Itt a műanyagmentes július: így kezdj bele!

Megmutatjuk, hogyan tudsz gyorsan és hatékonyan változtatni a szokásaidon.

Link másolása

Ma már alig akad olyan ember, aki ne hallott volna a műanyagok által okozott környezeti szennyezésről, a tengeri élőlények tömeges pusztulásáról vagy az ivóvízben és ételeinkben is megjelenő mikro-műanyagok veszélyeiről. Ha te is azok közé tartozol, akik fontosnak tartják a környezetünk védelmét, és szeretnél személyesen is részt venni a bolygónkat elárasztó műanyagok csökkentéséért vívott küzdelemben, akkor érdemes most, a műanyagmentes július (Plastic Free July) elnevezésű nemzetközi mozgalom idején változtatnod pár dolgon. Ehhez adunk ötleteket és szempontokat. Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!

1. Használd azt, ami van!

Mielőtt nekiállnál őrült módon kidobálni a háztartásodból minden műanyagból készült holmit, fogadd el, hogy ami már bekerült, annak az a legjobb, ha minél tovább használod – vagy elajándékozod annak, aki még örömmel használná. Lehet, hogy a gyereked kinőtte a műanyag kerti hintát, egy másik kisgyerek számára azonban még jó szolgálatot tehet. Az újrahasználás fontos alappillére az ökológiai lábnyom csökkentésének. Tehát a szemétbe dobás helyett gondold át, mit tudsz még használni. Pl. a kimosott fagyis dobozokban tárolhatsz más ételt is, ahogy a kedvenc arckrémed kiürült tégelye is sokoldalúan használható.

2. Mondj nemet az egyszer használatos műanyag szatyrokra és fóliákra!

Amíg nem nézel ilyen szemmel, talán észre sem veszed, mennyi műanyagot használsz nap, mint nap. Ezekre azonban remek helyettesítő megoldások léteznek. A bevásárláshoz érdemes beszerezned vászonszatyrokat és különböző méretű vászonzsákokat, hogy kiválthasd a műanyag szatyrokat. A legjobb, ha ezt is a meglévő alapanyagokból oldod meg, és nem vásárolsz újabb textileket (amelyek előállítása szintén károsítja a környezetet). Ha van varrógéped, te is könnyedén varrhatsz szatyrokat maradék textilekből, megunt ruhákból vagy lakástextilekből. Ezek után mindössze annyi a teendőd, hogy mindig legyen a táskádban néhány vászontasak. Még a kenyeret, pogácsát is vásárolhatod ezekbe. A háztartási fóliát pedig ökoboltokban kapható méhviaszos kendőkkel tudod kiváltani.

3. Használj saját kulacsot!

Ez egy egyszeri kiadás, amivel rengeteg PET palacktól kíméled meg a bolygót. Legyen nálad mindig, így elkerülheted, hogy palackozott vizet kelljen vásárolnod. Legjobb, ha a kulacs maga sem műanyagból készül, hiszen attól még, hogy sok évig hű társad lesz, nem mindegy, hogy a végén újrahasznosítható-e. Mindenképp válassz minőségi, tartós darabot. Vásárolhatsz fém- vagy üvegkulacsot is, de az is lehet, hogy ha otthon jobban körülnézel, találsz a konyhaszekrényed mélyén egy évek óta ott lapuló kulacsot. Ideje bevetni.

4. Légy kreatív és felejtsd el a lufikat, szívószálakat és egyéb műanyag parti kellékeket!

Tudatosítsd magadban, hogy nem ezektől a tárgyaktól lesz jó egy családi vagy baráti összejövetel, ahogy az esküvőknek sem szükséges összetevője az ég felé szálló lufik látványa, amelyek aztán a természetes vizek élővilágát veszélyeztetik. A műanyag kellékek helyett légy kreatív és használj természetes anyagokat. Itt is érdemes az otthonodban fellelhető készletből gazdálkodni, de akár kölcsönözhettek is. Ha van gyermeked, tanítsd meg neki is, hogyan ünnepelhet műanyagmentesen.

5. Keresd a csomagolásmentes vagy újrahasznosítható csomagolású termékeket!

Vásárolj piacon, készítsd magad az ételeket és minimalizáld a házhoz rendelést! Ha pedig csomagolt árut vásárolsz, akár élelmiszert, akár tisztítószert vagy kozmetikumot, válaszd a fém-, üveg- vagy papírcsomagolást a műanyag helyett. Fontos, hogy ezeket később majd ne a kukába, hanem a szelektív gyűjtőkbe dobd. Ha kicsit veszed a fáradságot, elkerülheted, hogy a csomagolt termékekkel újabb műanyagok kerüljenek be a háztartásodba. A kistermelőktől, készítőktől, piacokon mindenhol, de ma már sok üzletben is van lehetőség arra, hogy csomagolás mentesen vásárolj. Akár még az ebédedet is kérheted saját ételes dobozban elvitelre, ahogyan tejet is tudsz kimérve vásárolni. Nézz körül, melyik kereskedők támogatják a csomagolásmentességet, és vásárolj tőlük.

+1 Jegyzetelj, vezess naplót!

Ahhoz, hogy lásd az eredményeidet, jó, ha minden lépést rögzíteni tudsz. Helyezz ki egy papírlapot az otthonodban jól látható helyre, például a hűtőszekrényre vagy a nappali ajtajára. De akár a telefonodba is jegyzetelhetsz (még fotókat is készíthetsz) – a lényeg, hogy dokumentálj minden apró lépést, rögzíts minden eredményt. Ezzel egyrészt azonnali sikerélményt szerzel, hiszen láthatod a saját haladásod, másrészt a további lépések megtervezése is könnyebbé válik.

Végezetül néhány jó tanács:

1. Felejtsd el a maximalizmust és örülj minden kis eredménynek!

2. Informálódj, olvass a témáról és keress a környezetedben olyan társakat, akikkel könnyebb teljesíteni a kihívást!

3. Ne kritizáld azokat az ismerőseidet, akik nálad több műanyagot használnak! Inkább beszélgess el velük a saját motivációdról. Hidd el, a te változásod hatással lesz rájuk is. Légy velük türelmes – és legyél büszke magadra, hogy te képes voltál környezettudatos döntéseket hozni és a szokásaidon változtatni!

4. A július elmúltával se hagyd abba a műanyagmentes életmódot, idővel egyre nagyobb rutinod lesz – és egyre könnyebben fognak menni az újabb lépések.

További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára!

Fotó: Pixabay, Jasmin Sessler; Pexels, Ready Made

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk