Munkalapok az otthonunkban – Ha még nem tudod, melyiket válaszd

Előnyöket és hátrányokat is figyelembe kell vennünk a kiválasztás során. Cikkünkben ebben segítünk!

Link másolása

A munkalapokra elsősorban konyhai munkafelületként gondolunk, de asztalok, pultok és párkányok esetében is remek szolgálatot tesznek. Akármilyen célra választunk munkalapot, hosszú éveken keresztül megelégedettséggel szeretnénk használni, ezért gyakorlati szempontokat, előnyöket és hátrányokat is figyelembe kell vennünk a kiválasztás során.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a legolcsóbb és a legdrágább megoldások között kifejezetten nagy eltérés mutatkozik, így a választásunkat akár a rendelkezésre álló büdzsé is befolyásolhatja. Az alábbiakban a legismertebb és legelterjedtebb típusokat vesszük górcső alá.

Laminált dekor munkalapok

Elsőként a laminált munkalapként emlegetett változatot kell megemlítenünk, amely kétségkívül a legnépszerűbb megoldásnak számít. Persze érdemes tisztában lenni azzal is, hogy ennek a népszerűségnek a legfőbb oka a kifejezetten alacsony árral magyarázható.

A laminált dekor munkalapok a tömör fa, a kő vagy a kerámia látványát képesek nyújtani az eredeti változatoknál lényegesen alacsonyabb áron. Emellett számos előnyös tulajdonság említhető velük kapcsolatban; jól tűrik a napi használatból adódó kopást, nem pattan le a felületük, relatív strapabírók a karcokkal szemben és bizonyos mértékig ellenállnak a magas hőnek is. Hosszabb ideig viszont nem tehetjük ki jelentős hőhatásnak.

A várható élettartamát elsősorban az élzárások minősége fogja meghatározni, ezért érdemes előnyben részesíteni a minőségibb változatokat, illetve elkerülni a gyanúsan olcsó termékeket. Nem megfelelő élzárás esetén a mindennapi használat során beszivárgó víz is károsíthatja az alaprétegüket!

Valódi fából készült munkalapok

A valódi fa varázsa a konyhában is szemet gyönyörködtető. Sajnos cseppet sem olcsó megoldásról beszélünk, ráadásul éves rendszerességgel olajozást kell végeznünk rajta, sőt, a felülete is sérülékeny, viszont olyan látványt és érzetet képes nyújtani, amire csak a természetes faanyag képes.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy az olajozást csakis olyan készítménnyel végezhetjük, ami étellel érintkezve nem jelent veszélyforrást.

Technikai kőből készített munkalapok

Az ilyen munkalapok hozzávetőlegesen 95%-ban természetes kőőrleményből készülnek, amihez poliésztergyantát kevernek kötőanyagként. Noha mesterséges felületről beszélhetünk, tapintásuk a megtévesztésig hasonlít a természetes kőhöz.

Számos előnyös tulajdonság említhető velük kapcsolatban. Nagy teherbírással rendelkeznek, nem törnek, nem karcolódnak, nem szívnak magukba semmilyen folyadékot, így foltosodásra sem hajlamosak. Kiválóan tisztíthatók, ezért higiénikus megoldást biztosítanak az otthonok számára. Az egyetlen hátrányuk a nem tökéletes hőállóság, ami a kötőanyagként használt gyantának tudható be.

Természetes kövek

A gránitból és márványból készített munkalapok népszerűsége a relatív magas áruk ellenére töretlen. Rendkívül praktikusak, hiszen strapabírók, ellenállnak a kisebb-nagyobb behatásoknak, nem karcolódnak. Persze nem feledkezhetünk meg az említett két kőzet tulajdonságai között lévő különbségekről sem; a gránit rendkívül kemény anyag, a márvány némileg puhább. Sőt, utóbbival kapcsolatban el kell mondani, hogy egyes tisztítószerek, illetve a vízkőoldók elvehetik a természetes ragyogását, ezért a használatuk és tisztításuk mindenképpen odafigyelést igényel.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk