Programok március 15-én
Hagyományőrző huszárok felvonulása, az átdolgozott Nemzeti dal, ingyenes múzeumok, országházi séta, fegyverbemutató, szablyavívás, kirakodóvásár, magyar vizslák örökbefogadása és még sok izgalmas program vár holnap benneteket Budapesten.
Ahogy már megszokhattuk, kora reggel az Országház épülete előtt katonai tiszteletadás kíséretében felvonják a nemzeti lobogót.
A zászlófelvonás után ünnepi menet indul a Nemzeti Múzeum elé. A vonulást a Nemzeti Lovas Díszegység és a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara vezeti.
A Múzeumkertben fél 9-től a Pénzügyőrség Zenekara térzenével fogadja a megemlékezésre érkezőket. A 9 órakor kezdődő ünnepi műsorban közreműködik a Honvéd Táncegyüttes, amely a Tűztánc című produkció a Nyitányát adja elő, valamint Kiss Gergő és barátai előadásában Katonaénekek csendülnek fel.
Az egykori eseményekre emlékezve a múzeum lépcsőjén elhangzik a Nemzeti dal, Habóczki Máté színművész előadásában.
A műsort követően hagyományőrző huszárok, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével ünnepi menet indul a Budai várba.
15 órától felsorakoznak Magyarország történelmi zászlói a Parlament előtt. Az ünnepi műsorban közreműködik a Honvéd Táncegyüttes és Férfikar, akik a Tűztánc című produkcióból adják elő botos táncukat, majd Csík János előadásában Kossuth nóta hangzik el.
A díszünnepségen lesz hallható először az ebből az alkalomból átdolgozott Nemzeti dal, fiatal tehetségeinek előadásában. Közreműködő művészek: Tóth Gabi, Kökény Attila, Dolhai Attila és Bársony Bálint.
Ünnepi beszédet mond a miniszterelnök. Az ünnepséget követően a Bohemian Betyars közreműködésével ünnepi koncert szórakoztatja majd a Kossuth téren a résztvevőket.
Programok a Várban:
9.00–18.00 A köztársasági elnök rezidenciája: óránkénti díszőrség-váltás.
11.30–12.00 Szent György tér: térzene
12.00–12.30 Barokk kapu: zenés katona alaki bemutató a kapu előtt.
10.00–18.00 Országos Széchényi Könyvtár: a Nemzeti dal és a 12 pont nyomtatása a Heckenast nyomdagépen.
10.00–18.00 Budapesti Történeti Múzeum: „Hogyan éltek a forradalmárok Budapesten?” Egész napos kort idéző családi programsorozat.
11.00–18.00 Nemzeti Táncszínház: Bemutatkozik a Magyar Mozdulatművészet, valamint Megszőtt vonalak címmel megnyílik a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének kiállítása.
10.00–18.00 Dísz tér: Mesterségek bemutatása a Népművészeti Egyesületek Szövetségével közös szervezésben.
10.00–14.00 Hadik szobor: néptáncbemutatók
11.00–14.00 Szentháromság tér: „Birodalom, Irodalom, Forradalom” Irodalmi színpad a kor szellemében a Szent István szobornál. Közreműködnek Kubik Anna, Benkő Péter, Tóth Tamás, Kautzky Armand és Habóczki Máté, ezen ünnepre összeállott alkalmi társulat színművészei. A színpad háziasszonyai Filippinyi Éva és Liptai Katalin, műértő-műsorszerkesztő hölgyek. A talpalávalóról és a jó hangulatról L. Kecskés András, valamint a Kecskés Együttes gondoskodik.
10.00–18.00 „Újra van Budán kutyavásár” - magyar vizslák örökbefogadása a várban. Régi hagyományt elevenítve fajtiszta kölyökvizslák keresik gondos gazdájukat. Örökbefogadásukról bővebb információ: www.futrinkautca.hu.
10.00–18.00 Kapisztrán tér: bábszínház, rézfúvósok, gólyalábasok
10.00–16.30 Hadtörténeti Múzeum és Intézet: „Forradalmi forgatag” színes programok gyermekeknek és felnőtteknek: ágyúszerelés, kisdobos képzés, fegyverbemutató, szablyavívás, korabeli öltözékben fotókészítés, játszóház, kokárda- és huszárcsákókészítés.
10.00–18.00 Magyar Országos Levéltár: „Útelvéllel a csatába!” történelmi szerepjáték családok számára. A gyermekek a számukra kiállított korabeli papírokkal indulhatnak „Bécsbe” vagy „Pozsonyba" az új kormány névsoráért, és elismeréseket gyűjthetnek be korabeli csaták helyszíneiről.
A korábbi ünnepekhez hasonlóan nyílt nap lesz a Parlamentben 9 órától 14 óráig. Megnézhetitek a Díszlépcsőházat, a Kupolatermet, valamint a Szent Koronát. A Nyitott Parlament programra előzetes regisztráció nem szükséges, a belépés mindenki számára ingyenes.
A nemzeti ünnep alkalmából ingyenesen látogatható több múzeum: a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum, a Hadtörténeti Múzeum, a Nemzeti Táncszínház.
Ha mindez tetszik, nyomj egy lájkot!