SZEGED

Szegeden debütál a Titanic musical

A Szegedi Szabadtéri Játékokon lesz a legendás óceánjáró történetéről készült musical hazai ősbemutatója, de nemcsak emiatt érdemes megnézi a Játékokat.

Link másolása

A Szegedi Szabadtéri Játékok nemcsak a színházlátogató közönség számára piros betűs ünnep, hiszen a szakma számára is komoly elismerést jelent, ha valaki a Szabadtéri deszkáira léphet. A Dóm téren ugyanis minden évben sikerdarabok kapnak helyet, a legismertebb külföldi és hazai produkciók költöznek pár napra a csillagtetős színpad alá. Ezen a színpadon játszott már többek között Gérard Depardieu, Katarina Witt német műkorcsolyás legenda, Maria Chiara, Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán, Kulka János, Tompos Kátya, Rost Andrea, Psota Irén és dirigált Ennio Morricone is a több tucatnyi neves színész, rendező, karmester, énekes mellett.

A rendezvénysorozat ebben a szezonban is sikerdarabokkal várja a nézőket, sőt, a megszokottnál egy héttel korábban, már június 21-én elindul a 2019-es évad.

Az évad nyitóprodukciója Szeged előtt tiszteleg majd: a Hullámzó világ kétrészes táncjátéka első részében a 140 éve történt nagy szegedi árvíz eseményeit idézi fel, a Betyárélet pedig Rózsa Sándor korát a Magyar Nemzeti Táncegyüttessel együttműködve.

A nyár legnagyobb dobása kétségtelenül a Titanic musical hazai ősbemutatója lesz augusztusban.

A Titanic az álmok hajója volt: a hatalmas, elsüllyedhetetlennek vélt óceánjáró utasai a világ legpompásabb hajóján utaztak az Újvilág felé. Ki-ki a rangjából adódó úri „turistaként”, ki-ki a túlparton ráváró új élet reményében vállalkozott a transzatlanti útra, mely sajnos a remények és álmok beteljesülése helyett sokaknak a véget jelentette. A tragédia rengeteg alkotót megihletett - ugye neked sem kell bemutatni a kultikus filmet Leonardo DiCaprioval?

Számos szerethető, történelmileg is hiteles karakter sorsa bontakozik ki az öt Tony-díjat kapott Titanic magyarországi ősbemutatóján. A Broadway-musical főbb szerepeiben többek közt Veréb Tamást, Vágó Zsuzsit, Détár Enikőt, Szabó P. Szilvesztert, Sándor Pétert, Szolnoki Tibort és Kerényi Miklós Mátét láthatjátok.

A darabot hat alkalommal, augusztus 9-én, 10-én, 11-én, valamint 16-án, 17-én és 18-án láthatod.

A Titanic mellett megnézheted a fergeteges Queen-musicalt is, a We Will Rock You-t, ahol a zenekar szinte összes slágere felcsendül majd. Bizonyára nehéz lesz a székben maradni, amikor megszólal a Radio Ga-Ga, a Somebody To Love, a Bohemian Rhapsody, a We Are The Champions vagy maga a címadó dal. A darabot tavaly mutatták be hazánkban először Kentaur látványos díszlet- és jelmezterveivel mutatták be, Túri Lajos Péter koreográfiájával és Miklós Tibor magyar szövegével.

A Shakespeare-sorozat következő részeként a Szerelmes Shakespeare kerül színpadra! A romantikus vígjáték a Madách Színház vendégjátékaként, Szirtes Tamás rendezésében érkezik a Dóm térre, olyan nagyszerű szereplőkkel, mint például Nagy Sándor, Petrik Andrea, Pál András, Csákányi Eszter és Szerednyey Béla!

Az operák királynőjének is kikiáltott, csodálatos Verdi mű, az Aida operabemutatója is itt kap otthont. Az olasz mester jubileumot üneplő remekművét csodás szólisták éneklik, többek közt Ádám Zsuzsanna, László Boldizsár, Gál Erika és Kálmándy Mihály, mellettük pedig közel 130 fős kórus garantálja az operakirálynő nagyságát.

Szabadtéri Játékok Újszegeden is

Erre az évadra elkészülnek az Újszegedi Szabadtéri Játékok rekonstrukciójával is, így érdemes lesz erre a helyszínre is ellátogatni a nyáron. A megújult játszóhelyet július 19-én, 20-án és 21-én egy Moliére-komédia, a Don Juan avatja fel - – az ironikus humorú komédiában Jakab Tamás, Csákányi Eszter, Zsótér Sándor, Kulka János és Bodrogi Gyula is fellép.

Míg korábban az újszegedi színpad leginkább prózai előadások otthona volt, az újításoknak köszönhetően ettől az évadtól kezdve műfajilag is sokszínűbb lesz, teret adva a zenés előadásoknak is.

Ennek örömére a Szabadtérin itt mutatják be először a Koldusoperát augusztus 2-án - a brecht-musicalnek, Bicska Maxinak és a Cápadalnak már 90 éve töretlen a sikere.

A családosoknak is kedvez a Szabadtéri: augusztus 16-tól kezdve négy estén át játsszák majd az újszegedi liget romantikus környezetében a Hófehérke és a hét törpe című családi mesebalett szabadtéri világpremierjét. Az Operaházban egy generáció nőtt fel Harangozó Gyula és Kocsák Tibor elsöprő sikerű darabján, emellett pedig Európát, Távol-Keletet és Ausztráliát is meghódította. Az előadás során gondoltak a legkisebbekre is, így a produkciót a megszokottnál egy órával korábban, este 8-kor kezdik majd.

De mióta is létezik a Szegedi Szabadtéri Játékok?

Szegeden, a Fogadalmi Templom előtti hatalmas tér, a körülötte futó árkádsorral mintha direkt úgy lett volna kitalálva, hogy kiváló akusztikájával a mesék birodalma, azaz operák, hangversenyek, színjátékok tere legyen. Pedig az ötlet eredetileg a neves szegedi költőtől, Juhász Gyulától származott, aki 1926-ban vetette fel először annak az ötletét, hogy külföldi mintára rendezzenek nyári színházat a csillagok alatt. Szerencsére melléállt a kulturális és politikai élet több jelentős alakja is, az ötlet egyik fő támogatója pedig gróf Klebelsberg Kunó, az akkori kultuszminiszter volt. Az első játékokig azonban így is 1931-ig kellett várni, a csillagtetős színpad debütáló előadása a Magyar Passió volt Hevesi Sándor rendezésében.

A Játékok igazi születésnapját azonban 1933-ra datálják a Szegedi Szabadtéri Játékok kézikönyve tanulsága szerint: ekkor mutatták be a Dóm téren Az ember tragédiáját Hont Ferenc rendezésében és ekkor építette fel a honvédség a 2500 fős tribünt. A darab annyira sikeres volt, hogy a következő évben nyolc alkalommal is játszották.

A helyiek és a Szegedre látogatók kitörő örömmel fogadták Szeged minden nyáron visszatérő fő attrakcióját, ahol a legszebb hazai és külföldi darabokat szemlézhették, nem is akármilyen szereposztásban! A cremonai hegedűsben és a Parasztbecsületben például Tolnay Klári szerepelt, utóbbiban ráadásul a milánói Scala sztárjai léptek színpadra és maga a komponista, Pietro Mascagani vezényelt.

A Játékoknak világszerte hírre ment és cikkezett róla a The Times és a New York Herald Tribune is. A szabadtéri játékok sikerszériájának a második világháború vetett véget 1939-ben, majd a hosszas kényszerszünet után, végül 1959-ben éledt fel: az „újkori” játékok első előadása a Hunyadi László volt.

A „feltámadás” óta ismét a Szegedi Szabadtéri Játékok számít Szeged egyik legfőbb vonzerejének, 1984-re ki is vívta magának az ország legnagyobb szabadtéri színháza címet. Nem csoda, az egyedülálló hangulatú parancsoló téren egy 4000 férőhelyes mobil nézőtér várja a látogatókat, a szektorok pedig az 1879-es szegedi nagy árvíz idején segítséget nyújtó európai fővárosok (London, Róma, Párizs, Berlin, Brüsszel, Bécs) és Szeged testvérvárosainak (Darmstadt, Turku, Parma, Nizza, Toledo, Odessza) nevét viselik.

A részletes programbontásért és a jegyekért kattints ide!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


SZEGED
Előbújtak a medvék a Szegedi Vadasparkban, a napsütés ellenére sem mentek vissza a medveházba
Örömmel fogadták a kikészített finomságokat, és az alvás helyett inkább az evést választották.

Link másolása

A Szegedi Vadasparkban 2015 óta gondoznak barna medvéket és hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek.

Csütörtök reggel a gondozók kicsit aggódtak, mert a vadaspark két medvéje, Mici és Ursula bevackolták magukat a medveház sarkába, és aludtak, nem tűnt úgy, mintha előbújnának. Délelőtt azonban

kimásztak a kifutóba, ahol lekváros kenyér, madarin, alma, körte, szőlő és hal várta az állatokat.

A napsütés ellenére a két nőstény nem ijedt meg az árnyékától, enni kezdtek. A legjobban - a hal mellett - a gyümölcsök ízlettek nekik, amiből a gondozók a tél feliratot rakták ki. Így csakhamar a két medve meg is ette a telet.

A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. A tavaszkezdő napként is emlegetett február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez két különböző, állatokhoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kötődik. Az egyik szerint Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap.

Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanerre a következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket:

ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.

A barna medvék - szemben a mókusfélék közé tartozó mormotákkal, melyeket a vadaspark szomszédos kifutójában gondoznak - valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Ilyenkor anyagcseréjük és szívverésük is lelassul. Időnként azonban - általában enyhébb, napsütéses időben - kibújnak rejtekükből és fogyasztanak némi táplálékot, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés.

VIDEÓ: A medveles


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Visszatért a fényvillamos és a kedvenc rénszarvas is – csodás fénydekorációt kapott Szeged
Évek óta az egyik legszebben feldekorált település a Napfény városa, ahol kivételesen a sötétet várjuk, hogy élvezhessük a karácsonyi hangulatot. Íme egy kis ízelítő.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. december 09.


Link másolása

Szeged ünnepi fénybe öltözött. Advent idejére újra megjelent a fényvillamos, a fotósok és a városlakók kedvence, a világító rénszarvas, és persze a belvárosi utcák is újra díszes kivilágítást kaptak. Tartsatok velünk egy kis télies andalgásra - ezúttal esti sötétségben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Ezernyi színnel tört be a tavasz Szegedre
A Napfény városa csábító úti cél lehet egy langymeleg tavaszi hétvégére. Íme pár kedvcsináló fotó.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Ezernyi színnel tört be a tavasz a Napfény városába. A naracsos naplementével, a türkíz égbolttal, a hófehér hattyúval, a falon virító madárral...


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEGED
Megint forog az óriáskerék Szegeden, de idén először a Dóm téren
Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd, de az óriáskerék marad még január elejéig.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2022. november 06.


Link másolása

Megérkezett Szegedre az óriáskerék, amelyet idén először a Dóm téren állítottak fel. A hétvégén már fel is lehet ülni az 50 méter magas szerkezetre, aminek a teteje a Dóm kilátóteraszánál is magasabbra ér el. A zárt kabinokban hat utas fér el.

A látványosság a Szegedi Karácsonyi Hetek után még január 8-ig marad Szegeden.

Az idei adventi programok három belvárosi helyszínen lesznek majd a Napfény városában. A központi helyszín a Dóm tér lesz, itt a szokott módon a kézművesek és a kereskedők, vendéglátósok várnak. A város karácsonyfáját a Klauzál téren állítják fel, a világító szarvas pedig a Dugonics térre érkezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk