés előtt viszont mindig akadnak olyanok, akiknek ilyen jellegű bizonyosság kell. Sokszor nem is a házastárs: előfordult már, hogy após kérte a leendő vejére, vagy anyós a menyére.

A Sasszem Magánnyomozó és Tanácsadó Iroda bemutatkozó kisfilmje:

Amit szabad és amit nem

Azzal kapcsolatban is sok a tévhit, pontosan mit tehet meg legálisan egy magánnyomozó, miközben a munkáját végzi. A szakmára természetesen szigorú szabályozások vonatkoznak, a Polgári és a Büntető törvénykönyv rendelkezései is több ponton kötelezik őket.

Közterületen alapesetben készíthetnek kép- és videofelvételt, amit polgári peres ügyekben akár bizonyítékként is elfogadnak a bíróságon.

A dolgot ugyanakkor bonyolítja, hogy az adatvédelmi törvény és az új PTK. pár évvel ezelőtti szigorítása miatt ezzel személyiségi jogokat sértenek, hiszen senkit nem lehet megörökíteni a beleegyezése nélkül.

Tehát egyfajta paradox csapdahelyzet áll elő, a "róka fogta csuka" tipikus esete. Baráth Györgyéknek még nem származott problémájuk ebből, más ügynökségeknél viszont elmondása szerint már előfordult, hogy a megfigyelt személy utólag perrel fenyegetett.

Az ideális az lenne, ha A-tól Z-ig részletesen szabályoznák a magánnyomozást, az etikai normáktól a szükséges végzettségen át a legálisan hozzáférhető adatbázisok köréig. A legnagyobb gond ugyanis az, hogy jelenleg mindössze két paragrafus foglalkozik vele, míg más országokban külön törvényt és saját kamarát is kaptak. Tevékenységük jelentős része nálunk így a szürke zónába esik.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ami viszont biztos: a politikai pártokkal összefüggő megfigyelés teljesen ki van zárva, a hatályos jogszabályok is tiltják. Más kérdés, ha egy politikus magánemberként félrelép, partnere pedig gyanút fog és nyomoztatni kezd utána. Az ilyen megbízást vállalnák, de Baráth eddigi pályafutása során nem volt még rá példa.

Az se túl életszerű – válaszolja a kérdésemre –, hogy egy megszállott rajongó valamelyik híresség követésére bérelje fel őket. Belegondolva nem csoda, hiszen kicsi az esélye, hogy bárkinek felesleges százezrei, sőt inkább milliói lennének erre. Az ilyesmi amúgy is inkább a lesifotósok profiljába tartozik.

Még egy dolog, amivel sok ügyfél nincs tisztában, mikor megkeresi őket:

a telefonok lehallgatása szigorúan tilos számukra, ahogy híváslistákat sem kérhetnek ki és e-mail vagy Facebook-fiókokat sem törhetnek fel.

Jeladót se vehetnek igénybe a követés során, kivéve ha a megbízó maga szereli be a saját járművébe, amit például a nyomozók által figyelt felesége használ.

Viszony a rendőrséggel

A magánnyomozók nem rendelkeznek hatósági jogkörrel, ezért a követett személlyel szemben semmilyen kényszerítő intézkedést nem alkalmazhatnak, még akkor sem, ha az illető egy bűnügy gyanúsítottja. Tulajdonképpen leginkább a talpraesettségüktől függ, milyen adatokat tudnak beszerezni.

Ugyanakkor munkájuk során gyakran működnek együtt a rendőrséggel, segítve a hatóságok tevékenységét. Erre nagy szükség is van, hiszen előbbiek iszonyúan leterheltek, így sok ember a rendőri feljelentés mellett (vagy akár helyett) eleve magánnyomozót is fogad.

Baráth Györgyék már külföldi szervek munkáját is több alkalommal segítették. Bő tíz éve például valaki betört egy nagy elektronikai cég hálózatába, ahol haditechnikai fejlesztések terveihez is hozzáfért. Az illető állam rendőrsége és kémelhárítása egy nemzetközi ügynökséget is megbízott, Baráthék pedig alvállalkozóként szálltak be, mivel elkövető egy magyar fiatalember volt. Végül ők kutatták fel a célszemélyt, akit nyomozásuk eredményeként külföldi utazása során vettek őrizetbe.

mnyom2

Forrás: Stidham Reconstruction Office

Mi a helyzet a ballonkabáttal?

A magánnyomozók körében szinte senki nem veri nagy dobra, hogy ezzel foglalkozik, az arcképüket főleg csak nagyon kevesen teszik közzé. Baráth György kivétel, már csak azért is, mert a Detektív Szövetség elnökeként a médiában is rendszeresen szerepel.

De mint mondja, az egészből nem feltétlenül kell nagy ügyet csinálni, elvégre a követett személyek aligha szakítanak időt arra, hogy végigböngésszék a magánnyomozó cégek honlapjait, és memorizálják az arcképeket. Hiszen ideális esetben nem is sejtik, hogy megfigyelés alatt állnak.

Ebből kifolyólag a figyelést végző személyek öltözete is teljesen hétköznapi: a pipázó, kalapos, ballonkabátos magánnyomozó-figura csak a filmekben létezik, valójában senki nem néz ki így.

"
Egy jó figyelő arról ismerhető fel, hogy nem ismerhető fel.

Tóth Szabolcs is rengeteg emberrel találkozik munkája során. Elmondása szerint legyen szó akár ügyfélről, akár bármilyen más ismerőséről, tízből heten azt mondják neki, hogy egyáltalán nem néznék őt magánnyomozónak. És szerinte ez a legnagyobb elismerés, amit ebben a szakmában kapni lehet.

A cikkben szereplő képek (kivéve az első és az utolsó) megfigyelések során készültek, Baráth György bocsátotta őket rendelkezésünkre. A valamennyire felismerhető arcokat mi homályosítottuk el.

Ha tetszett a cikk, oszd meg!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Vett egy egyeurós házat nagyszülei szicíliai szülőfalujában, ma már százmilliót ér az álomotthona
Az amerikai nőnek azért kellett költenie a közművek nélküli kis lakra, de behozza a ráfordítást.

Link másolása

Több mint százmillió forint értékű álomházat varázsolt egy nő abból az egyeurós lakból, amelyet nagyszülei olasz falujában vásárolt - számolt be róla a Wales Online.

Meredith Tabbone értesült arról, hogy Szicíliában elhagyott házakat árvereznek el egy eurós induló árról annak érdekében, hogy felpezsdítsék az elnéptelenedett falu életét. A 43 éves chicagói pénzügyi tanácsadó kiszemelt Sambucában egy 1600-as években épült lakatlan házat, amely mindössze egyetlen helyiségből és pincéből állt, áram és vezetékes víz nélkül.

Egy euró volt a kikiáltási ár, de ő hasraütésszerűen felajánlott majdnem kétmillió forintnyi összeget, és hónapokkal később értesítették, hogy ő nyert.

Ezután megvette a szomszédos üres házat is, és mintegy 90 millió forintnyi összegből 46 hónap alatt kialakíttatott egy háromszáz négyzetméteres, négy hálószobás álomlakot. A tetőre külön költött, hogy az azbesztet környezetbarát módon távolíttassa el róla.

A pénzügyi tanácsadó úgy számol, hogy

a mintegy 100 millió forint értékű befektetés idén őszre, mire minden felújítás befejeződik, 130-170 millió forintot ér majd.

Meredith eleinte csak annyit tudott, hogy az apja egyik őse Szicíliából származott, majd miután beleásta magát abba, hogy hogyan szerezhetne olasz állampolgárságot, felfedezte, hogy dédapja az aprócska olasz faluban, Sambucában született. Ezután kezdte figyelni a faluról szóló híreket, és ma már az olasz állampolgársága is megvan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre több a tiny house itthon – bejött a Cápák között 2021-es évadában bemutatott ötlet
A Balaton északi partján is egyre több van a tiny house-okból, amik jogilag járművek, még rendszámuk is van, így Izer Norbert szerint az építési hatóság sem köthet bele a telepítésükbe.

Link másolása

Lakatos István ajánlotta fel a legtöbbet a Cápák között 2021-es évadában a Pop Tiny House tulajdonosának, Izer Norbertnek, aki azóta 40 millió forinttal növelte befektetését, és a cég megannyi boldog háztulajdonost tudhat maga mögött. Norberttel beszélgettünk, hogyan alakult a műsor óta az üzlet.

- Két évvel ezelőtt robbantak be a Cápák között című műsorban a tiny house-okkal, azóta sikerült mozgalmat csinálni az apró házakból?

- Már nagyjából mindenki tiny house mozgalomnak hívja ezt az egészet, de Magyarországon még nagyon gyerekcipőben jár. Inkább egy életérzés, és most tartunk ott, hogy akiket érdekelt ez a lakhatási forma, most kapják meg az első házaikat, tehát igazából majd pár év múlva lehetnek majd annyian, hogy érdemes a mozgalom kifejezést használni.

- Hol tartanak akkor a saját cégükkel?

- Én elkezdtem magamnak építeni, utána elkezdtem másoknak. A műsor óta megnyitottuk az üzemünket először Budapesten, majd Vácon. Itt 12 kollégával gyártjuk folyamatosan a házakat, egyszerre négy tiny house-on tudunk dolgozni, és most jelenleg úgy áll a dolog, hogy minden hónapban ki tudunk tolni egy házat. Ha nagyon megtoljuk, akkor kettőt is, és mindenki elégedett. Gyakorlatilag el tudjuk mondani, hogy elindítottuk a gyártást, és egyedüli cégként gyártunk tiny house-okat. Vannak próbálkozások, például mobil házasok próbáltak csinálni egy tiny house-t, de az még sem lett olyan, mint az igazi.

- Most eléggé magasan vannak az ingatlanárak, egy fiatal család gondolkodhat ebben esetleg alternatívaként?

- Akár azt is lehet, de ne gondoljuk, hogy 10 millió forintból kijöhet egy. Most például egy fiatal párnak csinálunk egy dupla házat. Ők majd két gyerekkel képzelik el benne az életüket, Győr mellett egy kis településen lesz majd, nem volt 100 milliójuk, de elköltenek telekre, meg tiny house-ra 50 milliót, és lesz egy 50 négyzetméter alapterületű házuk, egy pár 10 négyzetméteres galériával.

- Az alternatív építményeket nem igazán szeretik az önkormányzatok, például azzal érvelnek, hogy nem illik bele a településképbe. A modulházakat emiatt nem engedik sok helyen, mi a helyzet a tiny house-okkkal?

- Az a jó, hogy ez egy jármű, rendszáma van. Sok építési hatósággal szoktunk ezen vitatkozni. Nem igazán tudnak vele mit csinálni, mert jogilag jármű. Én mindig azt a példát szoktam ilyenkor hozni, hogyha egy sima Suzukival beállok a saját udvaromba és benne alszok, az oké? Mert a tiny house-nak is van rendszáma, biztosítása stb., így ha benne alszok, akkor mi a helyzet? Nem igazán korlátozhatják, mert akkor ennyi erővel senki sem állhatna be a saját udvarába a saját autójával. A Balaton északi partján például 33 település tartozik az északi régióhoz, ott már rakhatjuk le a házainkat, mert megértette az önkormányzat, hogy nem tudnak vele mit kezdeni.

- Mennyi idő alatt gyártanak le egy tiny house-t?

- A megrendeléstől számítva 6-9 hónap kell, ha egyedit szeretnének. Ha típusházat, akkor még rövidebb idő alatt készül el. Most két gyártási sorunk van. Az egyikben egyedieket gyártunk, a másikban típusházakat. Két típusunk van, egy 6,6 és egy 7,7 méteres. Különböző méretben és különböző elrendezésben. Ezeket nagyjából három hónap alatt tudjuk legyártani.

- Ha már jármű a tiny house, van, aki kifejezetten utazni szeretne vele?

- Senki nem keresett meg még ezzel, inkább úgy keresik, hogy van egy telkük, és szeretnének rá valami lakható építményt. Például Vácon 40 millió forint egy építési telek, lehet venni viszont 8 millióért mezőgazdasági területet, ki kell vonatni művelési ágból, és még nagyobb is, több hely van, mint egy építési telken. Ha valaki tiny house-t szeretne rá, gyakorlatilag lesz egy teljesen új építésű háza. Minőségi alapanyagokkal dolgozunk, a szigetelőanyagok, az ablakok, mind-mind prémium minőségűek. Nem rakunk be például 10 ezer forintos, barkácsáruházban vásárolható WC-csészét. Itthon azért nem szeretnének utazni vele, mert nincs autójuk, amivel elhúzzák, nincsen jogosítványuk, mert ehhez E-kategória kell, és nincs rutinjuk, hogy egy ekkora szerelvénnyel elinduljanak.

- Ha valami elromlik, az ügyfél fordulhat Önökhöz szervizelést kérve?

- Természetesen. Rengeteg vendégház is gurult már ki például tőlünk, ezeknek az üzemeltetését és karbantartását is ők végzik. Viszont ha például elromlik a WC, akkor azt egy sima szerelő is meg tudja javítani. Ha komposzt WC van, és nem angol, ott csak egy tartály van, azt csak kimosni kell. De olyan WC is van, ami gázlánggal égeti el a végterméket, azt csak mi tudjuk szerelni, mert annyira speciális.

- Mennyiből jön ki egy tiny house?

- A mostani házaink ára 21 millió forint plusz áfától kezdődik. Vagyis ez az alternatíva nem a lakhatási válságot oldja meg, hanem azoknak lehet segítség, akik egy kisebb lakás helyett egy élhető, nagyobb méretű megoldásra vágynak ennyiért. Például Csepelen a szülők egy fiatal lánynak szeretnének külön lakrészt, de nem tudják a saját házukat tovább bővíteni, úgyhogy tiny house-zal oldják meg. Ez egy 20 négyzetméteres, valamint plusz 10-10 négyzetméteres kislakás, indulásnak tökéletes.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
A Yale-en fog továbbtanulni a 17 éves magyar fiú, akit több amerikai elitegyetemre is felvettek
A Princetont és a Columbiát kosarazta ki Szepesi Mór a New Haven-i egyetem kedvéért.

Link másolása

A Yale-t választotta Szepesi Mór, akit több amerikai topegyetemre, köztük a Columbiára és a Princetonra is felvettek, írja a Telex.

A Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola végzős diákjának május elsejéig kellett döntenie. A magyar diák a lapnak azt mondta, hogy végül egy megérzés miatt döntött a Yale mellett a Princeton kárára.

„A Yale-en nagyon jó lehetőség van arra, hogy aki alapképzésen tanul, az is akár Nobel-díjas professzorokkal tudjon személyesen konzultálni. A Columbián meg más nagyobb egyetemeken erre nincs feltétlen lehetőség, csak azoknak, akik már nem alapképzést végeznek. Másodszor, azt is néztem, hogy milyen külföldi program lehetőségek vannak, mert fél évet szeretnék eltölteni Ázsiában. A Yale-en van a legtöbb lehetőség különféle országokban, például Szingapúrban közgazdaságtant tanulni”

- indokolta döntését Szepesi Mór, aki úgy tudja, remek a közösségi élet a kampuszon.

„Amikor jelenlegi diákokkal beszéltem, egyértelművé vált, hogy ott a tanuláson kívül is rengeteg lehetőség van, amik miatt élvezetes lehet az elkövetkezendő négy év.”

A magyar fiatal már óvodás kora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban és évekig volt a diáktanács elnöke. A 17 éves Szepesi Mórnak meggyőződése, hogy a vitakultúrát fejleszteni kell hazánkban. Célja, hogy a külföldön megszerzett tudást hazahozza Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Egyre népszerűbbek a kenderből épült házak, sőt, Veszprém mellett egy ovi is kenderből készült
Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Nyárády István pedig egy kenderjurtát tervezett. Mindketten hisznek a természetes építőanyagban, amely a bolygónak is jót tesz.
Belicza Bea - szmo.hu
2023. május 08.


Link másolása

A 93 éves szabolcsi édesanyám jól emlékszik arra az időre, amikor Magyarország kendernagyhatalom volt. Rengeteget dolgozott a növénnyel, örömmel mesélte, hogyan nyűtték vagyis gyűjtötték be, hogyan áztatták, szárították, tilolták vagyis törték, majd szőtték a kendert. Nagyon fiatal volt, de minden lépést imádott végezni. Ódákat zeng a végeredményről is, milyen tökéletes konyharuhák készültek, amit könnyű volt fehéríteni.

A kenderből születhetnek ruhák, cipők, kötelek, hálók, de tea, olaj, szappan és liszt is. Sőt ház is. Ez utóbbi a szívügye lett Nyárády Istvánnak, aki jurtát szeretne építeni kenderből.

Az ipari kender és a marihuána nem keverendő. Előbbi nem okoz bódultságot, egész más célra termelik, csak az utóbbi a pszichoaktív változat. Magyarország az első három helyen volt kender felhasználásában évtizedekkel ezelőtt, de a műanyag kiszorította. István szerint azonban most megkezdődött a kender reneszánsza. Azt mondja, a klímaválság miatt is jó az irány, mert gyógyítja a környezetét.

„A kender – termesztése alatt – a fáknál is több szén-dioxidot köt meg. Jó a talaj regenerálására is ott, ahol valami szennyező tevékenység, ipar volt.”

A kender magja, levele és a szára is hasznosítható. „Egyszer használatos evőeszközöktől a bioüzemanyagon keresztül a kötélig mindenre jó. Ruháknál tizedannyi víz kell hozzá, mint a pamut előállításához. Pár éve az autóipar is felfedezte, a BMW elektromos modelljeit kenderrel szigetelik” – sorolja.

István három évvel ezelőtt találkozott Horesnyi Bélával.

„Ő a kenderépítészet magyarországi apostola. Három éve találkoztunk egy természetes építőanyagokról szóló workshopon. Valahogy mindketten azonnal éreztük, hogy mi együtt fogunk dolgozni, együtt fogunk kenderjurtákat építeni” – meséli.

Horesnyi Béla hét éve épít kenderházakat. Körülbelül 5o létrejöttéhez volt köze, igaz volt, ahol csak betanította a kivitelezőket. Az egy- és kétszintes családi házakon kívül egy Veszprém melletti óvoda is kenderből készült.

Ahol él, Domaszéken építette az első két házat.

„Vettem egy építési telket, ahol lakom, direkt kenderházat terveztettünk oda, és úgy kerestünk rá vevőt, amikor már elkezdődött az építés. Találtunk is mindkettőre” – idézi Béla az indulást.

Tapasztalatok a második kenderházról

Olaszországban tanulta a kenderbeton készítés alapjait. Megvizsgált több természetes építőanyagot, de ez a növény lobbanta fel a szerelmet. Béla azt emeli ki, hogy ez a fajta ház tisztítja a levegőt.

„A kenderbeton egy karbonnegatív építőanyag, tehát sokkal több szén-dioxidot köt meg, mint amennyit előállításakor elhasznál. Kizárólag természetes anyagok vannak benne. A felhasznált mész ráadásul vírus- és baktériumölő.

Egyetlen negatívuma van, hogy hosszú a száradása. Egy 10 centis falnak egy hónap kell, ami azt jelenti, hogy 50 centinél 5-6 hónappal kell számolni” – magyarázza Béla.

István szerint alapvetően mérgek között élünk.

„A beteg ház szindróma arról szól, hogy az építőipar manapság olyan anyagokat is használ, amelyektől sokan allergiásak lehetnek, megbetegszenek. A kenderbetonból készült ház viszont természetes. Ráadásul az ökológiai lábnyom is mellette szól” – magyarázza.

Nyárády István

Rengeteg időt fordított a kenderjurták megtervezésére, de szükség van még segítőkre. Nem is riad vissza, hogy megszólítson bárkit. Legutóbb az Egyesült Arab Emírségek emírjének írt és

nevezett a világ legkomolyabb szén-dioxid-csökkentő versenyére (XPRIZE Carbon Removal), amelyet Elon Musk indított.

„Ehhez fel kellene építeni őszig egy 90 négyzetméteres kenderházat. Ez inspirálna másokat is, hogy akár önállóan vagy együttműködésben termesszenek és építsenek. Ehhez kellene egy mecénás vagy több kisebb támogató. Megvan a terv, itt van Horesnyi Béla, és van egy lelkes ácsunk is.”

Az építést így foglalta össze:

„Kell egy stabil alap, rá egy faszerkezet, ami LEGO-szerűen összeállítható, utána jöhet a kenderezés. Egy zsaluzatot kell összerakni, abba kell tölteni a kendermasszát, és tömöríteni egy fakalapács-szerű eszközzel. A kenderbeton a szár belsejének az aprítéka, a törek egy meszes adalékkal és vízzel keverve. Idővel, szén-dioxid megkötésével szilárdul betonkeménnyé."

Béla szerint hét éve jóval drágább volt a kender. Az építkezéshez kénytelenek voltak engedni a nyereségből.  Időközben azonban a kender egyre olcsóbbnak számít.

„Ahogy a Covid után drasztikusan emelkedett minden más építőanyag ára, a kenderé nem annyira, így most olcsóbban lehet építeni, mint egy téglaházat. Mi 600 ezer forintot kérünk egy négyzetméterért, de téglaháznál ez 750-800 ezer forint is lehet.”

– mondja Béla.

Az István által megálmodott, kilencven négyzetméteres jurtához körülbelül 50 millió forint kellene.

Béla az alapanyag nagyüzemű termesztését és feldolgozását is fontolgatja. „50-100 hektáron kellene indulnia. Ez körülbelül 300 millió forintba kerülne. Aztán lehetne ehhez egy részvénytársaság. A befektetőknek három-négy év alatt térülne meg a befizetett összeg."

Szerinte

200 hektáron lehetne 100 családi háznak az alapanyagát előállítani.

Aztán a kender egyéb részeit kötelekhez, ruhákhoz és hőszigetelő paplanhoz is használhatnák.

„Így vissza lehetne hozni Magyarországra a kendert, a gazdáknak teljesen mindegy mit termelnek. Ők azt mondták, azzal foglalkoznak, ami megéri" - mondja Béla.

István nemcsak az alapanyaghoz ragaszkodik, hanem jurtája esetében a kör formához is. Azt mondja, ennek oka van: az összefogást szimbolizálja.

„Összeomlott a világ körülöttem. A feleségem azt kérte, költözzünk külön, mert kiüresedett a házasságunk. Munkában is törés volt, egy angol cégnek vállalt megbízatásom véget ért, és egyébként is nagyon untam már az informatikát. Esztergomban egy zen templom apátjához mentem be tanácsot kérni” – meséli István.

A templom volt ezután az otthona négy évig. Azt mondja, az ott tanult belső munkának hála, békében, de külön nevelik gyermeküket.

„A kör nekem az összefogást jelenti. Arra számítok, hogy valamilyen formában együtt összehozzuk ezt a projektet. Részletek és fotók a honlapomon vannak. A jurta nekem a családi kört is jelenti. Azt szeretném, ha 8 éves fiamnak mielőbb megteremthetnék egy olyan otthont, ahol családban élhet.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk