Nők, akikre érdemes odafigyelni a 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon
Ha valahol, akkor a 38. Budapesti Tavaszi Fesztiválon biztosan nem lesz hiány kivételesen tehetséges és karizmatikus női előadókban. Koncertet ad például korunk egyik legnagyobb zongoraművésze, Martha Argerich, visszatér Magyarországra az extravagáns zongoravirtuóz, Yuja Wang, valamint saját zenekara, a Le Concert d’Astrée élén lép színpadra a lenyűgöző karmester, Emmanuelle Haïm is. A City of Birmingham Symphony Orchestra pedig természetesen a zenekar történetének első női művészeti vezetőjével és karmesterével, a mindössze 31 éves Mirga Gražinytė-Tylával érkezik.
A nők hangsúlyos szerepet kapnak az idei Budapesti Tavaszi Fesztiválon – már a fesztivál nyitóelőadása is egy különleges női karakter köré épül.
2018-ban ugyanis a Szent Erzsébet legendájával, Liszt Ferenc hat képben komponált, monumentális oratóriumával indul az eseménysorozat, címszerepben a Kolozsvári Operából indult Kele Brigittával, aki a múlt évadban nem kisebb produkcióban bizonyított, mint a New York-i Metropolitan Bohémélet előadása.
A fesztivál eddigi történetében még nem volt példa arra, hogy egy hangszer kiemelt szerephez jusson: idén ez a számtalan izgalmas lehetőséget magában rejtő zongora lesz. Az egyik legjobban várt előadás kétségtelenül a 76 éves Martha Argerich koncertje, aki április 12-én a Kremerata Balticával karöltve igencsak változatos műsorral lepi meg a hazai közönséget. Az előadást az észt zeneszerző, Lepo Sumera vonósokra és ütősökre írt darabja nyitja, és Liszt virtuóz zongoraversenye zárja, de természetesen nem marad ki Mendelssohn és Chopin sem.
Szintén kihagyhatatlannak ígérkezik napjaink egyik legizgalmasabb pódiumcsillaga, az extravagánsan fenomenális zongorista, Yuja Wang koncertje. A fiatal tehetség nem először jár Budapesten, és nemrég azt nyilatkozta, hogy Kocsis Zoltán játéka miatt kezdett el Bartók műveivel foglalkozni. Izgalmas játéka mellett a komolyzenéről való gondolkodása miatt is érdemes rá odafigyelni: „A klasszikus zene nagyon messze van az unalmastól – megvan benne az a vér, energia, az a baljóslatú sötét oldal és ritmus, ami a rockzenében, és mindaz a kifinomult érzékiség, amire csak vágyhatsz” – nyilatkozta. A hegedűművész Daishin Kashimotóval és a klarinétos Andreas Ottensamerrel közös koncertjén Chopintől kezdve Debussyn át Bartókig egy igencsak kalandos úton kísérhetjük végig.

Éppen Wanggal egyidős, mindössze 31 éves Mirga Gražinytė-Tyla, aki a City of Birmingham Symphony Orchestra első női karmestereként és zenei vezetőjeként hozza el hozzánk zenekarát. A Birminghami Szimfonikus Zenekart 2016 óta vezető karmesternőt a The Telegraph a jövő karmesterszupersztárjaként mutatta be, aki április 2-án a legendás osztrák zongoraművésszel, Rudolf Buchbinderrel érkezik Budapestre. A felcsendülő Wagner-, Schumann- és Beethoven-művek mellett még egy ok, amiért a koncert kihagyhatatlannak ígérkezik: Mirga Gražinytė-Tyla alig másfél héttel ezelőtt jelentette be, hogy első gyermekét várja, így az esztendő végéig ritkábban lehet látni majd a karmesteri pulpituson.
Azok is kivételes élményre számíthatnak a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, akik kifejezetten a régizene iránt rajonganak, hiszen a műfaj egyik koronázatlan királynője, a zongora- és csembalótanulmányok után a vezénylést választó Emmanuelle Haïm is tiszteletét teszi nálunk. 2000-ben alapított együttese, a Le Concert d’Astrée mára az egyik legkeresettebb régizenei formációvá nőtte ki magát, akik az operától kezdve az oratóriumokon át a koncertdarabokig mindig tudnak újat mutatni. Budapestre egy különleges Händel-műsorral érkeznek április 3-án.
Anneke Boeke, a blockflöte (barokk furulya) holland mestere az idén debütáló Zsabó Fesztivál keretében érkezik Magyarországra az Ensemble Cantilene-nel. Akárcsak a hangszerrel szintén lenyűgözően bánó, csupán 19 éves és végtelenül tehetséges Lucie Horsch, aki az Anima Musicae Kamarazenekarral ad koncertet.
A Bécsben élő, nemzetközi hírű és magával ragadó színpadi kisugárzással bíró hegedűművész, Korcsolán Orsolya koncertje igazi zenei csemege, de Rost Andrea és lánya, Harazdy Eszter közös műsora is felejthetetlennek ígérkezik. A dalok között a zenéről és egymásról is vallanak, sőt, anyát és lányát Eszter édesapja, Harazdy Miklós kíséri zongorán.
Natalie Dessay, a tüneményes francia koloratúrszoprán énekesnő a közelmúltban készítette el élete első dallemezét, melynek világturnéval folytatódó bemutatója 2017 tavaszán volt a New York-i Carnegie Hallban, Budapestre pedig április 19-én érkezik. De a könnyűzene és a jazz műfajában is kiváló alkotókat sorakoztat fel a fesztivál, a teljesség igénye nélkül többek közt Kovács Katival, Harcsa Veronikával, Tompos Kátyával, Csemer Bogival, Horányi Julival és Gereben Zitával találkozhatnak majd a nézők.
A kulturális tavasz 2018-ban is március 30-án, a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitónapján kezdődik, és három héten át tart majd. A fesztivál programjaira a jegyek a Müpa és a BFTK jegyértékesítési pontjain, illetve a www.btf.hu honlapon vásárolhatók meg.