Természetadta melegburkolat: a hajópadló

Számos előnyös tulajdonság említhető, amelyek miatt érdemes megfontolni a választásukat.

Link másolása

A természetes anyagok használata uralkodó trendé vált a lakberendezésben és a belsőépítészetben. Szívesen választunk meleg hatású burkolatokat, amelyek igényes megjelenésükkel teszik szebbé otthonainkat. Bemutatjuk a hajópadlókat.

A hajópadlók kapcsán számos előnyös tulajdonság említhető, amelyek miatt érdemes megfontolni a választásukat. Nagyszerű hő- és hangszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek, így remek szolgálatot tesznek akkor is, ha szívesen járkálunk szobapapucs nélkül. Felületük a természetes anyaghasználatnak köszönhetően egyedi, így a műviség gondolata sem merülhet fel velük kapcsolatban.

A hajópadlók rendszerint valamilyen fenyőből készülnek. Ezek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, így mindenképpen érdemes figyelmet fordítani a faanyag kiválasztására. A lucfenyő jellemzően puhább, a terhelhetősége is kisebb. A luc olyan helyiségekben jelent ideális választást, ahol kisebb terheléssel és igénybevétellel kell számolni. Kissé nagyobb terhelés esetén a borovi fenyő lehet szerencsés választás, ami sötétebb színével elegáns hatást kölcsönöz a helyiségnek. Fokozott igénybevétel esetén a vörösfenyőből készült halópadló lehet a legjobb választás, ami magas gyantatartalmának köszönhetően további előnyös tulajdonságokkal rendelkezik.

Kiválasztás előtt ne feledkezzünk meg a padlólapok egyéb tulajdonságairól sem! Érdemes számba venni, milyen széles és vastag lapok ideálisak számunkra. Noha a mai trendek előnyben részesítik a szélesebb lapok használatát, ezek könnyebben deformálódhatnak, illetve teknősödhetnek. A lapvastagság legalább ennyire fontos szempont; minél vastagabb lapokat választunk, annál stabilabb és tartósabb burkolatot kapunk, persze tény, hogy a vastagabb lapokért többet kell fizetnünk. Keressük a jó ár-érték aránnyal rendelkező lapokat, lehetőleg 20 mm vastagság felett.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a lapok beszerzését követően a hajópadlót abban a helyiségben kell „pihentetnünk”, ahol majd lerakjuk őket. Ez igencsak időigényes feladat, hiszen egy hónapra is szükség van, míg a fektetve tárolt padlólapok átveszik a helyiség páratartalmát, illetve akklimatizálódnak a helyiséghez. Ha így teszünk, nem kell attól tartanunk, hogy a padlón deformáció jelentkezik.

A lapok lerakása előtt párnafázásra van szükség. A párnafák gyakorlatilag vázrendszert jelentenek, ahol a köztes terek segítik a hang- és hőszigetelés javítását. A párnafákat 30-40 cm távolságra helyezzük el egymástól. Nagyobb terhelésű pontokon – például az ajtók előtt – 25-30 cm közöket hagyjunk. A párnafákat minden esetben a lapokkal merőlegesen helyezzük el!

Ezt követően következhet a lapok lerakása. Az első deszkát facsavar segítségével rögzítjük a párnafához olyan módon, hogy a hornyolt rész a fal felé nézzen. A deszka és a fal közötti távolság 1 cm legyen. Ezt a távolságot faékkel rögzítjük. A következő lapot az első lap hornyára csatlakoztatjuk, minél szorosabb rögzítéssel. Lerakás során érdemes tesztelnünk a felület stabilitását. Így haladunk végig, míg el nem készül a hajópadlónk.

Ne feledkezzünk meg a felületkezelés fontosságáról! Ezt a munkát közvetlenül a lerakást követően végezzük. Különféle lakkok, olajok és viaszok állnak rendelkezésre. A lakkok merev felületet képeznek a padló felületén, ezért idővel repedések keletkezhetnek rajta. Az olajok és viaszok beivódnak a faanyagba, így esetükben nem kell repedezéstől tartani, ráadásul természetes módon védik és táplálják a fát. Esetükben a későbbi javítás is egyszerűbb. Nagyon fontos, hogy a felületkezelés előtt alapos porszívózást és nedves tisztítást végezzünk!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk