Akváriumépítés lépésről lépésre – Első rész

Három lépésben megmutatjuk, hogyan tudsz te is könnyedén otthon akváriumot létesíteni.

Link másolása

Még orrunkban a nyár illata, emlékeink még frissek a tengerparti nyaralásról, a víz hullámzásáról és a nagy úszásokról, de már érezzük az ősz hűvösét, s tudjuk, hamarosan újra egyre több időt fogunk otthonunkban tölteni. Milyen jó lenne megőrizni egy maréknyi nyarat, s eltenni télire, ínséges időkre, hogy majd akkor is legyen miből derűt merítenünk! Gyönyörködni a színekben, formákban, a természet változatosságában és leleményességében - és várni egy új, talán még derűsebb nyarat.

Ha te is azok közé tartozol, akik szeretik a természetet becsempészni otthonukba, vágj bele velünk egy új kalandba! Háromrészes cikksorozatunkban megmutatjuk, hogyan tudsz te is könnyedén akváriumot létesíteni akkor is, ha nem vagy profi akvarista. S hogy mit adhat neked mindez? Az alkotás örömét, egy új hozzáértést, sikerélményt - és sok-sok szépséget. A víz látványa megnyugtathat, a halak csendes barátaiddá válhatnak, esténként gyönyörködhetsz a kivilágított akvárium pompájában, és jó érzéssel tölthet el, hogy gondját viseled néhány apró élőlénynek, amelyek emlékeztetnek az élet egyszerű, harmonikus szépségére.

Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!

Kép forrása: Pixabay, Irina kukuts

Az akvárium mérete és elhelyezése

Ha kezdő vagy a témában, mindenképpen az édesvízi akváriumot ajánljuk, ugyanis a tengeri akvárium fenntartása jóval bonyolultabb és drágább is. Cikkeinkben ezért az édesvízi akváriumokkal foglalkozunk.

Mindenek előtt azt kell eldöntened, milyen díszhal fajokat szeretnél tartani. Ettől függ ugyanis az akvárium mérete. Alapvetően háromféle nagyobb csoport létezik: afrikai sügérek, dél-amerikai halak (pontylazacok) és az ázsiai labirintkopoltyúsok. A különböző fajokat ne keverd - erről még később olvashatsz bővebben. A sügérek sokkal mozgásigényesebbek, ezért 200 liternél kisebb akváriumba nem ajánlatos betenni őket. A dél-amerikai halaknak nincs szükségük ekkora helyre, nekik akár egy 50-150 literes akvárium is elegendő lehet. A labirintkopoltyús halak pedig még ennél is kisebb, akár 30 literes, úgynevezett cube akváriumban is eléldegélnek. Általános szabály viszont, hogy minél kisebb egy akvárium, annál nehezebb működőképessé tenni, annál nehezebb benne fenntartani a biológiai körforgást. Tehát egy 50 literes akváriumra sokkal jobban oda kell majd figyelned, mint egy 250 literesre, arról nem beszélve, hogy egy nagyobb akvárium sokkal impozánsabb látvány, mint egy kicsi.

A hely kiválasztásánál figyelj a fényre és a látványra. Alapszabály, hogy olyan helyre tedd az akváriumot, ahol nem éri közvetlen napfény. A napfény hatására ugyanis az akváriumot el fogja borítani a zöldalga, és néhány hét alatt mocsári állapotok alakulhatnak ki. Az ilyen akvárium semmi esetre sem kelt szép, megnyugtató benyomást. Márpedig egy szépen berendezett és algamentes akvárium kiemelkedő dísze lehet az otthonodnak. Érdemes tehát a szoba olyan pontján elhelyezni, ahol nem kap közvetlen napfényt, és jól mutat. Olyan bútorra tedd, amelyik elbírja a nagyobb súlyt is, mert a víznek komoly súlya van. A legjobbak a direkt erre a célra gyártott akvárium bútorok, melyeknek az aljában, ajtó mögé rejtve el lehet helyezni a szűrőberendezést és az egyéb akvarista kellékeket. Ezeket méretre készítik, az akváriumhoz igazítva.

Kép forrása: Pixabay, Hietaparta

Berendezés és növények

Az akvárium berendezése szintén attól függ, hogy milyen fajtájú halakat tervezünk tartani. Az afrikai sügérekhez kevés olyan növényt lehet betenni, amelyik alkalmas lenne erre, mert elcsipegetik. Eredeti élőhelyükön a Tanganyika- vagy Malawi-tóban sem jellemzőek a vízi növények, tehát hozzájuk a sziklás, köves talaj, illetve háttér szükséges, esetleg egy-két vasfa ággal kombinálva. Ha mégis ragaszkodsz a növényhez, akkor néhány helyen lehet kapni keményebb levelű növényeket, melyeket nem tudnak szétszedni a sügéreid. Egy ilyen akváriumban fontos, hogy valahogy fenntartsd a víz oxigénszintjét, ezért mesterségesen kell megoldanod. Pár ezer forintért kapható olyan akváriumi levegőztető, amely porlasztva juttatja be a friss oxigént a vízbe. Növények híján itt nincs más megoldás.

A dél-amerikai halak sokkal békésebbek, nem bántják a növényeket, ezért ha egy zölden burjánzó akváriumot szeretnél, akkor neked feltétlenül ez a halcsoport való. Homokos talaj, néhány kisebb szikla, vasfa ág és rengeteg zöld növény rakható egy ilyen akváriumba, természetesen úgy, hogy maradjon elegendő mozgástér a halak számára. Tehát nem célszerű növényekkel telezsúfolnod egy pontylazacos akváriumot, de azért tegyél bele bátran.

A labirintkopoltyús halak (pl. sziámi harcoshal-betta, paradicsomhal, gurámi) Ázsia mocsaras vidékein élnek. Nincs nagy oxigénigényük, mivel nemcsak kopoltyúval, hanem légköri levegővel is tudnak lélegezni. Ennek ellenére szeretik a dús növényzetet, melyben elbújhatnak és a szaporodásukhoz szükséges habfészket elkészíthetik. Ők beérik kisebb akváriummal is, amiben sok a növény és faágak is vannak.

Kép forrása: Pixabay, Martin Hetto

A pontylazacok és labirintkopoltyúsok akváriumába bármilyen fajtájú vízinövényt ültethetsz. Egy komolyabb akvarista boltban legalább 10 féle növény közül lehet választani, és érdemes is legalább 3 különböző fajta növényt beültetni, mert változatos színeikkel ezek a növények feldobják majd a látványt. Annyi növényt érdemes elsőre vásárolnod, amennyi majd ellátja oxigénnel a tartályt. Arra is gondolj, hogy a növények növekedni fognak, és idővel elfoglalják a halak életterét, ezért időnként vissza kell majd vágnod őket. Ha elegendő növény van, akkor kiválthatod velük a levegőztető berendezést.

Ahogy a szobanövényeket, úgy az akváriumi növényeket is táponi kell az első időkben (de akár később is), amíg az akvárium „beáll”. Ha nem kapnak tápot vagy széndioxid beoldást a növények, akkor nehezen indul meg a fejlődésük, hiszen a steril akváriumban még nincs elegendő tápanyag a vízben és a talajban. Többféle tápoldat kapható kimondottan vízi növényekhez, melyeket naponta egyszer kell adagolnod (folyékony CO2). A másik megoldás a folyamatos széndioxid beoldás, melyhez külön szerkezet szükséges, ezt szintén meg tudod vásárolni a szakboltokban. Cserébe a növényeid sokkal zöldebbek lesznek és gyorsabban fejlődnek, mint tápoldat nélküli társaik.

Következő cikkünkben az akvárium világításáról, a szűrésről és a fűtésről is szó lesz, az utolsó részben pedig elmondjuk, milyen édesvízi halakat érdemes telepítened és hogyan. Tarts velünk!

További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára!

Címkép: Pixabay, Fáth Zoltán

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk