Mesterek a Várban
Ismét mesterek lepték el a Budavári Palotát: idén 26. éves lett az ország legnagyobb népművészeti rendezvénye, a Mesterségek Ünnepe. Ismert és elfeledett mesterségekkel találkozhattok itt, megtanulhatjátok, hogy kell kosarat fonni és vajat köpülni. Utóbbiban a kedves tejtermelő tehén, Ica is segítségetekre lesz. A zenei élmény is garantált, két színpadon szól a muzsika.
Gerlachfalvy Réka írása, Huszár Boglárka képeivel
Negyedévszázad bizony komoly teljesítmény egy rendezvény életében, és a Mesterségek Ünnepe már ezen is túljutott, idén 26. születésnapját ünnepli. A koncepció hasonlít az előző évekéhez, az élmények mégis újak. Nem csupán azért, mert az ismert és új kiállítókat, mint egy frissen kevert kártyapakli lapjait, úgy szórták szét - Erdély, Dabas és a vas megyei Velem közös részen osztja meg portékáját -, hanem azért, mert idén sokkal interaktívabb a rendezvény.
Sok a műhely, ahol nemcsak gyerekként, de felnőttként is kipróbálhatsz egy-egy mesterséget. Megtanulhatsz például kosarat fonni, szőni, hímezni, faragni, tojást festeni, és férfiként megtapasztalhatod, milyen is az, ha hagyományos borbélyszékben ülsz, és nem márkás villanyborotvával, hanem borotvakéssel távolítják el arcodról a felesleges szőrt.
A Koldus Kapu előtti részen már némi ízelítőt kaphattok a fesztiválból, de az igazi élet a kapukon túl zajlik. A Hunyadi udvarban, a Savoyai teraszon, az Oroszlános udvarban főként a régiónként szervezett népművészeti egyesületek kapnak helyet. Nemcsak a hazaiak, de a történelmi Magyarország népművészei is képviseltetik magukat.
Így megismerhetitek a tulipános ládát, a dédmamáink által viselt ruhákat, és azt, hogy milyen öltéssel készültek a hímzett textíliák. A régi holmikon túl megelevenedik a jelen is. Erdélyi készítőktől vehettek hagyományos motívumokkal díszített mai viseleteket, de természetesen itt is hódít a kalocsai minden formában, így a XXI. századi ruházaton is.
Jó hírünk: a kalocsai és a matyó után a kékfestő is kezd betörni a világpiacra. A kékfestő mesterek lelkesen mesélték, hogy Ausztriától kezdve, Londonon át Japáning keresik a termékeiket. Simán elképzelhetőnek tartjuk, hogy jövő nyáron már a kék-fehér lesz a trendi.
A központi játszóház a Savoyai teraszon van, de több ponton is foglalkoznak a gyerekekkel. Szerencsére a gyerekekből a környezet hatására előtör valami ősi ösztön. Itt minden elfeledteti a barbi babák és virtuális játékok világát, és legalább akkora élményt nyújt részükre a kukoricamorzsolás, mint a bocisimogatás.
A gasztronómiának is kiemelkedő szerepe van, a népi ételeken és a hagyományos vásári fogásokon túl sajtudvart rendeztek be a Hunyad udvarban. A hazai és erdélyi termelők finomabbnál-finomabb tejtermékeket kínálnak, többel találkozhattatok már a Kézműves Magyar Ízek vásárán, vagy egyéb rendezvényeken. Különösen előnyös, hogy mindenhol van kóstoló.
A sajtok ára változó, átlagos a 3000-4000 Ft/kg ár, de van, aki ennek háromszorosáért kínálja portékáját. Az Oroszlános udvar bejáratánál kapott átmeneti szállást Ica, a fekete-fehér tehén. Itt ingyen megkóstolhatjátok, milyen a friss tej, és kipróbálhatjátok, hogyan kell tejet köpülni. A gyerekek pedig egy pályázat keretében, szalmabálákra ülve, portrét készíthetnek a szelíd szarvasmarháról.
Az ételek ára nagyon eltérő, talán igaz az az elv, hogy minél lejjebb sétáltok, annál olcsóbbak. A nagyméretű kürtőskalácsot a Savoyai-terasz, Halászó fiú terasz találkozásánál 2000 forintért adták, valamivel kisebb társa pár méterrel lejjebb már csak 800 forintba került.
Az idei meghívott vendég Szlovénia, a szlovén kézművesek is a Savoyai-teraszon kaptak helyet. A pipázó kovács a legmókásabb, de érdekes hangszereket készítő mesterrel, és mézeskalácsos asszonyokkal is kiállítanak.
Az árak magasabbak a magyar árusokénál, náluk euróban is lehet vásárolni nem csak forintban. A tükrös, huszáros, feliratos mézeskalácsok erősen hajaznak a magyar változatra. Meg merjük kockáztatni, hogy a közös történelmi múltból fakad ez a jelenség.
Az Újvilág kert sem maradt üresen, sőt, a Rondellán haladva az egész Keleti felvezető sétányon pavilonokat találhattok. Fazekasok, ékszerkészítők, bőrmíves, fafaragók, üvegkészítők, szőnyegesek, cipészek várnak benneteket az alsó utcákon.
Mivel az idei kiemelt téma a régi mesterségek, így az említetteken túl könyvkötőkkel, kötélverőkkel, gyertyakészítőkkel, pintérekkel, kádárokkal is megismerkedhettek. Ha pedig viseletben érkezel, a helyszínen lefotóznak, és a legjobb, legszebb, vagy legfantáziadúsabb öltözeteket a fesztivál után értékes nyereményekkel díjazzák. Mi csak biztatni tudunk benneteket: ott a helyetek!
Íme a fesztiváltérkép. Kattints a képre a nagyobb változatért:
Kép: mestersegekunnepe.hu
Kenyérszentelés: Augusztus 20-án, délután háromkor a Clark Ádám téren megáldják a mesterek kenyerét, ötkor pedig a Bazilikánál Erdő Péter bíboros megszenteli azt.
Zenei programok:
Palota-színpad augusztus 19.:
11:00-11:45 Sharmistha Mukherjee és tánccsoportja - Kathak táncelőadás (India)
14:30-17:30 Vendégünk az Örökség Gyermektánc Fesztivál (Szekszárd, Makó, Tata, Csepel)
19:30-21:00 Hangold újra! koncertsorozat, Szirtes Edina "Mókus" és Fabula Rasa Vendég: Falusi Mariann
21:30-23:00 Romengo - cigány népzene és táncház
Oroszlános udvar augusztus 19.:
14:30-17:30 "Régi idők ünnepei" - a Muharay Elemér Népművészeti Egyesület műsora, "Köszönöm anyám, hogy felneveltél"
18:00-19:00 Sharmistha Mukherjee és tánccsoportja - Kathak táncelőadás (India)
19:30-21:00 Bognár Szilvia és az EtNoé koncertje
21:30-23:00 Moldvai csángó népzene és táncház a Zurgó Együttessel
Palota-színpad augusztus 20.:
14:30-15:30 "Bárcsak ez a mulatság, tartana míg a világ..." - magyar népzene és néptánc
16:00-17:00 Buda Folk Band koncert
17:30-18:30 MagyarVista Social Club
19:30-20:45 Táncos Gyökereink
Martin György 80 éve született - összeállítás a Honvéd Táncszínház Élő Martin Archívum műsoraiból
Rendező - koreográfus: Zsuráfszky Zoltán
21: 00 TŰZIJÁTÉK
Oroszlános udvar augusztus 19.:
16:00-19:00 "Régi idők ünnepei" - Ó Szent István dícsértessél!
A Muharay Elemér Népművészeti Egyesület műsora.
19:30-21:00 Balogh Kálmán Gypsy Cimbalom Band
Ha szereted a hagyományokat, nyomj egy lájkot! :)