Kerti csapok és öntözőrendszerek téliesítése

Cikkünkben segítünk hogyan kezdj neki!

Link másolása

Szeptember elmúltával nincs már szükségünk az öntözőrendszerekre és eszközökre. Az alacsonyabb hőmérséklet következtében véget ér a gyep és a haszonnövények növekedési időszaka, ráadásul a kipárolgás mértéke is radikálisan csökken. Fontos teendőnk adódik: téliesítenünk kell a kerti csapokat és öntözőrendszereket, így védve őket a fagy rongálásától.

Önmagában az alacsony hőmérséklet nem jelent problémát, azonban a rendszerekben maradt víz komoly károkat okozhat. A fizikaórákról tudjuk, hogy fagyás során a víz térfogata megnő; vagyis a csövekben maradt víz – megfagyva – jég formájában szétfeszítheti azokat. Ez a magyarázata annak, hogy minden öntözőrendszert és minden vizes eszközt téliesítenünk kell, vagy biztonságos fagymentes helyre kell szállítanunk. Nagyon fontos, hogy ezt még az első fagy előtt megtegyük!

Ha egy teljes öntözőrendszert kell téliesítenünk, kell téliesítenünk, mindenképpen érdemes alaposan áttanulmányozni a rendszer leírását, illetve használati útmutatóját. A különböző rendszerek különböző elemekből épülnek fel, így egységes javaslattal aligha élhetünk.

Az öntözőrendszerek az esetek többségében rendelkeznek leeresztő vagy víztelenítő szelepekkel. Ezek az öntözőrendszer legalacsonyabb pontján helyezkednek el, amennyiben a telepítő ezeket helyesen telepítette. A téliesítésnél elegendő a vizet elzárni, ezzel a nyomást levéve a rendszerről. A víztelenítő szelepek ekkor elengedik a rendszerben lévő maradék vizet, így fagy esetén a rendszerben nincs már víz, ami megrongálhatná a rendszer elemeit. Amennyiben a rendszerünk leeresztő szeleppel rendelkezik, úgy azt is ki kell nyitnunk ahhoz, hogy a rendszerből távozhasson a víz.

Ha ilyen rendszerrel van dolgunk, elsőként magát a vízcsapot kell elzárnunk. Amennyiben a rendszer egy hagyományos kerti csaphoz csatlakozik, annak a vízelvezető szelepét is nyitjuk. Ezt a szelepet leggyakrabban fagycsapként szoktuk emlegetni, a megtalálása nem okozhat problémát. Ezt követően nyitjuk az összes vízleeresztő szelepet, így máris megszűnik a rendszerben lévő víznyomás. Nincs más dolgunk, csupán meg kell várnunk, hogy a rendszerben lévő összes víz távozzon a csövekből. A legmélyebb ponton elhelyezett szelepet érdemes kiszerelni és fagymentes helyen tartani, amíg újra szükségünk lesz rá.

Látható, hogy az öntözőrendszer téliesítése relatív egyszerű művelet, akár szakember bevonása nélkül is könnyedén elvégezhető. Ám vannak esetek, amikor nincs ennyire egyszerű dolgunk: ha a rendszer nem rendelkezik beépített víztelenítő szelepekkel, egyszerűen nincs mit nyitnunk, hogy távozzon a rendszerben lévő víz…

Ebben az esetben szükségünk lesz egy kompresszorra. De mindenekelőtt el kell zárnunk a főcsapot. Nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk a szivattyút és a víznyerőhelyet! Ezt követően a kompresszort csatlakoztatnunk kell a rendszerhez, majd nyitjuk az úgynevezett zónaszelepeket – amennyiben nem adott az automatikus beállítás lehetősége, ezt kézzel tehetjük meg. A szelepen keresztül megkezdődik a rendszerben pangó víz elfolyása, miután az összes víz távozott, lecsatlakoztathatjuk a kompresszort. A szelepeket ne zárjuk el, nyugodtan hagyjuk nyitott állapotban! Végül kapcsoljuk le a vezérlőt, ezzel befejezve a műveletet.

Miután elvégeztük az öntözőrendszer téliesítését, foglalkozzunk a különböző vizesedényekkel, hordókkal és tömlőkkel is! Ne feledjük, a műanyag hordókat a jég könnyedén szétrepesztheti, így ezeket mindenképpen szükséges üríteni. A locsolótömlőket, pisztolyokat és szórófejeket is vigyük fagyvédett helyre! Ha mindent megtettünk az öntözőberendezéseink védelme érdekében, biztosak lehetünk benne, hogy a következő tavasszal is jó szolgálatot tesznek majd.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk



Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk


Link másolása


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk